Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kasy fiskalne
25.04.2013 11:40

Zwolnienie z VAT. Potrzebna kasa fiskalna?

To, czy podatnik będzie podlegał zwolnieniu od stosowania kasy rejestrującej, zależy przede wszystkim od statusu nabywcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VikaValter/iStockphoto)

Zwolnienie z podatku od towarów i usług nie eliminuje obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Przedsiębiorca musi ją wprowadzić do firmy, gdy wysokość jego obrotów z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej i rolnikami ryczałtowymi przekroczy 20 000 złotych.

Obowiązkowi rejestracji obrotów za pomocą kasy fiskalnej podlegają zarówno czynni podatnicy VAT, jak i podatnicy zwolnieni od podatku od towarów i usług podmiotowo (wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 150 tys. zł) lub ze względu na przedmiot opodatkowania.

To, czy podatnik będzie podlegał zwolnieniu od stosowania kasy rejestrującej, zależy przede wszystkim od statusu nabywcy. Kluczowa jest też wysokość obrotów dokonanych na rzecz nabywców będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub rolnikami ryczałtowymi.

Dla kogo kasa w 2013 r.

Przedsiębiorca zobowiązany jest do korzystania z kasy fiskalnej, jeśli sprzedaży dokonuje na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Kasę fiskalną, co do zasady, wprowadzić będzie musiał, gdy wysokość jego obrotów z wymienionymi wyżej podmiotami przekroczy (lub przekroczyła w roku ubiegłym) 20 000 zł_ . _

_ _Limit ten obowiązuje zarówno przedsiębiorców kontynuujących, jak i rozpoczynających działalność gospodarczą, z tym że rozpoczynający muszą dokonać przeliczenia limitu w proporcji do okresu dokonywania sprzedaży w danym roku podatkowym. Wyjątek przewidziano jednak dla firm utworzonych w 2012 roku – dla nich limit wynosi 20 tysięcy złotych bez względu na czas prowadzenia działalności.

| Przykład Podatnik rozpoczął działalność 20 kwietnia 2013 r. Limit, po przekroczeniu którego zobowiązany będzie rejestrować sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej, wynosić będzie: (20 000 zł : 365 dni) x 256 dni (dni sprzedaży) = 14 027 zł |
| --- |

Kiedy należy ją kupić

Zwolnienie od obowiązku stosowania kasy fiskalnej traci moc po upływie dwóch miesięcy od miesiąca, w którym przedsiębiorca przekroczył określony pułap. Innymi słowy, jeżeli jego obroty z osobami fizycznymi niebędącymi przedsiębiorcami oraz z rolnikami ryczałtowymi przekroczyły 20 000 zł np. w lutym, kasy fiskalnej będzie musiał używać od maja.

Czytaj więcej w Money.pl
Kasa fiskalna. Nowe limity w 2013 roku Wśród wielu zmian przepisów wprowadzonych w 2013 roku znajdują się modyfikacje dotyczące przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych.
Zgłoszenie kasy fiskalnej. Masz na to siedem dni Sama fiskalizacja kasy nie jest wystarczająca do tego, by móc rozpocząć ewidencję z jej użyciem.
Oblicz swój limit sprzedaży i nie płać VAT-u Przedsiębiorcom, których wartość sprzedaży nie przekroczyła 150 tys. zł z zasady przysługuje prawo do zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Tagi: kasy fiskalne, kasa fiskalna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz