Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
ZUS proponuje dodatkową składkę. Bo nasze emerytury będą głodowe

ZUS proponuje dodatkową składkę. Bo nasze emerytury będą głodowe

- ZUS chce, aby firmy odkładały przynajmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki będziemy mieli pieniędzy na starość? Niewiele - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Od kilku miesięcy trwa przegląd emerytalny (...) Mamy już bowiem nowy system, w którym o wysokości świadczenia decydują tylko odłożone przez nas składki. Nie ma dotacji z budżetu państwa. Z tego powodu w przyszłości emerytury będą wynosić zaledwie 30 proc. naszej ostatniej pensji, a nie jak dziś 50-60 proc. Wiele osób będzie miało problemy z przeżyciem za tak małe pieniądze" - czytamy w artykule.

Z tego niebezpieczeństwa zdaje sobie sprawę ZUS. I zaproponował, aby każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, obowiązkowo utworzył Pracowniczy Program Emerytalny i odkładał w nim dodatkową składkę na emerytury zatrudnionych u siebie osób.

"Jak wyliczył Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeżeli pracodawca będzie odkładał 20 zł na miesiąc i kwota ta będzie waloryzowana wskaźnikiem zbliżonym do wskaźnika realnego wzrostu płac, to pracownik przez 35 lat pracy (tyle dziś średnio pracujemy) ma szansę na ok. 42 zł brutto dodatkowej emerytury. I to przy założeniu, że odejdzie z pracy w wieku 67 lat (...) Jeżeli więc chcemy mieć naprawdę więcej pieniędzy na starość, składka musiałaby wzrosnąć kilkukrotnie, np. do 100 zł, wtedy nasza emerytura zwiększyłaby się do ok. 200 zł " - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

zus, pap, gospodarka, praca, świadczenia, społeczeństwo, "gazeta wyborcza"
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
sputnick
2017-03-23 19:01
Teraz pracujemy na emerytury ludzi ze starego portfela. Gdzie często te emerytury są większe niż współczesna pensja na tym samym stanowisku ludzi po 30stce, mimo że kapitał tej emerytury wypracowano w państwie którego już nie ma i które zbankrutowało. To jest największy przekręt styropianowej zmiany. My jak pójdziemy na emkę dostaniemy 30% z pensji która była niższa niż emerytura dzisiejszego 70cio latka.
renata
2017-03-23 14:03
jak jeszcze dłużej będą dawać 500plus to emerytury bedą wynosić 10 procent ostatniej pensji,bo kto na nie zapracuje?
zaba
2016-12-08 07:59
a gzie pieniądze tych wszystkich których już niema w śród nas ZUS to krętacze i złodzieje lepiej pracować na czarno
Pokaż wszystkie komentarze (320)