Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Blokada kont bankowych, które mogą służyć do wyłudzeń. Prezydent podpisał ustawę, która ma uszczelnić system podatkowy

Blokada kont bankowych, które mogą służyć do wyłudzeń. Prezydent podpisał ustawę, która ma uszczelnić system podatkowy

 Ustawa umożliwia blokowanie kont bankowych, które mogły być wykorzystywane przez przestępców i zakłada Powstanie System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR). Fot. Pat Joyce/Flickr (CC BY-NC 2.0)
Ustawa umożliwia blokowanie kont bankowych, które mogły być wykorzystywane przez przestępców i zakłada Powstanie System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR).

Umożliwienie blokowania kont bankowych, które mogą służyć przestępcom, to najważniejsze narzędzie, jakie Krajowa Administracja Skarbowa uzyska dzięki podpisanej przez prezydenta ustawie o STIR. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami skarbowymi, przede wszystkim podatku VAT.

Ustawa ma służyć walce z wyłudzeniami skarbowymi, w szczególności wyłudzeniami VAT. Jej celem jest ograniczenie luki w podatku VAT i walka z tzw. karuzelami VAT-owskimi. W założeniu ma być, obok rejestru faktur i mechanizmu podzielnej płatności, kluczowym elementem uszczelniania systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że w pierwszym półroczu powinna przynieść budżetowi 0,5 mld zł, w pierwszym pełnym roku 2,5 mld zł, w kolejnym roku 3 mld zł, a w ciągu 10 lat - 47,5 mld zł.

Sprawniejsza wymiana informacji

Ustawa tworzy system wymiany informacji między bankami i administracją skarbową. Umożliwi administracji dokonywanie analiz finansowych, tak by mogła szybko reagować w razie wykrycia przepływów charakterystycznych dla wyłudzeń skarbowych.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie analizował ryzyko wykorzystywania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do popełniania przestępstw oraz przestępstw skarbowych. Chodzi o przestępstwa związane z wyłudzeniami VAT, w tym także polegające np. na wystawianiu pustych faktur.

Zakłada powstanie System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), który ma umożliwić Krajowej Administracji Skarbowej uzyskiwanie odpowiednich danych do odpowiednio szybkiej reakcji. Pozwoli identyfikować także tzw. słupy, czyli podstawione podmioty, które zostały powołane w celu popełnienia przestępstwa.

Zobacz też:

Ministerstwo Finansów bierze się za restauracje. Optymalizacji podatkowej mówi "nie"


 

Ustawa nakłada pewne obowiązki na banki i SKOK-i. Zostaną zobowiązane do przekazywania niektórych danych, z których część objęta jest tajemnicą bankową lub zawodową SKOK. Jest to niezbędne dla ustalenia wskaźnika ryzyka. Izba rozliczeniowa będzie przekazywać informacje o wskaźniku ryzyka szefowi KAS oraz bankom i SKOK-om.

Więcej o założeniach ustawy przeczytasz tu.

Podatnik już nie zniknie

Nowe przepisy umożliwiają szefowi KAS blokowanie rachunku, jeśli zajdzie podejrzenie, że za jego pośrednictwem podmiot chce dokonać wyłudzenia. Blokada zostanie założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy, gdy zajdzie podejrzenie, że wysokość wyłudzenia przekroczy równowartość 10 tys. euro.

To narzędzie ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT z wykorzystaniem tzw. znikającego podatnika.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych została przez prezydenta podpisana w czwartek 28 grudnia. Akt zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
życzenia noworoczne
2017-12-31 19:37
Polacy walczcie o swoje ( mimo swoich wad ) i nie dajcie się gdziekolwiek żyjecie na świecie. Dosiego roku,
rębacz
2017-12-31 18:07
ty długoPIS nie szalej bo śnieg ci się roztopi na stoku
Potrzebna ustawa.
2017-12-31 16:00
Niestety zdarza się że klient wchodzi w układy z bankiem i zakłada konta biznesowe , które nie są zgłaszane do skarbówki. Znam takie przypadki .Jeśli ktoś tego nie robi może spać spokojnie.
Pokaż wszystkie komentarze (130)