Notowania

Przejdź na
abonament medyczny
09.04.2009 16:38

Abonament medyczny dla pracowników

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby korzyści były wyłączone z podstawy wymiaru składek?

Podziel się
Dodaj komentarz

*Z podstawy wymiaru składek wyłączone są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. *

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby korzyści były wyłączone z podstawy wymiaru składek?
Z pytania wynika, że na podstawie przepisów o wynagrodzeniu pracownicy mają prawo do zakupu abonamentu na korzystanie ze świadczeń medycznych na prywatną rodzinną opiekę medyczną oraz otrzymują bezpłatnie świadczenie na prywatną indywidualną opiekę medyczną.

Warunkiem wyłączenia na podstawie powołanego przepisu korzyści materialnych, jakie uzyskują pracownicy z podstawy wymiaru składek, jest częściowa odpłatność ponoszona przez pracownika. Wobec tego wartość świadczenia, za które pracownik ponosi częściową odpłatność, jest wyłączona z podstawy wymiaru składek.

Natomiast w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje świadczenie bezpłatnie, przychód, jaki z tego tytułu uzyskuje, nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składek i tym samym jest wliczany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz w konsekwencji ubezpieczenie zdrowotne. Wówczas wartość takiego świadczenia powinna być ustalona na podstawie § 3 w/w rozporządzenia.

Zgodnie z powołanym przepisem wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagrodzeniu, a w razie ich braku:

  1. jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy - według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę według cen ich zakupu.

| Podstawa prawna: |
| --- |
| § 2 ust. 1 pkt 26, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). |

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych

Tagi: abonament medyczny, porady, podatki, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz