Notowania

zmiany w vat
28.06.2012 13:36

Zmiany w VAT. Darowizna żywności będzie bez podatku?

PSL opowiada się za propozycją deregulacyjną ministerstwa gospodarki, według której z VAT miałyby być zwolnione darowizny żywności dokonywane przez handlowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

PSL opowiada się za propozycją deregulacyjną ministerstwa gospodarki, według której z VAT miałyby być zwolnione darowizny żywności dokonywane przez handlowców - * *poinformował * *rzecznik partii Krzysztof Kosiński. * *PSL uważa, że byłoby to działanie prospołeczne.

Jak powiedział Kosiński dzisiaj na konferencji prasowej w Sejmie, projekt założeń do trzeciego pakietu deregulacyjnego (pierwsze dwie ustawy wprowadzono w poprzedniej kadencji) trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych w połowie czerwca. Minister gospodarki, prezes PSL Waldemar Pawlak chce, żeby zmiany, które ułatwią życie przedsiębiorcom, weszły w życie od przyszłego roku.

Wiceszef resortu gospodarki Mieczysław Kasprzak (PSL) przypomniał, że od 1 stycznia 2009 roku obowiązuje zwolnienie z VAT żywności przekazywanej na cele charytatywne dla producentów produktów spożywczych. Jak mówił, nadal nie mają jednak takiej możliwości dystrybutorzy, np. sklepikarze, mimo że właśnie na etapie dystrybucji zniszczeniu ulega znaczna część żywności.

Kasprzak przekonywał, że nie powinno być tak, iż z powodu niekorzystnych regulacji żywność - potencjalnie mogąca trafić do potrzebujących za darmo - jest marnowana tylko dlatego, że utylizacja jest bardziej opłacalna od darowizny.

_ - Zwolnienie z VAT byłoby elementem prospołecznym, pokazującym społeczne oblicze polskiej przedsiębiorczości _ - przekonywał Kasprzak. Wskazał też, że według danych Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji krajowi handlowcy są w stanie przekazać potrzebującym nawet 30 tysięcy ton jedzenia rocznie.

Poseł ludowców Mirosław Maliszewski przekonywał, że inicjatywa jest ważna dla wielu środowisk - biznesu, przedsiębiorców, ale także dla osób potrzebujących. _ - Gdyby podatek VAT w tej sprawie udało się znieść, to mielibyśmy do czynienia z dużą skalą udzielanej pomocy osobom, które takiej pomocy potrzebują _ - ocenił.

Rzecznik Stronnictwa Krzysztof Kosiński przypomniał, że ludowcy ruszają z kampanią informacyjną dot. propozycji deregulacyjnych przygotowanych w ministerstwie gospodarki, którym kieruje prezes PSL Waldemar Pawlak.

Kosiński poinformował, że posłowie Stronnictwa mają organizować spotkania z przedsiębiorcami w swoich okręgach, po to, by z jednej strony wytłumaczyć, na czym będą polegać zmiany deregulacyjne, a z drugiej strony zebrać materiał do kolejnego pakietu deregulacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten podatek najchętniej podnoszą w kryzysie W czasie kryzysu kraje UE najchętniej podnoszą stawki VAT, ale też opodatkowanie dochodów najbogatszych i firm.
Rewolucja w VAT. Ujawnili plany rządu Radykalnie zmieni się filozofia rozliczeń podatkowych przedsiębiorców z urzędem skarbowym.
Absurdalny podatek VAT. 23 procent na... Obecnie ketchup objęty jest stawką 8-procentową, podczas gdy musztarda, a więc podobny produkt - stawką 23 procent.
Tagi: zmiany w vat, żywność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, prawo, wiadmości, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz