Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPodatki
 • 10.05.2006
  Ulga na emeryturę
  Powstaje nowa ulga podatkowa. Pieniądze gromadzone na indywidualnych kontach emerytalnych miałyby być odliczane od dochodu lub podatku.
 • Więzienie za brak PIT
  10.05.2006
  Więzienie za brak PIT
  Zarabiałeś tylko za granicą? I tak musisz złożyć polski PIT roczny. Wielu podatników uznało, że nie warto, bo fiskus i tak się o tym nie dowie. Jednak to nieprawda. A niezłożenie deklaracji może być uznane nawet za przestępstwo skarbowe.
 • Kontrola w firmie? Podatniku, nie trać nadziei!
  10.05.2006
  Kontrola w firmie? Podatniku, nie trać nadziei!
  Wizyta kontrolerów w firmie budzi zazwyczaj przerażenie. Jeśli jednak znamy swoje prawa i nie będziemy bierni, możemy jeszcze wiele zrobić, by konsekwencje finasowe ewentualnych błędów były jak najmniejsze.
 • Pożyczasz sam sobie - zapłać podatek
  8.05.2006
  Pożyczasz sam sobie - zapłać podatek
  Niektóre urzędy skarbowe twierdzą, że przekazanie pieniędzy z konta firmowego na prywatne potrzeby przedsiębiorcy to dochód, który powinien być opodatkowany.
 • Będą odszkodowania za błędy fiskusa
  27.04.2006
  Będą odszkodowania za błędy fiskusa
  Podatnicy, którzy ucierpieli w skutek błędnych decyzji skarbówki powinni dostać odszkodowanie. Tak orzekł Sąd Najwyższy w, podjętej na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, uchwale. To fiskus, a nie - jak dotąd - przedsiębiorca, powinien ponosić konsekwencje błędów aparatu skarbowego.
 • Opłata skarbowa: bez znaczka, za to drożej
  26.04.2006
  Opłata skarbowa: bez znaczka, za to drożej
  Opłatą skarbową zostanie obłożona większa grupa czynności wykonywanych przez administrację publiczną. O pięć złotych wzrosną też jej stawki. W zamian za to zlikwidowane będą znaczki skarbowe, co umożliwi składanie podań przez internet.
 • Fiskus się myli, podatnik odpowiada
  24.04.2006
  Fiskus się myli, podatnik odpowiada
  Rozliczając PIT nie można opierać się jedynie na informacjach urzędników skarbówki. Pracownikom urzędów mylą się najczęściej metody rozliczania podatku od dochodów uzyskanych za granicą.
 • Podatek od spalin zamiast od ceny
  19.04.2006
  Podatek od spalin zamiast od ceny
  Więcej zapłacą kupujący używany samochód zza granicy. Mniej nabywcy aut drogich a nowoczesnych. Zamiast akcyzy od samochodów osobowych rząd chce wprowadzić nowy podatek ekologiczny.
 • Kto PITa błędów nie popełnia!
  14.04.2006
  Kto PITa błędów nie popełnia!
  Najczęściej popełniamy błędy w wyborze formularza, numerze NIP, obliczaniu ulg i wysokości podatku. Roczne PIT-y funkcjonują już od kilkunastu lat, wciąż jednak mamy problemy z ich wypełnianiem.
 • Koniec samozatrudnienia?
  13.04.2006
  Koniec samozatrudnienia?
  Dziewiętnastoprocentowy podatek nie dla samozatrudnionych. Ministerstwo Finansów twierdzi, że wprowadzane zmiany mają dostosować prawo polskie do unijnego. Ale – jak dowiaduje się Money.pl – unijne przepisy nie narzucają takich rozwiązań.
 • Podatnik zapłaci za niejasności w prawie
  10.04.2006
  Podatnik zapłaci za niejasności w prawie
  Za interpretacje prawa podatkowego od przyszłego roku będziemy musieli zapłacić, i to niemało. Aż pięćdziesiąt złotych za wyjaśnienie dotyczące „zaistniałego stanu faktycznego” i nawet sto za interpretację dotyczącą zdarzeń przyszłych. Wydawać je będzie Ministerstwo Finansów a nie, jak obecnie, urzędy skarbowe.
 • Rozliczamy podatek liniowy
  10.04.2006
  Rozliczamy podatek liniowy
  Podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą i korzystali z opodatkowania podatkiem liniowym 19% często nie wiedzą, w jaki sposób powinni rozliczyć się z fiskusem.
