Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zawieszenie działalności gospodarczej. Co z zaliczkami na PIT?

Uzyskiwanie przychodów w takiej sytuacji jest możliwe, co oznacza, że przedsiębiorca będzie musiał rozliczyć je z fiskusem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nyul/iStockphoto)

Chociaż w czasie zawieszenia działalności gospodarczej może powstać przychód np. w związku ze sprzedażą firmowego samochodu, to jednak obowiązek odprowadzenia zaliczki ulega zawieszeniu.

Prawo do zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy przysługuje tylko przedsiębiorcom niezatrudniającym pracowników. Ponadto, w przypadku spółki cywilnej warunkiem koniecznym dla skutecznego zawieszenia jej działalności jest zawieszenie działalności przez wszystkich wspólników.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Może jednak np. sprzedawać własne środki trwałe. Jest to istotna informacja, gdyż przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest również sprzedaż wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m. in. środków trwałych, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W takiej sytuacji, gdy przedsiębiorca po zawieszeniu działalności gospodarczej wyzbędzie się np. samochodu wpisanego do wyżej wymienionej ewidencji, powstanie u niego przychód z działalności gospodarczej. I tu istotne jest zawieszenie obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

W przypadku czasowego zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie uzyskuje zasadniczo przychodów. Jest on więc zwolniony z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Przy czym warto zauważyć, że zwolnienie to obowiązuje tylko przez okres objęty wspomnianym zawieszeniem. Wspólnicy spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, która zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej muszą pamiętać, żeby zawiadomić fiskus o okresie zawieszenia. Mają na to 7 dni od złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. Jest to warunek konieczny by skorzystać ze zwolnienia z obowiązku wpłaty zaliczek na podatek dochodowy.

Przychody z okresu zawieszenia trzeba rozliczyć

Istotnym jest, aby podkreślić, że wraz ze wznowieniem prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik automatycznie powraca do obowiązku wpłacania na rzecz organu podatkowego zaliczek na podatek dochodowy. Wynika to wprost z art. 44 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym po okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy, zobowiązani są wpłacać zaliczki według zasad sprzed okresu zawieszenia działalności gospodarczej.

W sytuacji, kiedy obowiązek podatkowy od niektórych przychodów powstał w okresie zawieszenia działalności firmy (np. wspomniana wyżej sprzedaż środków trwałych albo odsetki od środków na rachunkach bankowych związanych z działalnością), to chociaż w okresie zawieszenia działalności korzysta się z zawieszenia obowiązku wpłaty zaliczek, to trzeba pamiętać by później rozliczyć uzyskane przychody. Zaliczka za ten okres, zostanie wykazana i rozliczona w rocznym zeznaniu podatkowym lub też odprowadzona razem z zaliczką za pierwszy miesiąc czy kwartał po wznowieniu działalności gospodarczej.

Czytaj więcej o prowadzeniu firmy w Polsce
Uważaj, możesz mieć problemy z kredytem Korzystna podatkowo amortyzacja może obrócić się przeciwko przedsiębiorcy, bo obniża jego zdolność kredytową.
Zwolnienie z VAT. Uważaj na pułapki Jeśli po utracie zwolnienia przedsiębiorca dalej sprzedawał bez VAT, powinien jak najszybciej naprawić błąd, bo konsekwencje są surowe.
Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy Obowiązek związany z ustaleniem i odprowadzeniem odpowiednich kwot ciąży na płatnikach podatku. Najczęściej są to pracodawcy.
Tagi: prowadzenie firmy w polsce, zawieszenie działalności, wiadomości, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz