Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w podatku VAT. Przedsiębiorcy apelują do premiera

0
Podziel się:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił się z apelem do premiera Donalda Tuska o powstrzymanie planowanego przez resort finansów wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe.

Zmiany w podatku VAT. Przedsiębiorcy apelują do premiera
(Reporter Poland)

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił się z apelem do premiera Donalda Tuska o powstrzymanie planowanego przez resort finansów wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe.

Zdaniem organizacji, jeżeli regulacje opracowywane przez MF wejdą w życie, to np. nabywając paliwo na stacji benzynowej - będzie można być pociągniętym do odpowiedzialności, gdy dana stacja nie zapłaci podatku VAT.

_ Ministerstwo w pewnej tajemnicy - projekt zawieszono w mało dostępnym miejscu na stronach Rządowego Centrum Legislacji z tygodniowym terminem +konsultacji społecznych+ - przygotowuje zmiany w ustawie od podatków i usług (VAT) oraz Ordynacji podatkowej, które dotyczą +solidarnej odpowiedzialności podatkowej+ nabywców za długi wobec Skarbu Państwa dostawców niektórych towarów i usług _ - napisano w liście otwartym do premiera.

Dodano, że zgodnie z projektem nabywca towaru będzie odpowiadał za zaległość podatkową sprzedawcy, gdy wiedział lub miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że podatek nie zostanie wpłacony przez jego dostawcę. _ Projekt przewiduje również domniemanie działania w złej wierze przez nabywcę, jeżeli cena odbiega od ceny rynkowej. Innymi słowy: przedsiębiorca ma odpowiadać +solidarnie+, jeśli ktoś, od kogo coś kupił, nie zapłacił podatku VAT na konto Urzędu Skarbowego _ - napisano w apelu.

Według organizacji trudno wiedzieć, czy ktoś, od kogo kupujemy zapłaci podatek, czy nie. _ Skąd mamy wiedzieć, co to jest +cena rynkowa+ wg Ministerstwa Finansów? _ - pyta ZPP w liście do premiera.

_ Sprawa wydaje nam się tak oczywista, regulacja tak niesprawiedliwa i nieuczciwa, że nie wymaga dalszego uzasadnienia. Apelujemy do Pana powstrzymanie groźnych dla Państwa i niemoralnych zakusów Ministerstwa Finansów _ - podkreślono.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług i Ordynacji podatkowej, który ma ograniczyć wyłudzenia VAT w handlu prętami stalowymi. Przewiduje on m.in. wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe i skrócenie okresów rozliczeniowych w VAT. MF chce, by zmiany weszły w życie 1 lipca 2013 r.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że w łańcuchu transakcji prowadzących do wyłudzeń VAT w handlu prętami stalowymi uczestniczą także podatnicy, którzy w procederze tym biorą udział nieświadomie. Według MF kupując towar po zaniżonej cenie, firmy powinny zakładać, że niska cena wynika z nierozliczenia VAT przez wcześniejszych uczestników transakcji. Według resortu finansów obecnie nie ma możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności nabywców towaru za zobowiązania podatkowe sprzedawców, gdy nabywcy mogą podejrzewać, że sprzedawcy wyłudzają VAT w tzw. przestępstwach karuzelowych.

_ Proponuje się zatem wprowadzić w podatku VAT instytucję odpowiedzialności podatkowej, zgodnie, z którą w określonych przypadkach nabywca odpowiadałby za niewypłacony przez dostawcę podatek (zaległość podatkową sprzedawcy). Instytucja ta byłaby zawężona do towarów +wrażliwych+ _ - napisano w uzasadnieniu do projektu MF. Zgodnie z nim na liście towarów wrażliwych mają się znaleźć: paliwa, złoto i wyroby ze stali.

Czytaj więcej w Money.pl
Firma bez długów. Oto największe korzyści Regulowanie zobowiązań w terminie pozwala firmie znacznie szybciej odzyskać VAT.
Zmiany w e-fakturach. Papier do lamusa? Z początkiem 2013 r. weszła w życie liberalizacja obiegu faktur elektronicznych.
Jak odliczyć cały VAT? Jest rozwiązanie Rozwiązaniem może być rozszerzenie przedmiotu działalności o wynajem samochodów osobowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)