Notowania

Przejdź na
zakładam firmę
06.02.2007 15:21

Czy warto być VAT-owcem?

Zgodnie z ogólną zasadą podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego zwolnieni są z VAT z mocy prawa, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy określonego w ustawie limitu.

Podziel się
Dodaj komentarz

aktualizacja 2010-12-21

Oznacza to, iż od decyzji początkującego przedsiębiorcy zależy, czy będzie on VAT-owcem, czy też nie (z pewnymi wyjątkami określonymi w ustawie).

W tej kwestii lepiej nie podejmować pochopnych decyzji, bo kolejna okazja do zwolnienia z VAT nadarzy się dopiero za 3 lata.

*Zwolnienie z VAT *

Zalety Wady
Nie trzeba wystawiać faktur VAT ani deklaracji Nie można odliczać podatku zawartego w fakturach zakupu
Cena brutto nie musi zawierać VAT Klienci - VATowcy nie mogą odliczyć VAT, gdyż zamiast faktury otrzymują rachunek
Nie trzeba śledzić przepisów VAT, w tym ustalać stawek podatku dla sprzedawanych przez siebie towarów/usług Trzeba obniżać cenę by przyciągnąć klientów-VATowców, którzy na ogół preferują dostawców opodatkowanych VATem

Zwolnienie z VAT będzie dobrym rozwiązaniem dla firmy, która sprzedaje swoje towary/usługi przede wszystkim na rzez klientów indywidualnych. Ta grupa odbiorców nie jest zainteresowana odliczaniem VAT, za to chętnie kupi towar tańszy o 23 procent.

Opodatkowanie VAT natomiast lepiej wypada w relacjach firma - firma.

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego zwolnieni są z podatku VAT*, *jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży netto nie przekroczy kwoty 150 tysięcy złotych - w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży.

Podatnicy, którzy chcą być VAT-owcami powinni pamiętać, iż przed dniem wykonania pierwszej czynności objętej opodatkowaniem podatkiem VAT muszą złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne - druk VAT-R.

W chwili złożenia zgłoszenia rejestracyjnego firma staje się zarejestrowanym podatnikiem VAT i od tego momentu przysługuje mu prawo do odliczeń i otrzymywania zwrotów.

Urząd skarbowy potwierdza zgłoszenie na druku VAT-5.

Dane teleadresowe urzędu skarbowego znajdziesz w *bazie urzędów skarbowych.*

Podatnicy, którzy korzystali ze zwolnienia VAT i przekroczyli limit obrotu 30 000 EURO (ok. 120 tys. zł) - automatycznie tracą zwolnienie podatkowe w momencie przekroczenia tej kwoty. Jednocześnie wraz z przekroczeniem limitu powstaje u nich obowiązek podatkowy. W tym przypadku opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka sprzedaży ponad kwotę limitu.

Rezygnacja bądź utrata prawa do zwolnienia podmiotowego nie jest ostateczna.

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać z omawianego zwolnienia.

Opłaty

Zgłoszenie VAT - 170 zł

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ - PRZEWODNIK KROK PO KROKU!

* [ Samozatrudnienie czy spółka cywilna? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/samozatrudnienie;czy;spolka,157,0,210333.html )
* [ Zezwolenie, koncesja, a może licencja? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/zezwolenie;koncesja;a;moze;licencja,186,0,210362.html )
* [ Jaki podatek, jaka księgowość? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html )
* [ Gdzie się rejestrować? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/gdzie;sie;rejestrowac,163,0,221603.html )
* [ Jak zdobyć REGON? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/jak;zdobyc;regon,131,0,221315.html )
* [ Nowy czy stary NIP? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/nowy;czy;stary;nip,136,0,221320.html )
* [ Czy warto być VAT-owcem? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/czy;warto;byc;vat-owcem,138,0,221322.html )
* [ Jaki ZUS? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;zus,142,0,221326.htmll )
* [ Zatrudniamy pracownika ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/kadryp/artykul/zatrudniamy;pracownika,87,0,355159.html )
* [ Fundusz Świadczeń Socjalnych ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/kadryp/artykul/fundusz;swiadczen;socjalnych,139,0,206731.html )
* [ Czy trzeba mieć osobne konto? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzaniep/artykul/czy;firma;musi;miec;osobne;konto,143,0,221327.html )
* [ Jakie inne urzędy trzeba zawiadomić? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/jakie;urzedy;trzeba;zawiadomic;o;zalozeniu;firmy,145,0,221329.html )
* [ Polska Klasyfikacja Działalności 2007 ]( http://msp.money.pl/zakladam_firme/pkd2007/ )
* [ Polska Klasyfikacja Działalności ]( http://msp.money.pl/zakladam_firme/pkd/ )
* [ Ile kosztuje nowa firma? ]( http://msp.money.pl/zakladam_firme/koszt/ )
* [ Ile trwa założenie firmy? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzaniep/artykul/ile;trwa;zalozenie;firmy,151,0,221335.html )
* [ Jakie info na pieczątce, papierze czy www? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzaniep/artykul/jakie;informacje;na;pieczatce;papierze;czy;www,153,0,221337.html )
* [ Jak oznaczyć towary? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/jak;oznaczyc;towary,154,0,221338.html )
* [ Urlopy ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/kadryp/artykul/urlopy;wypoczynkowe,105,0,355177.html )
* [ Wszystko o leasingu ]( http://msp.money.pl/leasing/podstawy_leasingu/dlakogo/ )
Tagi: zakładam firmę, porady, baza wiedzy, podatki, msp, firma
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz