Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPodatki
 • Ostani dzień na ryczałt
  20.07.2006
  Ostani dzień na ryczałt
  Dziś ostatni dzień na zapłatę zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych popularnie nazywanego ryczałtem. Obowiązek zapłaty dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i wynajmujących mieszkanie.
 • 19.07.2006
  Urząd sam ustali wielkość dochodów
  Podatnicy coraz częściej zaniżają dochód i podstawę opodatkowania. Wszystko po to, by zapłacić jak najniższy podatek. Proceder ten jest niemal nagminny u osób wykonujących wolne zawody, czyli prawników, lekarzy czy stomatologów. Urzędnicy powinni ustalać dochód ze źródeł nieujawnionych i wymierzać 75-proc. podatek
 • Opracowano wzór e-faktury
  17.07.2006
  Opracowano wzór e-faktury
  Wprowadzenie standardowych e-faktur jest kolejnym krokiem na drodze do pełnej elektronizacji sprzedaży. Opracowany wzór e-faktury spełnia wymagania przepisów podatkowych.
 • 17.07.2006
  Warto odłożyć zakup biura lub sklepu
  Warto zaczekać do nowego roku z zakupem budynku lub lokalu niemieszkalnego, które są przeznaczone na cele zarobkowe. Od nowego roku taką inwestycję można będzie amortyzować nawet cztery razy szybciej niż obecnie.
 • 12.07.2006
  VAT od paliwa w UE
  Jadąc w podróż służbową do innych krajów UE możemy odzyskać VAT od zakupionego tam paliwa. Często nawet w tych przypadkach, gdy w Polsce odliczenie by nie przysługiwało.
 • Polisa uchroni przed błędami
  7.07.2006
  Polisa uchroni przed błędami
  Ubezpieczenie ma chronić podatników przed błędami popełnianymi przez ich doradców. Jednak doradcy podatkowi, firmy audytorskie i biura księgowe często zapominają o polisach OC. A konsekwencje jego braku są dotkliwe. Większe firmy wymagają od doradców nie tylko OC, ale również dodatkowego ubezpieczenia
 • Fiskus nie wykorzysta danych o majątku
  6.07.2006
  Fiskus nie wykorzysta danych o majątku
  Od 2007 roku najbliższa rodzina będzie zwolniona z płacenia podatku od spadków i darowizn. Powstanie natomiast obowiązek informowania fiskusa o darowanym lub dziedziczonym mieniu. Nie trzeba się jednak obawiać, że organy skarbowe wykorzystają przeciw podatnikom wiedzę o ich majątku.
 • Urzędy same decydują, co jest remontem
  5.07.2006
  Urzędy same decydują, co jest remontem
  Od przychodów ze sprzedaży nieruchomości trzeba zapłacić 10-proc. podatek. Z fiskusem nie dzielą się jednak podatnicy, którzy przeznaczą pieniądze na remont. Przepisy zaś nie określają, jakie wydatki można uznać za remont i jak je dokumentować.
 • Karny podatek od pożyczek
  3.07.2006
  Karny podatek od pożyczek
  Od 2007 roku zostanie wprowadzony 20-procentowy karny podatek od nieujawnionych pożyczek. Finansowe wsparcie od rodziny trzeba będzie dokładnie udokumentować. W związku z tym znacznie zawęzi się krąg osób zwolnionych z podatku od pożyczek.
 • 30.06.2006
  E-podatki dopiero od 2007 roku
  Polska to jeden z ostatnich krajów UE, który nie ma systemu e-podatków . W innych państwach zeznanie można złożyć nawet sms-em. U nas tylko nieliczni podatnicy rozliczą się przez internet od 16 sierpnia.
 • Uwaga na zaliczki!
  27.06.2006
  Uwaga na zaliczki!
  Opodatkowanie zalliczki, odpowiednie jej zafakturowanie i rozliczenie często sprawia przedsiębiorcom problemy. Zawiłość przepisów dotyczących tej formy płatności powoduje, że podmioty gospodarcze często popełniają błędy przy dokumentowaniu zaliczek.
