Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS razem z wnioskiem do CEIDG. Zmiany dla przedsiębiorców od 20 maja

Planujesz założyć własną firmę? Od 20 maja nie musisz składać osobnych dokumentów ubezpieczeniowych w ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash, Pixabay (CC0))

Prowadzisz działalność gospodarczą? A może dopiero planujesz założyć własną firmę? Od 20 maja nie musisz składać osobnych dokumentów ubezpieczeniowych w ZUS-ie. Wystarczy, że przygotowane formularze dołączysz do wniosku CEIDG-1 przy okazji wpisu do ewidencji przedsiębiorców.

Zgłoszenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczejdokonasz w urzędzie miasta, dzielnicy lub w gminie. Po 20 maja nie będzie już potrzebna osobna wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Razem z wnioskiem CEIDG-1 złożysz również następujące dokumenty:

  • *ZUS ZUA *- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego;
  • ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • ZUS ZCNA - zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub wyrejestrowanie ich;
  • ZUS ZIUA - zgłoszenie zmiany w danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej (np. nazwisko);
  • *ZUS ZWUA *- formularz dla celów wyrejestrowania z ubezpieczeń;

Jeśli nie dołączysz wymienionych druków do wniosku, musisz pamiętać, aby dostarczyć je do ZUS-u. Masz na to siedem dni od momentu: rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, powstania zmiany w danych osobowych lub zaprzestania prowadzenia firmy.

W niektórych przypadkach nie unikniesz kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Stanie się tak, jeśli zmiany danych będą dotyczyć tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania. Wyłącznie w instytucji dokonasz też zgłoszeń do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych (m.in. zleceniobiorców czy współpracowników).

Do tej pory, razem z drukiem CEIDG-1 można było przekazać dokumenty dotyczące wyłącznie płatników składek. Chodziło o: zgłoszenie płatnika (ZUS ZFA), zmianę danych identyfikacyjnych (ZUS ZIPA), adresy prowadzenia działalności gospodarczej (ZUS ZAA), informację o rachunkach bankowych (ZUS ZBA) oraz o wyrejestrowanie płatnika (ZUS ZWPA). Zasady tych zgłoszeń pozostają niezmienione.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej została uruchomiona w 2011 roku na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (z 2 lipca 2004 roku). Wszystkie dane o przedsiębiorcach i innych podmiotach zawarte w bezpłatnej bazie mają charakter ogólnodostępny.

Tagi: zus, wiadomości, gospodarka, porady, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, zakładam firmę, msp, czołówki, firma
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2017

przegranyBy wykonywać zawód krawca , 35 lat temu ukończyłem technikum krawieckie ,zdałem egzamin czeladniczy w cechu, zawody uwolniono, obecnie średni dochód … Czytaj całość

21-05-2017

DanielNiezrozumiałym dla ludzi jest fakt zmuszania do płacenia zusu, bo przecież skoro mamy wolność to człowiek powinien mieć prawo wyboru ubezpieczyciela. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)