Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPodatki
 • Rozliczamy podatek liniowy
  10.04.2006
  Rozliczamy podatek liniowy
  Podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą i korzystali z opodatkowania podatkiem liniowym 19% często nie wiedzą, w jaki sposób powinni rozliczyć się z fiskusem.
 • Odlicz ulgę, której już nie ma
  5.04.2006
  Odlicz ulgę, której już nie ma
  Choć większość ulg od dochodu to już mgliste wspomnienie, a wiele odliczeń od podatku także odeszło do lamusa to jednak są podatnicy, którzy mogą jeszcze z nich skorzystać. W zeznaniu za 2005 rok można bowiem uwzględnić niewykorzystane ulgi, do których prawo nabyliśmy zgodnie z przepisami w latach ubiegłych. Oczywiście, pod warunkiem, że nie wykorzystaliśmy wcześniej całości obowiązujących limitów.
 • Ulga na Internet - kiedy i dla kogo?
  4.04.2006
  Ulga na Internet - kiedy i dla kogo?
  Wszystko o uldze na internet. Kiedy odliczyć może ją odrębnie każdy z małżonków, czy odliczeniu podlega korzystanie z sieci w kafejce? Czy masz prawo do odliczenia, gdy provider nie wystawił faktury?
 • VAT od umów zlecenia i o dzieło
  31.03.2006
  VAT od umów zlecenia i o dzieło
  Problem opodatkowania VAT-em umów zleceń i o dzieło budzi wśród przedsiębiorców liczne wątpliwości. Oficjalna interpretacja Ministerstwa Finansów zamiast je wyjaśnić, jeszcze zaciemniła.
 • Paragony do lodówki!
  28.03.2006
  Paragony do lodówki!
  Aby spełnić przepisy Ministerstwa Finansów przedsiębiorcy powinni kupować lodówki. Po co? Ano nie po to, aby nie popsuła się w nich żywność, ale po to, aby trzymać w nich... rolki z wydrukami paragonów na papierze termoczułym.
 • PIT wyślemy przez internet
  27.03.2006
  PIT wyślemy przez internet
  Już od sierpnia tego roku Ministerstwo Finansów wprowadzić ma możliwość składania części deklaracji drogą elektroniczną. E-deklaracje mają być wprowadzone na podstawie uchwalonej cztery lata temu ustawy o podpisie elektronicznym.
 • Ministerstwo Finansów: kup pan kasę!
  23.03.2006
  Ministerstwo Finansów: kup pan kasę!
  Jest już projekt nowego rozporządzenia dotyczącego kas fiskalnych. Od września stosować je mają nowe grupy podatników. Ale tylko przez cztery miesiące - obiecuje ministerstwo. Rozporządzenie, które miałoby wejść w życie pierwszego kwietnia nie przewiduje, niestety, obiecywanych przez minister Zytę Gilowską ułatwień i zwolnień dla małych podatników.
 • Fiskusa na saksy zakusy
  23.03.2006
  Fiskusa na saksy zakusy
  Wypowiedzenie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią nie pogorszyłoby sytuacji polskich podatników, mimo, że straszy tym minister Barszcz.
 • Ryczałt VAT wszystkim się opłaci
  3.03.2006
  Ryczałt VAT wszystkim się opłaci
  Jest wielce prawdopodobne, że już niedługo drobni przedsiębiorcy nie będą musieli prowadzić skomplikowanej księgowości, śledzić wciąż zmieniających się przepisów i drżeć przed kontrolą. Takie ułatwienia przewiduje propozycja wprowadzenia płacenia podatku VAT w formie ryczałtu.
 • Kto odda kasę za zbędną kasę?
  23.02.2006
  Kto odda kasę za zbędną kasę?
  Podatnicy rozpoczynający działalność w tym roku nie muszą jednak kupować kas rejestrujących do chwili przekroczenia czterdziestu tysięcy obrotu.
