Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jednolity Plik Kontrolny: ułatwienie dla 2 milionów mikroprzedsiębiorców czy dodatkowy kłopot?

Jednolity Plik Kontrolny: ułatwienie dla 2 milionów mikroprzedsiębiorców czy dodatkowy kłopot?

W 2016 r. weszły w życie nowe zasady kontroli podatkowej. Przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek przekazywania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych podatkowych. Informacje te muszą być przesyłane w wersji elektronicznej – w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

W pierwszej kolejności nowe obowiązki objęły duże przedsiębiorstwa, od stycznia 2017 r. także małe i średnie firmy. Od stycznia 2018 r. do generowania informacji podatkowych w formie JPK zobowiązani zostaną mikroprzedsiębiorcy.

Kim są mikroprzedsiębiorcy? To podmioty, które zatrudniają mniej niż 10 osób oraz osiągają roczny obrót poniżej 2 milionów euro. W Polsce jest ok. 2 mln takich osób.

Zapytaliśmy Agnieszkę Jaroniec, prezesa firmy doradztwa księgowego Stratego, jakie nowe obowiązki będą spoczywały na mikroprzedsiębiorcach, czy JPK pomoże im w dokonywaniu szybszych rozliczeń, jakie kary grożą za niezastosowanie się do procedur i czy mikroprzedsiębiorcy muszą się liczyć z dodatkowymi wydatkami?

Czytaj także
Polecane galerie
Edward
2018-01-08 21:41
Szanowna Pani, przedstawiam następujący problem. Licznie uczestniczę w różnych przetargach. Niektóre wygrywam, niektóre przegrywam. Na fakturach widnieje wszystko odnośnie np. danych (np. cena za szt. itd.).
Kto zapewni, że osoby w Urzędach nie wyjawią innym - konkurentom moich danych z faktury. Co na to Urzędy powołane do respektowania praw obywatelskich. To po pierwsze.
Po drugie, proszę nie mówić o korzyściach małych firm. Przygotowanie wysyłki plików obciąża mnie czasowo w segmencie czynności administracyjnych. Państwo obciąża mnie dodatkowymi czynnościami. Kiedyś w mojej kilkudziesięcioletniej działalności miałem jeden segregator. Dzisiaj mam ich w danym roku 7. Tak Państwo pomaga małym?
Rychu
2017-11-27 13:53
Rozliczam się sam, więc już 7 stówek dla Inserta poszło za aktualizację programów (Subiekt i Rachmistrz). Kto mi to zwróci ? A zaraz wejdą kasy fiskalne online. Już teraz taka kaska kosztuje 2700zł Kto za to zapłaci ? Można zaciskać system VAT, ale przeciętny Kowalski będzie raczej zaszczuty. Już nie muszę pisać, że każde wysłanie jpk będzie okupione stresem, czy już pogrożą mi placem czy jeszcze nie. Tak jak w filmie kobieta powiedziała: na razie będzie miły kontakt i prośba o wyjaśnienie, a potem ???
Max
2017-11-27 12:04
To dodatkowy kłopot i koszty.
Pokaż wszystkie komentarze (134)