Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w ustalanym limicie zwolnienia

0
Podziel się:

Od nowego roku, zwolnienie do 150 000 zł straci podmiotowość - będzie to zwolnienie dla sprzedaży dokonywanej przez podatników, a nie dla samych podatników.

Zmiany w ustalanym limicie zwolnienia
(arrakasta - Fotolia.com)
bELgoqGJ

Od nowego roku, zwolnienie do 150 000 zł straci podmiotowość – będzie to zwolnienie dla sprzedaży dokonywanej przez podatników, a nie dla samych podatników. Inny sposób wyliczenia limitu czy zmiany dotyczące sprzedaży własnego samochodu osobowego – po części są dla podatników korzystne.

Co do zasady podatnikowi przysługuje prawo do zwolnienia z opodatkowania VAT-em, jeśli wartość jego opodatkowanej sprzedaży nie przekroczy w ciągu roku podatkowego 150 000 zł. Nie wszystkie jednak transakcję są brane pod uwagę przy ustalaniu limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia. W 2014 r. zmienia się lista sprzedaży, której podatnik nie wliczy do limitu.

Bez WDT czy sprzedaży wysyłkowej

Od 1 stycznia 2014 r. odetchną przedsiębiorcy dokonujący obrotu z zagranicą. Do limitu sprzedaży dla zwolnienia z podatku od towarów i usług podatnik nie uwzględni wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz na terytorium kraju, odpłatnej dostawy towarów.

bELgoqGL

Jak do tej pory, nie będzie uwzględniać także odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku, ale co stanowi niekorzystną różnicę, do limitu podatnik będzie musiał wliczyć obrót z transakcji związanych z nieruchomościami, usług z art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 oraz usług ubezpieczeniowych, jeśli wszystkie te czynności nie mają charakteru usług pomocniczych.

Wyłączone z limitu w 2014 r.

Sprzedaż auta osobowego bez utraty zwolnienia

Od nowego roku zwolnienia z VAT-u ze względu na obrót, nie utraci przedsiębiorca sprzedając swój samochód osobowy. Zbycie własnego samochodu osobowego nie pozbawi podatnika, jak do tej pory, prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT-u, jeśli sprzedawać będzie samochód osobowy inny niż nowy środek transportu zaliczany do środków trwałych podlegających amortyzacji, ponieważ takiej sprzedaży nie będzie w 2014 r. obejmować wyłączenie ze zwolnienia przewidziane dla towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

bELgoqGR
Czytaj więcej w Money.pl
Zbiorcze faktury. Jak je stosować od 2014 roku? Zasady wystawiania faktur będą od 1 stycznia 2014 r. regulowane przez ustawę o podatku od towarów i usług.
Powrót do zwolnienia podmiotowego w VAT Decyzję o zrzeczeniu się tego prawa warto przemyśleć – na możliwość ponownego wyboru zwolnienia trzeba czekać ponad rok.
Preferencje podatkowe w 2014 roku Przedsiębiorcy którzy w tym roku nie mogli skorzystać z niektórych preferencji podatkowych ze względu na wyższe przychody, w 2014 r. mają na to szanse.
bELgoqHm
vat
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)