Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiana formy opodatkowania PIT jest możliwa, ale...

Prawo przewiduje dwa warianty doboru odpowiedniej formy rozliczeń w zależności od momentu, w którym podejmiemy decyzję w tej kwestii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime.com)

Wybór właściwej formy opodatkowania jest niezwykle ważny, ze względu na fakt, że wywiera istotny wpływ na wysokość płaconych podatków, jak również rodzaj ewidencji prowadzonej w celu dokonania stosownych rozliczeń. Co zrobić, kiedy okaże się, że dokonany wybór nie jest najkorzystniejszy?

W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik zobowiązany jest dokonać wyboru sposobu opodatkowania osiąganych dochodów, składając w tym celu stosowny wniosek. Należy pamiętać, że można dobrać właściwą dla siebie formę opodatkowania, tylko i wyłącznie spośród przewidzianych w ustawie. Należą do nich: opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) oraz podatek liniowy. Warto podkreślić, że istnieją także uproszczone formy opodatkowania osiąganego dochodu. By móc z nich skorzystać trzeba jednak spełnić dodatkowe warunki. Dotyczy to ryczałtu ewidencjonowanego a także karty podatkowej.

Prawo przewiduje dwa warianty doboru odpowiedniej formy rozliczeń z organem podatkowym, w zależności od momentu, w którym podatnik podejmuje decyzję w tej kwestii. **

Pierwszym momentem na wybór formy opodatkowania, to rozpoczęcie działalności gospodarczej. Należy tego dokonać przed rozpoczęciem danej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jeśli podatnik prowadzi już działalność gospodarczą ustawa przewiduje możliwość zmiany przyjętej uprzednio formy opodatkowania w nowym okresie rozliczeniowym, pod warunkiem złożenia do dnia 20 stycznia odpowiedniego wniosku do naczelnika urzędu skarbowego. Należy podkreślić, że termin ten jest nieprzekraczalny. Poza wymienioną wyżej sytuacją w zasadzie nie ma możliwości dokonania zmiany sposobu obliczania podatku.

Przedsiębiorca, który zamyka firmę, dokonuje jej wyrejestrowania a następnie otwiera nową ponownie wybiera formę opodatkowania dla nowo utworzonej działalności. Taką możliwość potwierdza również interpretacja organu podatkowego (IPPB1/415-292/11-4/JB). Do takich działań należy jednak podejść ostrożnie by nie spotkać się z zarzutem obejścia prawa podatkowego. Może za tym przemawiać np. zmiana profilu prowadzonego biznesu. Nie należy zatem traktować możliwości zakończenia i rozpoczęcia na nowo prowadzonej działalności gospodarczej jako standardowego sposobu na zmianę formy opodatkowania.

Czytaj więcej o podatkach w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/z;tej;ulgi;skorzystaly;tylko;cztery;firmy,153,0,863641.html) Z tej ulgi skorzystały tylko cztery firmy Odroczenie płatności podatków nie cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/karta;podatkowa;nie;zawsze;daje;korzysci,179,0,957107.html) Uważaj na to ułatwienie. Może zaszkodzić Przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że mogą mieć problemy z zaciągnięciem kredytu, a podatek zapłacą także wtedy, gdy firma poniesie stratę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t34417.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/skarbowka;coraz;czesciej;kontroluje;firmy,13,0,951309.html) Uważaj na kontrole fiskusa. Są coraz częstsze Nawet w co trzeciej sprawie podatkowej inspektorzy skarbowi wzywają świadków.
Tagi: prowadzenie firmy w polsce, podatek, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz