Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Wpłaty do ZUS jednym przelewem? Przedsiębiorcy odetchną

69
Podziel się:

Mniej biurokracji z ZUS? To możliwe. Wszystko za sprawą szykowanych zmian. Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał opłaty ZUS. Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech wpłat ma być jedna. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała odpowiedni projekt.

Wpłaty do ZUS jednym przelewem? Przedsiębiorcy odetchną
(Krystian Dobuszyński / Reporter)

Mniej biurokracji w ZUS? Wszystko za sprawą szykowanych zmian. Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał opłaty ZUS. Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech wpłat ma być jedna. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała odpowiedni projekt.

Zmiana ma dotyczyć 6,9 mln płatników składek. Obecnie przedsiębiorca musi w każdym miesiącu dokonywać kilku wpłat na różne rachunki bankowe, wykorzystując przy tym odrębne dokumenty płatnicze, co jest kosztowne i czasochłonne.

Jedna wpłata do ZUS zastąpi dotychczasowe składki na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Wpłaty będą dokonywane jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego utworzony przez ZUS dla każdego płatnika składek. Oznacza to ograniczenie w skali roku liczby wpłat do przetworzenia przez systemy informatyczne banków oraz ZUS.

Zadaniem ZUS będzie rozdysponowanie środków między poszczególne fundusze oraz ich dysponentów. Będzie to realizowane w oparciu o algorytm podziału wpłaty na określone tytuły. W dalszej kolejności nastąpi zaksięgowanie wyliczonych wartości na koncie płatnika składek.

Projekt przewiduje także m.in. wprowadzenie ułatwień dla płatników składek, jeśli chodzi o wydawanie przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami, przez zrównanie - pod względem prawnym - zaświadczeń wydawanych w postaci papierowej i wydruków elektronicznych samodzielnie wygenerowanych przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS.

Projekt dotyczy również kwestii tzw. "outsourcingu pracowniczego". Zaproponowano przepisy, które mają zmniejszyć obciążenia składkowe przedsiębiorców, którzy skorzystali z takich rozwiązań, przez możliwość przeksięgowania przez ZUS już dokonanych wpłat.

Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

kraj
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(69)
dino
5 lata temu
To jest kolejny przekręt, bo w ten sposób ZUS może księgować sobie wpłaconą kwotę w dowolny sposób.
mm
5 lata temu
Ja płacę składki ZUS robiąc 1 przelew - tak jest w moim banku - czyli wyprzedziłam rząd.
Patryk
5 lata temu
Mam w nosie jeden przelew, mogę wysyłać 4. W bankach i tak są opcje, że wszystko się za jednym razem wysyła. Pytam się - gdzie obiecane zmniejszenie podatków (ZUS i Podatek Dochodowy), dla osób zarabiających do 5 tyś złotych? Tak głośno się o tym mówiło, a robią coś, co się nikomu nie przyda.
Polak
5 lata temu
Dlaczego ZUS skoro ma dane o zatrudnieniu,o składkach -wymaga od ludzi starających się o rentę,czy emeryturę złożenia dokumentów,które były do ZUS przesyłane? = Poniszczyli dokumenty,nie pracowali,czy inna przyczyna?
TAKA PRAWDA
5 lata temu
PRACOWNICY ZUS TO LEGATY,A PREZESI TO GŁĄBY.
...
Następna strona