Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
25.08.2011 17:33

Zmiana prawa: Łatwiej umorzyć ZUS

Prezydent podpisał nowelę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Skorzystają m.in. kobiety po zasiłku macierzyńskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nyul/iStockphoto)

Prezydent podpisał nowelę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pozwala ona umarzać zaległości wobec ZUS kobietom prowadzącym działalność gospodarczą, które były np. na zasiłku macierzyńskim.

Chodzi o ustawę nowelizującą m.in. ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, prawo bankowe i ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowela dotyczy kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które, będąc na zasiłku macierzyńskim lub urlopie wychowawczym, nie opłacały składek społecznych.

**

Nyul/Dreamstime.com Składki ZUS sprawdzisz w Money.pl**.
Przez wiele lat ZUS nie domagał się tych składek, ale w 2006 r. zmieniła się interpretacja przepisów i zakład uznał, że kobiety mają zaległości. Zaczął je ściągać wraz z odsetkami.

W 2009 r. Sejm uchwalił jednak ustawę, która umożliwiła młodym matkom prowadzącym działalność gospodarczą złożenie wniosku do ZUS - w terminie do 1 września 2010 r. - o umorzenie zaległych należności.

Podpisana przez Bronisława Komorowskiego nowelizacja przywraca możliwość złożenia wniosku o umorzenie zaległości. Nie wskazuje przy tym terminu, w jakim można to zrobić. Zmiany mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Więcej o podatkach w firmie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t35120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zakladasz;firme;zaplacisz;wyzszy;zus,160,0,891552.html) Zakładasz firmę? Zapłacisz wyższy ZUS Podwyżka minimalnego wynagrodzenia dotknie także osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/z;tej;ulgi;skorzystaly;tylko;cztery;firmy,153,0,863641.html) Z tej ulgi skorzystały tylko cztery firmy Odroczenie płatności podatków nie cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/polska;ma;jedna;z;najnizszych;stawek;cit,249,0,837113.html) Polska ma jedną z najniższych stawek CIT Sama wysokość stawek nie decyduje jednak o chęci prowadzenia biznesu w Polsce. Przyjazność polskiego systemu podatkowego jest oceniana bardzo nisko.
Tagi: zus, kraj, podatki, prawo, wiadmości, msp, czołówki, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, baza wiedzy, ubezpieczenia, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz