Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak ustalić wartość pieniężną świadczeń w naturze?

0
Podziel się:

Kiedy nie trzeba odprowadzać składek ubezpieczeniowych od przekazanych pracownikom telefonów na własność.

Jak ustalić wartość pieniężną świadczeń w naturze?
(Darrenbaker/Dreamstime)

Zakupiliśmy 10 telefonów komórkowych. Telefony te zostały nieodpłatnie i pisemnie przekazane na własność pracownikom. Potraktowaliśmy to jako przychód ze stosunku pracy i odprowadziliśmy składki. Ponieważ zamierzamy kolejnej grupie pracowników przekazać telefony, chcielibyśmy dowiedzieć się, czy jest jakieś rozwiązanie, aby nie odprowadzać od tego składek ubezpieczeniowych?

Aby uniknąć konieczności opłacania składek od przekazanych pracownikom telefonów, należałoby:

  • częścią kosztów zakupu (nawet symboliczną) obciążyć pracowników oraz
    • uprawnienie o przekazaniu telefonów wprowadzić do zapisów w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub przepisach o wynagradzaniu.

Dzięki temu byłoby możliwe korzystanie z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego.

*ZOBACZ TAKŻE: *Od telefonów służbowych trzeba płacić ZUS
Należy podkreślić, że firma słusznie odprowadziła składki od pierwszej transzy telefonów. Telefony zostały zakupione przez pracodawcę, a potem przekazane pracownikom na własność nieodpłatnie. Pracownicy otrzymali w tej sytuacji świadczenie w naturze, które mieści się definicji przychodu ze stosunku pracy określonego w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skutkiem tego jest obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Jak ustalić wartość pieniężną świadczeń w naturze?

Wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku:

  1. jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy - według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę - według cen ich zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczenia jest udostępnienie lokalu mieszkalnego: o a) dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego - w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej, o b) dla lokali komunalnych - w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę, o c) dla lokali własnościowych, z wyłączeniem wymienionych w lit. a), oraz domów stanowiących własność prywatną - w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach - w danej dzielnicy, o d) dla lokali w hotelach - w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel.

| WAŻNE: |
| --- |
| Jeżeli przepisy o wynagradzaniu obowiązujące u danego pracodawców nie zawierają postanowień dotyczących określenia wysokości ekwiwalentu z tego tytułu, do podstawy wymiaru składek należy przyjąć cenę zakupu. |

ZOBACZ TAKŻE:

Autorka jest specjalistka w zakresie ubezpieczeń społecznych.

porady
podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)