  Podpisane przez minister finansów rozporządzenie, wchodzące w życie 1 stycznia (z mocą wsteczną) poprawia błędne regulacje z grudnia ubiegłego roku.
 • Poważne konsekwencje drobnych błędów
  21.02.2006
  Poważne konsekwencje drobnych błędów
  Nowelizacja Kodeksu Karno – Skarbowego już od chwili jej ogłoszenia budzi wśród prawników i przedsiębiorców liczne obawy.
  Surowsze kary, nawet do dziesięciu lat więzienia, znaczne rozszerzenie definicji przestępstwa skarbowego to jednak tylko niektóre z niepokojących rozwiązań nowej ustawy.
 • 50% podatku w tym roku nie będzie
  15.02.2006
  50% podatku w tym roku nie będzie
  Ministerstwo Finansów w opublikowanej dzisiaj informacji dotyczącej stosowania w tym roku 50% stawki w podatku dochodowym od osób fizycznych wyjaśniło, że wbrew obawom podatników czwarty próg podatkowy w tym roku obowiązywać nie będzie.
 • Przepisy o kasach do poprawki
  13.02.2006
  Przepisy o kasach do poprawki
  Z powodu błędów w Rozporządzeniu Ministra Finansów przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w 2005 roku muszą instalować kasy fiskalne niezależnie od wysokości osiąganych obrotów.
 • Kolejka do zwrotu VAT
  9.02.2006
  Kolejka do zwrotu VAT
  Od początku roku możemy już ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane.
  Wniosków może być jednak tak dużo, że urzędy nie zdążą rozpatrzyć wszystkich w terminie.
 • Odliczenie VAT z faktur bez NIP-u kontrahenta
  8.02.2006
  Odliczenie VAT z faktur bez NIP-u kontrahenta
  Czy można odliczyć VAT z faktury kontrahenta, który nie otrzymał jeszcze decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej a złożył już zgłoszenie rejestracyjne VAT-R?
 • Pełna księgowość – ważne decyzje
  7.02.2006
  Pełna księgowość – ważne decyzje
  Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne, których przychód netto za ubiegły rok przekroczył 800 000 euro (3 133 280 złotych) zobowiązane są do założenia ksiąg handlowych.
 • Gdy brak pieniędzy na podatek
  6.02.2006
  Gdy brak pieniędzy na podatek
  Przedsiębiorca, który utracił płynność finansową i obawia się trudności z płaceniem podatków powinien jak najszybciej zadbać o zmniejszenie finansowych konsekwencji opóźnień w dokonaniu płatności.
 • 26.01.2006
  Ryczałt rozliczamy do końca stycznia
  Do wtorku, 31 stycznia podatnicy rozliczający się z fiskusem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć zeznania roczne PIT 28. Druki zeznań za rok 2005 co prawda się zmieniły i nie można korzystać z tych, które obowiązywały w roku ubiegłym, jednak zasady rozliczeń pozostały takie same.
 • 13.01.2006
  Co możemy odliczyć w 2006 roku?
  Wprawdzie dopiero początek roku, jednak już teraz warto sprawdzić, jakie faktury powinniśmy zbierać by zdobyć prawo do ulgi w podatku dochodowym. W porównaniu do lat ubiegłych ilość odliczeń się zwiększyła, jednak niestety zniknęło najpopularniejsze i najkorzystniejsze z nich.
 • Nowe technologie z ulgą
  13.01.2006
  Nowe technologie z ulgą
  Unowocześniając proces produkcyjny liczyć możemy w tym roku na ulgę w podatku dochodowym. Odliczenie na zakup nowych technologii, wchodzące w życie 1 stycznia 2006 pozwala przedsiębiorcom na zmniejszenie podstawy opodatkowania o 30% poniesionych wydatków a w przypadku przedsiębiorców małych i średnich oraz mikroprzedsiębiorców - 50%.
1 -50 -25 ... 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87