Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Czy warto być VAT-owcem?

aktualizacja 2010-12-21

Zgodnie z ogólną zasadą podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego zwolnieni są z VAT z mocy prawa, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy określonego w ustawie limitu.

Oznacza to, iż od decyzji początkującego przedsiębiorcy zależy, czy będzie on VAT-owcem, czy też nie (z pewnymi wyjątkami określonymi w ustawie).

W tej kwestii lepiej nie podejmować pochopnych decyzji, bo kolejna okazja do zwolnienia z VAT nadarzy się dopiero za 3 lata.

Zwolnienie z VAT

Zalety

Wady

Nie trzeba wystawiać faktur VAT ani deklaracji

Nie można odliczać podatku zawartego w fakturach zakupu

Cena brutto nie musi zawierać VAT

Klienci - VATowcy nie mogą odliczyć VAT, gdyż zamiast faktury otrzymują rachunek

Nie trzeba śledzić przepisów VAT, w tym ustalać stawek podatku dla sprzedawanych przez siebie towarów/usług

Trzeba obniżać cenę by przyciągnąć klientów-VATowców, którzy na ogół preferują dostawców opodatkowanych VATem

Zwolnienie z VAT będzie dobrym rozwiązaniem dla firmy, która sprzedaje swoje towary/usługi przede wszystkim na rzez klientów indywidualnych. Ta grupa odbiorców nie jest zainteresowana odliczaniem VAT, za to chętnie kupi towar tańszy o 23 procent.

Opodatkowanie VAT natomiast lepiej wypada w relacjach firma - firma.

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego zwolnieni są z podatku VAT, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży netto nie przekroczy kwoty 150 tysięcy złotych - w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży.

Podatnicy, którzy chcą być VAT-owcami powinni pamiętać, iż przed dniem wykonania pierwszej czynności objętej opodatkowaniem podatkiem VAT muszą złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne - druk VAT-R.

W chwili złożenia zgłoszenia rejestracyjnego firma staje się zarejestrowanym podatnikiem VAT i od tego momentu przysługuje mu prawo do odliczeń i otrzymywania zwrotów.

Urząd skarbowy potwierdza zgłoszenie na druku VAT-5.

Dane teleadresowe urzędu skarbowego znajdziesz w bazie urzędów skarbowych.


Podatnicy, którzy korzystali ze zwolnienia VAT i przekroczyli limit obrotu 30 000 EURO (ok. 120 tys. zł) - automatycznie tracą zwolnienie podatkowe w momencie przekroczenia tej kwoty. Jednocześnie wraz z przekroczeniem limitu powstaje u nich obowiązek podatkowy. W tym przypadku opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka sprzedaży ponad kwotę limitu.

Rezygnacja bądź utrata prawa do zwolnienia podmiotowego nie jest ostateczna.

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać z omawianego zwolnienia.

Opłaty


Zgłoszenie VAT - 170 zł

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ - PRZEWODNIK KROK PO KROKU!

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Weronika1969
95.160.203.* 2011-11-28 00:58
Chcę wybudować nieduży budynek z pokojami gościnnymi. Czy opłaca mi się zwolnienie z Vatu, czy lepiej byc Vatowcem (odliczenie np materiałów budowlanych)?
idys
89.77.207.* 2010-08-12 00:00
Na jakie konto należy wpłacić te 170zł??? Znalazłam w danych teleadresowych np konto opisane jako VAT, a także jako dochody US. Dokładniej interesuje mnie US Warszawa Ursynów
15649464646974
83.14.86.* 2010-07-26 14:14
Nie rozumiem jak produkt może być tańszy o 22%? Nie będąc vatowcem
Zobacz więcej komentarzy (8)