Notowania

zatory płatnicze
29.03.2011 07:15

Zatory płatnicze w 100 tys. polskich firm

Chodzi o przedsiębiorstwa działające w branżach: budowlanej, metalowej, spożywczej, spedycyjnej, RTV/AGD i kosmetycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lisafx/Dreamstime.com)

Zatory płatnicze polskich firm działających w branżach: budowlanej, metalowej, spożywczej, spedycyjnej, RTV/AGD i kosmetycznej wzrosły w ubiegłym roku do 7 miliardów złotych.

To o 15 procent więcej niż rok wcześniej - wynika z badania przeprowadzonego na zamówienie _ Dziennika Gazety Prawnej _ przez firmę Dun & Brastreet, specjalizującą się w badaniu zatorów płatniczych.

Gazeta pisze, że w ciągu trzech miesięcy tego roku zatory nadal przyrastały. W sumie przedsiębiorcy zgłosili około 150 tysięcy nieuregulowanych w terminie faktur, co oznacza wzrost o 12 procent w porównaniu z 2009 rokiem.

Jak dodaje dziennik, narastaniu zatorów ma przeciwdziałać nowa dyrektywa unijna, która musi zostać przyjęta przez kraje członkowskie do 16 marca 2013 roku. Zgodnie z nią maksymalny termin regulowania należności w krajach UE będzie wynosił 30 dni, o połowę krócej niż teraz. W wyjątkowych okolicznościach przedsiębiorcy będą mogli wydłużyć go do 60 dni od wystawienia faktury.

Regulacja ma zmniejszyć opóźnienia w płatnościach, które według Brukseli zagrażają płynności finansowej przedsiębiorstw europejskich. _ Dziennik Gazeta Prawna _ zauważa jednak, że zamiast pomóc, pogrąży wiele firm, doprowadzając je do bankructwa. Dyrektywa zakłada bowiem, że w przypadku opóźnionych płatności będą obowiązywać dodatkowe kary - odsetki w wysokości 8 procent, a do tego ryczałtowa opłata 40 euro na pokrycie kosztów odzyskania długu.

Zdaniem ekspertów unijna ingerencja może stanowić istotne ograniczenie swobody zawierania umów. Co więcej, może doprowadzić do zwiększenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t26809.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/ubezpieczenie;firmy;-;co;trzeba;wiedziec,104,0,801640.html) Ubezpieczenie firmy - co trzeba wiedzieć Zanim wykupisz polisę, sprawdź dokładnie, przed jakimi szkodami będzie Cię chronić i jak postępować w razie wypadku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t126427.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/marnujemy;dotacje;na;e-biznes;zostalo;245;mln,112,0,801136.html) Marnujemy dotacje na e-biznes, zostało 245 mln Polska Agencja Rozwoju Przemysłu rozdysponowała kwotą 74,7 miliona złotych z puli, która liczy 320 milionów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t86696.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/nie;zdazymy;beda;dotkliwe;kary;finansowe,20,0,798228.html) Nie zdążymy? Będą dotkliwe kary finansowe Spóźniamy się z wdrożeniem unijnej dyrektywy ustanawiającej sankcje za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.
Tagi: zatory płatnicze, firma, kraj, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz