Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
14.05.2010 11:13

ZUS wyda od ręki zaświadczenie o niezaleganiu

Dokument otrzymamy w ciągu 15 minut od złożenia wniosku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pryzmat/Dreamstime)

*Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce mogą drukować takie dokumenty bezpośrednio na salach obsługi klientów. *


Zaświadczenia o niezaleganiu - potrzebne np. do udziału w przetargach - dotychczas wydawane było w ciągu siedmiu dni roboczych. Ale od końca kwietnia nie trzeba czekać tak długo.

Płatnicy, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości lub błędów, ani nie toczy się w stosunku do nich żadne postępowanie wyjaśniające, mogą otrzymać zaświadczenie niemal natychmiast - w ciągu 15 minut od złożenia wniosku.

Ale uwaga! W przypadku spraw wymagających wyjaśnienia, zachowany jest dotychczasowy tryb wydawania zaświadczeń. W takim przypadku ZUS musi dokładnie zweryfikować dane na koncie płatnika i może to zająć kilka dni. Trzeba też pamiętać, że w przypadku ujawnienia zaległości lub błędów wymagających korekty danych na koncie - ZUS wyda decyzję o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu.

Warto zwrócić uwagę, aby osoba, która składa wniosek o wydanie zaświadczenia w imieniu płatnika (np. jeden z zatrudnionych pracowników), miała przy sobie upoważnienie do odbioru gotowego dokumentu. Jeśli zaświadczenie zechce odebrać osoba nieupoważniona, pracownik ZUS odmówi jego wydania. Oczywiście upoważnienia nie potrzebuje płatnik, który odbiera zaświadczenie osobiście.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ubezpieczeniowych można złożyć w ZUS przez Internet, korzystając zElektronicznego Urzędu Podawczego. Samego zaświadczenia ZUS nie odeśle jednak tą samą drogą - może ono być wydane wyłącznie w formie papierowej. Przy składaniu wniosku płatnik może poprosić o wysłanie dokumentu pocztą na wskazany adres, lub umówić się na odbiór w placówce Zakładu.

Tagi: zus, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp
Źródło:
ZUS
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz