Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zawieszasz firmę, a tu kara. Nawet ćwierć miliona osób może mieć problem

Zawieszasz firmę, a tu kara. Nawet ćwierć miliona osób może mieć problem

ZUS może próbować naliczać zaległe składki za Fot. Andrzej Hulimka/Reporter
ZUS może próbować naliczać zaległe składki za

Jeśli zawiesiłeś parę lat temu firmę, to lepiej sobie o niej przypomnij. Brak przy tej okazji wykreślenia z listy Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej może przypomnieć ZUS. I oczywiście naliczyć zaległe składki. Walka o sprawiedliwość może zająć lata.

"Rzeczpospolita" opisuje przypadek dziennikarza motoryzacyjnego. Ten w latach 80. założył firmę przewozową. Kilka lat później stracił jednak koncesję. przestał świadczyć usługi i biznes zawiesił. To był początek jego prawdziwych problemów.

O zawieszonej firmie przypomniał sobie po paru latach ZUS. Powód? Przedsiębiorca wprawdzie działalność zawiesił, ale nie wykreślił z CEIDG. Z danych urzędu skarbowego wynikało też, że nadal składał deklaracje VAT czy PIT, choć de facto już nic w firmie nie robił. Koniec końców ZUS nakazał zapłatę ponad 43 tys. zł za zaległe składki.

Eksprzedsiębiorca oczywiście na karę się nie zgodził. I poszedł do sądu. W pierwszej instancji wygrał, w drugiej przegrał i musiał płacić zaległe zdaniem ZUS składki.

Koniec z absurdalnym ZUS-em dla małych firm. Rząd szykuje zmiany

Ostatecznie sprawa wylądowała w Sądzie Najwyższym. Ten wydał wyrok: firma w rzeczywistości nie działała, więc nie mam mowy o płaceniu składek. Inna sprawa, że decyzja w tej sprawie zapadła... 20 lat od czasu zawieszenia działalności.

"Rz" pisze, że podobne problemy może mieć nawet 235 tys. osób. Taka jest bowiem różnica pomiędzy osobami z ewidencji CEIDG, a ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

zus
Czytaj także
Polecane galerie
ooo
2018-09-11 13:27
co z bzdura. do tej pory działalność można było zawiesić tylko na 2 lata max?
Krzysiek
2018-08-27 11:44
Paliwo zdrożało bo ceny ropy ida w gore przez Trumpa
ooo
2018-08-23 10:46
Prawo, sądy wszystko jest G.warte bo raz tak a raz siak ... W niedomówienie sobie wsadźcie wasze pseudo zasady.
Bilet na Orly i pa, pa, pasożytom a potem dalej.
Pokaż wszystkie komentarze (113)