Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w VAT: Pozorne ułatwienia dla samochodów firmowych

0
Podziel się

Nadal trzeba informować urząd o badaniach technicznych samochodów typu pick-up. Nie jest to potrzebne dla celów VAT, ale jest dla PIT.

Zmiany w VAT: Pozorne ułatwienia dla samochodów firmowych
(Prebranac/Dreamstime.com)
bEgXrPIl

Nowelizacja ustawy o VAT zniosła obowiązek dostarczenia do urzędu skarbowego zaświadczenia o przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego samochodów typu pick-up. Niestety w PIT obowiązek nadal pozostał.

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie komunikat, że zaświadczenia o badaniu technicznym wydane przed 2011 r. nie tracą ważności (nie dotyczy to samochodów, które nie spełniają już wymagań potwierdzonych zaświadczeniem). Przedsiębiorca musi takie zaświadczenie przechowywać w aktach firmy do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zaświadczenia może zażądać organ podatkowy np. w trakcie kontroli podatkowej.

Aktualne przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011r. (wynikające z ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym; Dz. U. Nr 247, poz. 1652) wymagają, aby przedsiębiorcy nabywający samochody typu pick-up przeprowadzali dodatkowe badanie techniczne. Nie mają już jednak obowiązku dostarczenia kopii zaświadczenia do urzędu skarbowego. Z dniem 1 stycznia 2011r. uchylone zostały bowiem przepisy art. 86 ust 5a ustawy o VAT nakazujące dostarczenie zaświadczenia organom podatkowym (obowiązek ten związany był z odliczeniem całego VAT przy nabyciu takiego auta i nabyciu do niego paliwa).

bEgXrPIn

Zniesienie obowiązku dostarczenia kopii zaświadczenia w podatku VAT niestety nie idzie w parze z obowiązkami wynikającymi z ustawy o PIT. Kupując samochód firmowy o masie mniejszej niż 3,5 tony, chcąc jednocześnie aby był on traktowany jako samochód ciężarowy, (bo od tego zależy zaliczenie do kosztów całej amortyzacji) nadal musi składać w urzędzie kopię zaświadczenia potwierdzającego wykonanie takiego badania. Zaświadczenie musi zostać dostarczone do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od dnia jego otrzymania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2010 r nr 247, poz. 1652), art. 1 ust 1 pkt 11, art. 3 ust. 3

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.), art. 5c ust. 2

bEgXrPIt
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t40455.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/upusty;rekompensuja;wyzszy;vat;na;auta;z;kratka,198,0,761286.html) Upusty rekompensują wyższy VAT na auta z kratką W przypadku modeli do 80 tys. zł utrata odliczenia podatku VAT nie jest bardzo dotkliwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t98540.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;sprawdz;ile;zabierze;ci;rzad,50,0,729650.html) Podatkowe łatanie budżetu. Sprawdź, ile zabierze ci rząd Zmiany w VAT na paliwo - 140 zł miesięcznie więcej, VAT na żywność - kilkadziesiąt złotych. Znikną ulgi na biopaliwa. W górę pójdzie akcyza.

_ Autorka jest kierownikiem Zespołu Analiz Podatkowych Tax Care _

bEgXrPIO
wiadomości
porady
KOMENTARZE
(0)