Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS proponuje dodatkową składkę. Bo nasze emerytury będą głodowe

320
Podziel się:

- ZUS chce, aby firmy odkładały przynajmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki będziemy mieli pieniędzy na starość? Niewiele - pisze "Gazeta Wyborcza".

ZUS proponuje dodatkową składkę. Bo nasze emerytury będą głodowe
(Piotr Kaminonka / Reporter / EastNews)

- ZUS chce, aby firmy odkładały przynajmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki będziemy mieli pieniędzy na starość? Niewiele - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Od kilku miesięcy trwa przegląd emerytalny (...) Mamy już bowiem nowy system, w którym o wysokości świadczenia decydują tylko odłożone przez nas składki. Nie ma dotacji z budżetu państwa. Z tego powodu w przyszłości emerytury będą wynosić zaledwie 30 proc. naszej ostatniej pensji, a nie jak dziś 50-60 proc. Wiele osób będzie miało problemy z przeżyciem za tak małe pieniądze" - czytamy w artykule.

Z tego niebezpieczeństwa zdaje sobie sprawę ZUS. I zaproponował, aby każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, obowiązkowo utworzył Pracowniczy Program Emerytalny i odkładał w nim dodatkową składkę na emerytury zatrudnionych u siebie osób.

"Jak wyliczył Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeżeli pracodawca będzie odkładał 20 zł na miesiąc i kwota ta będzie waloryzowana wskaźnikiem zbliżonym do wskaźnika realnego wzrostu płac, to pracownik przez 35 lat pracy (tyle dziś średnio pracujemy) ma szansę na ok. 42 zł brutto dodatkowej emerytury. I to przy założeniu, że odejdzie z pracy w wieku 67 lat (...) Jeżeli więc chcemy mieć naprawdę więcej pieniędzy na starość, składka musiałaby wzrosnąć kilkukrotnie, np. do 100 zł, wtedy nasza emerytura zwiększyłaby się do ok. 200 zł " - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(320)
sputnick
6 lat temu
Teraz pracujemy na emerytury ludzi ze starego portfela. Gdzie często te emerytury są większe niż współczesna pensja na tym samym stanowisku ludzi po 30stce, mimo że kapitał tej emerytury wypracowano w państwie którego już nie ma i które zbankrutowało. To jest największy przekręt styropianowej zmiany. My jak pójdziemy na emkę dostaniemy 30% z pensji która była niższa niż emerytura dzisiejszego 70cio latka.
renata
6 lat temu
jak jeszcze dłużej będą dawać 500plus to emerytury bedą wynosić 10 procent ostatniej pensji,bo kto na nie zapracuje?
zaba
6 lat temu
a gzie pieniądze tych wszystkich których już niema w śród nas ZUS to krętacze i złodzieje lepiej pracować na czarno
yyyyyyyyyy
6 lat temu
w polsce to raczej okradnie rząd z tego niż odłoży , i tak zusu leci sporo tam na ich konta , więc nie ma sensu składki dawać okładać tam , lepiej jak już to na swoje konto albo dobrą lokate
Mirmur
6 lat temu
Jeśli odkładać to za granicą bo znowu może się znaleźć reformatoł który zabierze nam środki tam zgromadzone.
...
Następna strona