 • Odlicz ulgę, której już nie ma
  5.04.2006
  Odlicz ulgę, której już nie ma
  Choć większość ulg od dochodu to już mgliste wspomnienie, a wiele odliczeń od podatku także odeszło do lamusa to jednak są podatnicy, którzy mogą jeszcze z nich skorzystać. W zeznaniu za 2005 rok można bowiem uwzględnić niewykorzystane ulgi, do których prawo nabyliśmy zgodnie z przepisami w latach ubiegłych. Oczywiście, pod warunkiem, że nie wykorzystaliśmy wcześniej całości obowiązujących limitów.
 • Ulga na Internet - kiedy i dla kogo?
  4.04.2006
  Ulga na Internet - kiedy i dla kogo?
  Wszystko o uldze na internet. Kiedy odliczyć może ją odrębnie każdy z małżonków, czy odliczeniu podlega korzystanie z sieci w kafejce? Czy masz prawo do odliczenia, gdy provider nie wystawił faktury?
 • VAT od umów zlecenia i o dzieło
  31.03.2006
  VAT od umów zlecenia i o dzieło
  Problem opodatkowania VAT-em umów zleceń i o dzieło budzi wśród przedsiębiorców liczne wątpliwości. Oficjalna interpretacja Ministerstwa Finansów zamiast je wyjaśnić, jeszcze zaciemniła.
 • Paragony do lodówki!
  28.03.2006
  Paragony do lodówki!
  Aby spełnić przepisy Ministerstwa Finansów przedsiębiorcy powinni kupować lodówki. Po co? Ano nie po to, aby nie popsuła się w nich żywność, ale po to, aby trzymać w nich... rolki z wydrukami paragonów na papierze termoczułym.
 • PIT wyślemy przez internet
  27.03.2006
  PIT wyślemy przez internet
  Już od sierpnia tego roku Ministerstwo Finansów wprowadzić ma możliwość składania części deklaracji drogą elektroniczną. E-deklaracje mają być wprowadzone na podstawie uchwalonej cztery lata temu ustawy o podpisie elektronicznym.
 • Ministerstwo Finansów: kup pan kasę!
  23.03.2006
  Ministerstwo Finansów: kup pan kasę!
  Jest już projekt nowego rozporządzenia dotyczącego kas fiskalnych. Od września stosować je mają nowe grupy podatników. Ale tylko przez cztery miesiące - obiecuje ministerstwo. Rozporządzenie, które miałoby wejść w życie pierwszego kwietnia nie przewiduje, niestety, obiecywanych przez minister Zytę Gilowską ułatwień i zwolnień dla małych podatników.
 • Fiskusa na saksy zakusy
  23.03.2006
  Fiskusa na saksy zakusy
  Wypowiedzenie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią nie pogorszyłoby sytuacji polskich podatników, mimo, że straszy tym minister Barszcz.
 • Ryczałt VAT wszystkim się opłaci
  3.03.2006
  Ryczałt VAT wszystkim się opłaci
  Jest wielce prawdopodobne, że już niedługo drobni przedsiębiorcy nie będą musieli prowadzić skomplikowanej księgowości, śledzić wciąż zmieniających się przepisów i drżeć przed kontrolą. Takie ułatwienia przewiduje propozycja wprowadzenia płacenia podatku VAT w formie ryczałtu.
1 -50 -25 ... 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89
Składki na ZUS po nowemu. Przedsiębiorcy zapłacą nawet o 715 zł więcej Składki na ZUS po nowemu. Przedsiębiorcy zapłacą nawet o 715 zł więcej
W 2018 roku przedsiębiorcy wpłacą do kas ZUS znacznie więcej niż rok wcześniej. Znamy nowe stawki składek.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Jedni przez długi, inni przez niedbalstwo. 300 tys. przedsiębiorców może być wyłączonych z ubezpieczenia chorobowego. Jedni przez długi, inni przez niedbalstwo. 300 tys. przedsiębiorców może być wyłączonych z ubezpieczenia chorobowego.
200 tys. przedsiębiorców nie odebrało jeszcze listu z nowym numerem rachunku do składek ZUS, a 100 tys. ma zaległości wobec Zakładu. Jedni i drudzy mogą być niemile zaskoczeni, gdy zorientują się, że przestali być objęci ubezpieczeniem chorobowym.