 • 23.06.2006
  Za brak dokumentów grożą dotkliwe sankcje
  Stale wrasta liczba transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi. Wpływ na to ma nie tylko liczba operacji, jakich dokonują firmy, ale przede wszystkim restrykcyjne rozwiązania podatkowe.
 • Interpretacja nie może zaszkodzić
  21.06.2006
  Interpretacja nie może zaszkodzić
  Nowe zapisy Ordynacji Podatkowej gwarantują, że zastosowanie się do interpretacji, nie może przynieść żadnej szkody. Nie oznacza to jednak, że nowy przepis odnosić się będzie do odpowiedzialności wydających interpretacje urzędników.
 • Ograniczenia w przekazywaniu 1% podatku zgodne z konstytucją
  14.06.2006
  Ograniczenia w przekazywaniu 1% podatku zgodne z konstytucją
  Wybór zasad opodatkowania zależy od woli przedsiębiorcy. Jeśli decyduje się skorzystać z liniowej, preferencyjnej stawki 19%, w zamian musi pogodzić się z pewnymi ograniczeniami - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
 • 30.05.2006
  Czy sankcja VAT jest zgodna z prawem europejskim?
  Jeśli skarbówka wykryje, że zapłaciliśmy zbyt mało podatku VAT, lub wykazaliśmy wyższy, niż nam się należał, podatek do zwrotu, trzeba, rzecz jasna, oddać go z odsetkami.
 • VAT w transakcjach z firmami spoza UE
  22.05.2006
  VAT w transakcjach z firmami spoza UE
  Pomimo, że Polska jest od ponad dwóch lat w Unii Europejskiej, to organy podatkowe wciąż nie radzą sobie ze stosowaniem przepisów podatkowych w praktyce. Jednym z największych jest rozliczanie VAT w transakcjach, gdy towar lub usługa pochodzi spoza Unii Europejskiej.
 • Gumowa Ordynacja Podatkowa
  19.05.2006
  Gumowa Ordynacja Podatkowa
  Nowe zasady udzielania interpretacji podatkowych to kolejny bubel prawny. Portal Money.pl ustalił, że przedsiębiorcy mogą płacić za "centralne interpretacje" nawet i kilkaset złotych.
 • Zlikwiduj i ponownie otwórz swoją firmę!
  16.05.2006
  Zlikwiduj i ponownie otwórz swoją firmę!
  Podatek liniowy czy według skali? Taką decyzję przedsiębiorcy muszą podjąć na początku roku. Po kilku miesiącach może się jednak okazać, że wybrana forma opodatkowania nie będzie jednak opłacalna. Wtedy rozwiązaniem może być likwidacja działalności i ponowne jej zarejestrowanie.
 • Sam zgłoś auto do opodatkowania!
  15.05.2006
  Sam zgłoś auto do opodatkowania!
  Nie będzie obowiązkowego opodatkowania służbowych aut - zadecydowało Ministerstwo Finansów. Zapłacą tylko te firmy, które zgłoszą wykorzystywanie samochodów służbowych do celów prywatnych.
 • 11.05.2006
  Karta podatkowa pozostanie?
  Karta podatkowa pozostanie – tak, według Pulsu Biznesu, zadecydowała minister finansów Zyta Gilowska.
1 -50 -25 ... 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89
Składki na ZUS po nowemu. Przedsiębiorcy zapłacą nawet o 715 zł więcej Składki na ZUS po nowemu. Przedsiębiorcy zapłacą nawet o 715 zł więcej
W 2018 roku przedsiębiorcy wpłacą do kas ZUS znacznie więcej niż rok wcześniej. Znamy nowe stawki składek.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Jedni przez długi, inni przez niedbalstwo. 300 tys. przedsiębiorców może być wyłączonych z ubezpieczenia chorobowego. Jedni przez długi, inni przez niedbalstwo. 300 tys. przedsiębiorców może być wyłączonych z ubezpieczenia chorobowego.
200 tys. przedsiębiorców nie odebrało jeszcze listu z nowym numerem rachunku do składek ZUS, a 100 tys. ma zaległości wobec Zakładu. Jedni i drudzy mogą być niemile zaskoczeni, gdy zorientują się, że przestali być objęci ubezpieczeniem chorobowym.