Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
22.03.2017 19:37

Wpłaty do ZUS jednym przelewem? Przedsiębiorcy odetchną

Mniej biurokracji z ZUS? To możliwe. Wszystko za sprawą szykowanych zmian. Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał opłaty ZUS. Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech wpłat ma być jedna. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała odpowiedni projekt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszyński / Reporter)

Mniej biurokracji w ZUS? Wszystko za sprawą szykowanych zmian. Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał opłaty ZUS. Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech wpłat ma być jedna. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała odpowiedni projekt.

Zmiana ma dotyczyć 6,9 mln płatników składek. Obecnie przedsiębiorca musi w każdym miesiącu dokonywać kilku wpłat na różne rachunki bankowe, wykorzystując przy tym odrębne dokumenty płatnicze, co jest kosztowne i czasochłonne.

Jedna wpłata do ZUS zastąpi dotychczasowe składki na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Wpłaty będą dokonywane jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego utworzony przez ZUS dla każdego płatnika składek. Oznacza to ograniczenie w skali roku liczby wpłat do przetworzenia przez systemy informatyczne banków oraz ZUS.

Zadaniem ZUS będzie rozdysponowanie środków między poszczególne fundusze oraz ich dysponentów. Będzie to realizowane w oparciu o algorytm podziału wpłaty na określone tytuły. W dalszej kolejności nastąpi zaksięgowanie wyliczonych wartości na koncie płatnika składek.

Projekt przewiduje także m.in. wprowadzenie ułatwień dla płatników składek, jeśli chodzi o wydawanie przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami, przez zrównanie - pod względem prawnym - zaświadczeń wydawanych w postaci papierowej i wydruków elektronicznych samodzielnie wygenerowanych przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS.

Projekt dotyczy również kwestii tzw. "outsourcingu pracowniczego". Zaproponowano przepisy, które mają zmniejszyć obciążenia składkowe przedsiębiorców, którzy skorzystali z takich rozwiązań, przez możliwość przeksięgowania przez ZUS już dokonanych wpłat.

Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Tagi: kraj, prawo, sejm, pap, zus, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2017

kółko i krzyżykNo, to jest WIELKA pomoc. Tym bardziej, że w zdecydowanej większości firm jest to robione albo z automatu (program), abo przez biuro … Czytaj całość

23-03-2017

RomeroPamiętam takie czasy. Małe miasteczko ok. 30 tys mieszkańców, sporo zakładów przemysłowych i usługowych, budowlanych, transportowych itp. ZUS mieścił … Czytaj całość

23-03-2017

bchcbhcniech rządy w całej europie zrobią przelew jednorazowy sumujący wszystkie podatki ktore placi obywatel i wtedy mamy zamieszki na niewyobrażalną skalę … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (69)