Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nadal będzie można wystawiać faktury VAT na paragony bez numerów NIP

Nadal będzie można wystawiać faktury VAT na paragony bez numerów NIP

Ministerstwo wykreśliło z i wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zapis, że faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z NIP kupującego Fot. Paweł Małecki/Agencja Gazeta
Ministerstwo wykreśliło z i wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zapis, że faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z NIP kupującego

Pod wpływem uwag organizacji przedsiębiorców Ministerstwo Finansów zrezygnowało z pomysłu wprowadzenia zakazu wystawiania faktur VAT na paragony bez numerów NIP.

Ministerstwo podnosiło, że docierają do niego informacje o procederze polegającym na wystawianiu tzw. pustych faktur do paragonów nieodebranych przez klientów (przede wszystkim na stacjach paliw). Aby temu zapobiec, powstał pomysł, by faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z numerami identyfikacji podatkowej kupującego (jego nr NIP). Skuteczność tego zakazu miał zapewnić zapis, że faktury można uzyskiwać tylko na te paragony, na których jest NIP kupującego. Uszczelniająca regulacja miała dotyczyć wszystkich branż i sektorów. O sprawie pisze Puls Biznesu.

To, wydawałoby się, niewielka zmiana, ale w praktyce mogła poważnie skomplikować obrót gospodarczy.

W rezultacie krytyki ze strony organizacji przedsiębiorców, resort finansów wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług ten kontrowersyjny zapis.

Konfederacja Lewiatan podkreśliła w swej opinii, że rozumie cel wprowadzenia zmiany, lecz objęcie nią wszystkich branż jest zbędne i nieproporcjonalnie kosztowne dla przedsiębiorców w stosunku do ewentualnych korzyści budżetu państwa.

Zobacz też:

Jak długo firmy czekają na pieniądze za fakturę? Wyniki badania


 

- Dla firm prowadzących sprzedaż objętą obowiązkiem fiskalizacji nowy obowiązek będzie oznaczał konieczność dostosowania systemów oraz prowadzenie weryfikacji przesłanek uprawniających do wystawienia faktury – czytamy w przytoczonym przez „PB” oświadczeniu.

Zdaniem ekspertów, wdrożenie pomysłu spowodowałoby poważne komplikacje w wystawianiu faktur oraz wydłużenie procesu obsługi, co odczują także klienci.

Czytaj także
Polecane galerie
Aleksandra
2018-01-12 14:19
A gdzie zgłosić firmę, która nie chce mi wystawić faktury bo powołuje się na ten nieistniejący przepis, że musi być NIP na paragonie?
ja
2018-01-09 08:18
U nas nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Słyszeliście o ksi ążce ,,Emeryt ura nie jest Ci potrezbna"? Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
M
2018-01-08 20:06
Paranoja. To choroba zakazna. Kazdy sztuczny zakaz to utrudnienie dla przedsiebiorcy. Proszę sobie wyobrazić że przyjeżdża ukrainiec z gotówką i nie ma nr. Nip. Co mam zrobić jak miałbym mu sprzedać jakis towar o duzej wartości ? Sterowane chore gospodarki są niekonkurencyjne i upadają.
Pokaż wszystkie komentarze (14)