Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ile zarabiają menedżerowie najlepszych spółek giełdowych? Pensje od 26 tys. do 2 mln zł rocznie

1
Podziel się:

Rok 2016 Warszawska Giełda Papierów Wartościowych na pewno może zaliczyć do udanych. Czy dobra koniunktura odbiła się na wynagrodzeniach członków zarządów? Ich pensje są niemałe. Co ciekawe, w CCC wiceprezes zarządu Piotr Nowjalis zarobił o 220 tys. zł więcej niż prezes.

Zarobki menedzerów sa bardzo różne: prezes zarządu spółki Wielton zarobił ponad 2 mln zł w 2016 r., prezes Oponeo.pl 2,2 tys. zł miesięcznie
Zarobki menedzerów sa bardzo różne: prezes zarządu spółki Wielton zarobił ponad 2 mln zł w 2016 r., prezes Oponeo.pl 2,2 tys. zł miesięcznie (Unsplash, Pixabay (CC0))
bEIERRhh

Główny indeks giełdy warszawskiej - WIG - wzrósł w 2017 r. o 11,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Najwięcej na giełdzie zyskiwały spółki średnie, co widać po wzroście indeksu mWIG40 o 18,2 proc. Nieco słabiej wygląd sytuacja ze spółkami największymi - WIG20 wzrósł tylko o 8 proc.

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty:

Jastrzębska Spółka Węglowa - duże zmiany kadrowe, świetne pensje

Akcje JSW w ubiegłym roku wzrosły o aż 528 proc. Najniższy kurs w ciągu roku był na poziomie 8,66 zł a najwyższy sięgnął 88,70 zł. Spółka miała 4,4 mln zł zysku netto, co było dużą niespodzianką wobec ponad 3 mld straty w 2015 roku.

bEIERRhj

Ze względu na duży udział Skarbu Państwa w akcjonariacie, w JSW nastąpiły liczne zmiany kadrowe w przeciągu roku i tylko dwie osoby przepracowały cały rok.

Łączny fundusz wynagrodzeń top menedżerów wyniósł ponad 3,3 mln zł. Natomiast średnie roczne wynagrodzenie 688,8 tys. zł.

Petrolinvest - bez nagród i premii

Stopa zwrotu z akcji spółki za 2016 rok wyniosła prawie 420 proc. Łączny koszt wynagrodzeń członków zarządu przestawiony w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wyniósł prawie 2,5 mln zł.

bEIERRhp

Jednak wynagrodzenie to nie zostało im wypłacone do daty opublikowania sprawozdania. System wynagradzania, funkcjonujący obecnie w spółce opiera się na wynagrodzeniu stałym.

W 2016 roku osoby zarządzające nie otrzymywały nagród, innych korzyści ani świadczeń finansowych.

11 bit studios - stabilne zatrudnienie

Twórca gier „Anomaly: Warzone Earth” czy „This War of Mine” przyniósł w 2016 roku stopę zwrotu w wysokości 107 proc.

bEIERRhq

Czteroosobowy zarząd łącznie kosztował prawie 1,6 mln zł. Wynagrodzenia menedżerów były na podobnym poziomie jak w roku poprzednim, a wszystkie osoby zarządzające przepracowały cały rok.

Wielton - wzrost pociągnął podwyżki

Producent naczep, przyczep i nadbudów samochodowych przyniósł swoim inwestorom 87 proc. zwrotu z zainwestowanego kapitału. W porównaniu do roku 2015 spółka podwoiła swoje przychody i zysk netto. Tak dobre wyniki pociągnęły za sobą również wzrost wynagrodzeń top menedżerów.

Spółka przeznaczyła na ten cel 5,7 mln zł, o 865 tys. zł więcej niż w 2015 roku. Najwyższe wynagrodzenie otrzymał prezes zarządu Mariusz Gojec - ponad 2 mln zł i dwa razy więcej niż w 2015 roku. Pozostali członkowie zarządu, którzy przepracowali cały rok zarobili średnio po 1,5 mln zl.

bEIERRhr

Oponeo.pl - prezes z pensją 2,2 tys. zł

Inwestorzy, którzy zakupili w 2016 roku akcje Oponeo.pl - internetowego sprzedawcy opon, mogli zarobić nawet 72 proc. Spółka odnotowała wzrost zysku netto o 55 proc. w stosunku do 2015 roku. Uwagę na pewno zwracają dość niskie, jak na realia giełdowe, wynagrodzenia menedżerów.

Dariusz Topolewski, wieloletni prezes zarządu otrzymał roczne wynagrodzenie w wysokości tylko 26 tys. zł, czyli tylko 2,2 tys. zł miesięcznie. Należy zaznaczyć, że ma on ponad 3 mln akcji spółki (w 2016 roku spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 10 gr na akcję). Trzej pozostali członkowie zarządu otrzymali roczne pensje w wysokości 319 tys. zł.

CCC - zamożny wiceprezes

Wśród spółek z indeksu WIG20 na uwagę szczególnie zasługuje spółka CCC. Jej akcje w przeciągu roku wzrosły o prawie 50 proc. Obuwniczy potentat przeznaczył na pensje kadry zarządzającej prawie 2,9 mln zł. Co ciekawe wiceprezes zarządu Piotr Nowjalis zarobił o 220 tys. zł więcej niż prezes zarządu Jego roczne wynagrodzenie to prawie 1,1 mln zł.

bEIERRhs

_ Źródło: Sedlak&Sedlak _

bEIERRhK
porady
podatki
KOMENTARZE
(1)
Gdanszczanka
4 lata temu
26 tys zlotych rocznie to ma kazdy sredni emeryt. Redaktor bedzie mial jeszcze mniej bo go wywala z pracy za glupoty jakie pisze.