Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
20.09.2016 03:37

ZUS proponuje dodatkową składkę. Bo nasze emerytury będą głodowe

- ZUS chce, aby firmy odkładały przynajmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki będziemy mieli pieniędzy na starość? Niewiele - pisze "Gazeta Wyborcza".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kaminonka / Reporter / EastNews)

- ZUS chce, aby firmy odkładały przynajmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki będziemy mieli pieniędzy na starość? Niewiele - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Od kilku miesięcy trwa przegląd emerytalny (...) Mamy już bowiem nowy system, w którym o wysokości świadczenia decydują tylko odłożone przez nas składki. Nie ma dotacji z budżetu państwa. Z tego powodu w przyszłości emerytury będą wynosić zaledwie 30 proc. naszej ostatniej pensji, a nie jak dziś 50-60 proc. Wiele osób będzie miało problemy z przeżyciem za tak małe pieniądze" - czytamy w artykule.

Z tego niebezpieczeństwa zdaje sobie sprawę ZUS. I zaproponował, aby każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, obowiązkowo utworzył Pracowniczy Program Emerytalny i odkładał w nim dodatkową składkę na emerytury zatrudnionych u siebie osób.

"Jak wyliczył Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeżeli pracodawca będzie odkładał 20 zł na miesiąc i kwota ta będzie waloryzowana wskaźnikiem zbliżonym do wskaźnika realnego wzrostu płac, to pracownik przez 35 lat pracy (tyle dziś średnio pracujemy) ma szansę na ok. 42 zł brutto dodatkowej emerytury. I to przy założeniu, że odejdzie z pracy w wieku 67 lat (...) Jeżeli więc chcemy mieć naprawdę więcej pieniędzy na starość, składka musiałaby wzrosnąć kilkukrotnie, np. do 100 zł, wtedy nasza emerytura zwiększyłaby się do ok. 200 zł " - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

Tagi: gospodarka, praca, społeczeństwo, świadczenia, pap, zus, "gazeta wyborcza", wiadomości, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2016

GTJa poproszę wszystkie moje wpłacone składki na ZUS i odczepcie się od mojej osoby. Nie potrzebuję was.

20-09-2016

aart697ZUS W AUSTRALI LICZY 200 OSÓB OBSŁUGI A U NAS GMACHY I PAŁACE NIKT O TYM NIE MÓWI ILE KOSZTUJE UTRZYMANIE SAMEGO ZUS PEWNIE 70% … Czytaj całość

20-09-2016

ado31Mój kuzyn przez 40 lat płacił ZUS a tydzień temu nagle odszedł z tego świata w wieku 60 lat i co ZUS odda rodzinie zapłacone składki.To co ZUS … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (320)