Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Branicka
|

Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS razem z wnioskiem do CEIDG. Zmiany dla przedsiębiorców od 20 maja

2
Podziel się:

Planujesz założyć własną firmę? Od 20 maja nie musisz składać osobnych dokumentów ubezpieczeniowych w ZUS.

Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS razem z wnioskiem do CEIDG. Zmiany dla przedsiębiorców od 20 maja
(Unsplash, Pixabay (CC0))

Prowadzisz działalność gospodarczą? A może dopiero planujesz założyć własną firmę? Od 20 maja nie musisz składać osobnych dokumentów ubezpieczeniowych w ZUS-ie. Wystarczy, że przygotowane formularze dołączysz do wniosku CEIDG-1 przy okazji wpisu do ewidencji przedsiębiorców.

Zgłoszenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczejdokonasz w urzędzie miasta, dzielnicy lub w gminie. Po 20 maja nie będzie już potrzebna osobna wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Razem z wnioskiem CEIDG-1 złożysz również następujące dokumenty:

  • *ZUS ZUA *- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego;
  • ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • ZUS ZCNA - zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub wyrejestrowanie ich;
  • ZUS ZIUA - zgłoszenie zmiany w danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej (np. nazwisko);
  • *ZUS ZWUA *- formularz dla celów wyrejestrowania z ubezpieczeń;

Jeśli nie dołączysz wymienionych druków do wniosku, musisz pamiętać, aby dostarczyć je do ZUS-u. Masz na to siedem dni od momentu: rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, powstania zmiany w danych osobowych lub zaprzestania prowadzenia firmy.

W niektórych przypadkach nie unikniesz kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Stanie się tak, jeśli zmiany danych będą dotyczyć tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania. Wyłącznie w instytucji dokonasz też zgłoszeń do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych (m.in. zleceniobiorców czy współpracowników).

Do tej pory, razem z drukiem CEIDG-1 można było przekazać dokumenty dotyczące wyłącznie płatników składek. Chodziło o: zgłoszenie płatnika (ZUS ZFA), zmianę danych identyfikacyjnych (ZUS ZIPA), adresy prowadzenia działalności gospodarczej (ZUS ZAA), informację o rachunkach bankowych (ZUS ZBA) oraz o wyrejestrowanie płatnika (ZUS ZWPA). Zasady tych zgłoszeń pozostają niezmienione.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej została uruchomiona w 2011 roku na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (z 2 lipca 2004 roku). Wszystkie dane o przedsiębiorcach i innych podmiotach zawarte w bezpłatnej bazie mają charakter ogólnodostępny.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Daniel
5 lata temu
Niezrozumiałym dla ludzi jest fakt zmuszania do płacenia zusu, bo przecież skoro mamy wolność to człowiek powinien mieć prawo wyboru ubezpieczyciela. Zmuszanie do płacenia haraczu dla rządu po przez zus powinno się skończyć jak najszybciej. Zus to przykład antyekonomii , bo tam się więcej wkłada niż wyjmuje, i o tym powinno się głośno mówić we wszelkich mediach!!!!!!!
przegrany
5 lata temu
By wykonywać zawód krawca , 35 lat temu ukończyłem technikum krawieckie ,zdałem egzamin czeladniczy w cechu, zawody uwolniono, obecnie średni dochód na poprawkach w Warszawie wyciągam w granicach 300-500zł miesięcznie