Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Deklaracje VAT na razie zostają. Najpierw ustawa o VAT i Ordynacja podatkowa

2
Podziel się:

Obowiązek składania deklaracji VAT zostanie zdjęty z przedsiębiorców najwcześniej w lipcu przyszłego roku. Ministerstwo Finansów chce najpierw wprowadzić zmienioną ustawę o VAT i nową Ordynację podatkową.

Zbliża się koniec składania deklaracji VAT. Wszystko będzie odbywać się elektronicznie.
Zbliża się koniec składania deklaracji VAT. Wszystko będzie odbywać się elektronicznie. (Wojciech Stróżyk/Reporter)

Przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, muszą obecnie nie tylko udostępniać pliki JPK_VAT, ale także składać - zazwyczaj co miesiąc - deklaracje VAT. Niedługo obie formy komunikacji z fiskusem mają odejść do lamusa, a zastąpi je całkiem nowy plik JPK_VDEK.

Wiadomo, że zmiany wejdą w życie dopiero w lipcu 2019 roku, a może jeszcze później. Ministerstwo Finansów w tym tygodniu poinformowało , że nowa struktura JPK_VDEK zostanie opublikowana dopiero po zakończeniu prac nad nowelizacjami ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej.

Zobacz także: Wideo: raportowanie schematów podatkowych. Skomplikowana zmiana i groźba dużych kar

"Decyzja podjęta przez MF jest z pewnością słuszna" - ocenia Natalia Pielka na blogu firmy Crido Taxand. "Przesunięcie terminu wejścia w życie JPK_VDEK z początku nowego roku na lipiec, pozwoli przedsiębiorcom, jak i firmom dostarczającym rozwiązania finansowo-księgowe, właściwie przygotować się do zmian struktury JPK" - wskazuje.

Resort Teresy Czerwińskiej chce, by nowy format zastąpił najpopularniejsze deklaracje VAT-7, kwartalne VAT-7K, czy VAT-27 składane w przypadku odwróconego podatku. Z użycia wyjdą też obecne wnioski o przyspieszenie terminu zwrotu podatku - VAT-ZT i VAT-ZZ i informacje o korekcie VAT-ZD.

Ministerstwo rozważa też zastąpienie plikiem JPK_VDEK deklaracji VAT-12, czyli skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych, opodatkowanych w formie ryczałtu.

Ekspertka Crido Taxand zwraca uwagę, że gdyby zmiany miały wejść już od 1 stycznia przyszłego roku, przedsiębiorcy i dostawcy IT musieliby wprowadzić zmiany w mniej niż dwa miesiące, co mogłoby być niewykonalne. Co więcej, mogłoby narazić firmy na konsekwencje karno-skarbowe.

"Należy mieć nadzieję, że Ministerstwo Finansów dobrze wykorzysta dodatkowy czas, jaki dało przedsiębiorcom i sobie, by przygotować strukturę JPK_VDEK i zgodnie z zapowiedziami opublikuje ją na tyle szybko, by wszyscy mogli przygotować się do zmian na czas" - pisze Natalia Pielka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Art. 7 ust. 3...
4 lata temu
Rozważa zastąpienie Fałdkiem deklaracji VAT-12 a nie rozważa likwidacji przykładowo VAT-9M dla nievatowców czynnych będących incydentalnymi płatnikami VAT należnego bez prawa do odliczenia. Ani słowa o informacjach podsumowujących VAT-UE dla transakcji wewnątrzwspólnotowych zatem zapewne również pozostaną bez zmian. Proponuję jeszcze zaimplementować w Fałdku deklarację kwartalną VIU-D dla procedury MOSS. Na horyzoncie - chaos doskonały. W formie tyleż czystej, co krystalicznej, a jednocześnie, paradoksalnie, nieprzejrzystej i całkowicie zasnutej oparami absurdu dla dowolnego losowo wybranego przedsiębiorcy. Zwraca uwagę całkowity brak jakiegokolwiek skonkretyzowanego celu do którego wszystkie te zmiany miałyby prowadzić. Zmiany przeprowadzane dla samych zmian. Niczym jakaś tajemnicza mistyczna celebra. Niekończący się rytuał, w którym na ołtarzu dobrej zmiany składane są ofiary ze strzępków nerwów topniejących szeregów ocalałych przedsiębiorców, płatników i podatników.
1os
4 lata temu
Kolejne ulepszenie ,aby małe firmy zdołować, kolejne kilka miejsc w rankingu robienia biznesu w dół