Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Jednolity Plik Kontrolny: ułatwienie dla 2 milionów mikroprzedsiębiorców czy dodatkowy kłopot?

134
Podziel się:

W styczniu 2018 r. na mikroprzedsiębiorców zostaną nałożone nowe obowiązki w zakresie sprawozdawczości. Wcześniej zasady te objęły duże, średnie i małe firmy. Nowośc dla najmniejszych firm polegać będzie na tym, że ewidencje podatkowe będą musiały zostać przygotowane w specjalnym pliku w formacie xml, opatrzone podpisem kwalifikowanym i przesłane elektronicznie do urzędu skarbowego do 25 dnia kolejnego miesiąca.

Celem wprowadzenia JPK miało być ułatwienie życia podatnikom, bo przekazywanie informacji podatkowych w formie elektronicznej jest nie tylko szybsze, wygodniejsze, ale też tańsze
Celem wprowadzenia JPK miało być ułatwienie życia podatnikom, bo przekazywanie informacji podatkowych w formie elektronicznej jest nie tylko szybsze, wygodniejsze, ale też tańsze (resket, Shutterstock)

W 2016 r. weszły w życie nowe zasady kontroli podatkowej. Przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek przekazywania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych podatkowych. Informacje te muszą być przesyłane w wersji elektronicznej – w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

W pierwszej kolejności nowe obowiązki objęły duże przedsiębiorstwa, od stycznia 2017 r. także małe i średnie firmy. Od stycznia 2018 r. do generowania informacji podatkowych w formie JPK zobowiązani zostaną mikroprzedsiębiorcy.

Kim są mikroprzedsiębiorcy? To podmioty, które zatrudniają mniej niż 10 osób oraz osiągają roczny obrót poniżej 2 milionów euro. W Polsce jest ok. 2 mln takich osób.

Zapytaliśmy Agnieszkę Jaroniec, prezesa firmy doradztwa księgowego Stratego, jakie nowe obowiązki będą spoczywały na mikroprzedsiębiorcach, czy JPK pomoże im w dokonywaniu szybszych rozliczeń, jakie kary grożą za niezastosowanie się do procedur i czy mikroprzedsiębiorcy muszą się liczyć z dodatkowymi wydatkami?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(134)
gd
6 lat temu
Najpierw państwo powinno udostępnić bezpłatny program do ogarnięcia tych szykan.
Edward
6 lat temu
Szanowna Pani, przedstawiam następujący problem. Licznie uczestniczę w różnych przetargach. Niektóre wygrywam, niektóre przegrywam. Na fakturach widnieje wszystko odnośnie np. danych (np. cena za szt. itd.). Kto zapewni, że osoby w Urzędach nie wyjawią innym - konkurentom moich danych z faktury. Co na to Urzędy powołane do respektowania praw obywatelskich. To po pierwsze. Po drugie, proszę nie mówić o korzyściach małych firm. Przygotowanie wysyłki plików obciąża mnie czasowo w segmencie czynności administracyjnych. Państwo obciąża mnie dodatkowymi czynnościami. Kiedyś w mojej kilkudziesięcioletniej działalności miałem jeden segregator. Dzisiaj mam ich w danym roku 7. Tak Państwo pomaga małym?
Max
6 lat temu
To dodatkowy kłopot i koszty.
Robert
6 lat temu
MATEUSZ M. z MF to wielki bajerant , opowiada w TVP jakie to ułatwienia robi dla przedsiębiorców ,co niektórzy dają się nabrać . np. Jestem na VAT 7K robiłem 4 razy w roku dokumentacja przez tyle lat , a teraz 12 x JPK + 4 x VAT 7K to jest 16 razy Niedziele wolne od handlu ale za to z księgowością ,co na to biskupi .......? p.s. Władimir P to też świetny bajerant , 70 % poparcia
Przedsiebiorc...
6 lat temu
Najserdeczniejsze wyrazy ...... kochajcie PiS
...
Następna strona