Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jednolity Plik Kontrolny: ułatwienie dla 2 milionów mikroprzedsiębiorców czy dodatkowy kłopot?

Jednolity Plik Kontrolny: ułatwienie dla 2 milionów mikroprzedsiębiorców czy dodatkowy kłopot?

W 2016 r. weszły w życie nowe zasady kontroli podatkowej. Przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek przekazywania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych podatkowych. Informacje te muszą być przesyłane w wersji elektronicznej – w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

W pierwszej kolejności nowe obowiązki objęły duże przedsiębiorstwa, od stycznia 2017 r. także małe i średnie firmy. Od stycznia 2018 r. do generowania informacji podatkowych w formie JPK zobowiązani zostaną mikroprzedsiębiorcy.

Kim są mikroprzedsiębiorcy? To podmioty, które zatrudniają mniej niż 10 osób oraz osiągają roczny obrót poniżej 2 milionów euro. W Polsce jest ok. 2 mln takich osób.

Zapytaliśmy Agnieszkę Jaroniec, prezesa firmy doradztwa księgowego Stratego, jakie nowe obowiązki będą spoczywały na mikroprzedsiębiorcach, czy JPK pomoże im w dokonywaniu szybszych rozliczeń, jakie kary grożą za niezastosowanie się do procedur i czy mikroprzedsiębiorcy muszą się liczyć z dodatkowymi wydatkami?

Czytaj także
Polecane galerie
gd
2018-02-26 19:38
Najpierw państwo powinno udostępnić bezpłatny program do ogarnięcia tych szykan.
Edward
2018-01-08 21:41
Szanowna Pani, przedstawiam następujący problem. Licznie uczestniczę w różnych przetargach. Niektóre wygrywam, niektóre przegrywam. Na fakturach widnieje wszystko odnośnie np. danych (np. cena za szt. itd.).
Kto zapewni, że osoby w Urzędach nie wyjawią innym - konkurentom moich danych z faktury. Co na to Urzędy powołane do respektowania praw obywatelskich. To po pierwsze.
Po drugie, proszę nie mówić o korzyściach małych firm. Przygotowanie wysyłki plików obciąża mnie czasowo w segmencie czynności administracyjnych. Państwo obciąża mnie dodatkowymi czynnościami. Kiedyś w mojej kilkudziesięcioletniej działalności miałem jeden segregator. Dzisiaj mam ich w danym roku 7. Tak Państwo pomaga małym?
Max
2017-11-27 12:04
To dodatkowy kłopot i koszty.
Pokaż wszystkie komentarze (134)