Notowania

Zawieszasz firmę, a tu kara. Nawet ćwierć miliona osób może mieć problem

Jeśli zawiesiłeś parę lat temu firmę, to lepiej sobie o niej przypomnij. Brak przy tej okazji wykreślenia z listy Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej może przypomnieć ZUS. I oczywiście naliczyć zaległe składki. Walka o sprawiedliwość może zająć lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/Reporter)
ZUS może próbować naliczać zaległe składki za

"Rzeczpospolita" opisuje przypadek dziennikarza motoryzacyjnego. Ten w latach 80. założył firmę przewozową. Kilka lat później stracił jednak koncesję. przestał świadczyć usługi i biznes zawiesił. To był początek jego prawdziwych problemów.

O zawieszonej firmie przypomniał sobie po paru latach ZUS. Powód? Przedsiębiorca wprawdzie działalność zawiesił, ale nie wykreślił z CEIDG. Z danych urzędu skarbowego wynikało też, że nadal składał deklaracje VAT czy PIT, choć de facto już nic w firmie nie robił. Koniec końców ZUS nakazał zapłatę ponad 43 tys. zł za zaległe składki.

Eksprzedsiębiorca oczywiście na karę się nie zgodził. I poszedł do sądu. W pierwszej instancji wygrał, w drugiej przegrał i musiał płacić zaległe zdaniem ZUS składki.

Koniec z absurdalnym ZUS-em dla małych firm. Rząd szykuje zmiany

Ostatecznie sprawa wylądowała w Sądzie Najwyższym. Ten wydał wyrok: firma w rzeczywistości nie działała, więc nie mam mowy o płaceniu składek. Inna sprawa, że decyzja w tej sprawie zapadła... 20 lat od czasu zawieszenia działalności.

"Rz" pisze, że podobne problemy może mieć nawet 235 tys. osób. Taka jest bowiem różnica pomiędzy osobami z ewidencji CEIDG, a ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2018

prawdaOni zawsze sobie "przypominają" tuż przed przedawnieniem, bo mogą wtedy maksymalnie obciążyć odsetkami za zaległości. Bandytyzm państwowy w … Czytaj całość

13-08-2018

KLOZnamy tez cwaniaków, którzy non stop to zawieszają, to odwieszają firmę kiedy trzeba wypisać fakturę. Po wypisaniu zawieszają i dalej działają na … Czytaj całość

13-08-2018

DR20 lat a co z przedawnieniem dlaczego sąd zajmuje się takimi sprawami zwolnić pracowników ZUS.

Rozwiń komentarze (113)