Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nadal będzie można wystawiać faktury VAT na paragony bez numerów NIP

16
Podziel się

Pod wpływem uwag organizacji przedsiębiorców Ministerstwo Finansów zrezygnowało z pomysłu wprowadzenia zakazu wystawiania faktur VAT na paragony bez numerów NIP.

Ministerstwo wykreśliło z i wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zapis, że faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z NIP kupującego
Ministerstwo wykreśliło z i wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zapis, że faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z NIP kupującego (Paweł Małecki/Agencja Gazeta)
bEhLSRrF

Ministerstwo podnosiło, że docierają do niego informacje o procederze polegającym na wystawianiu tzw. pustych faktur do paragonów nieodebranych przez klientów (przede wszystkim na stacjach paliw). Aby temu zapobiec, powstał pomysł, by faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z numerami identyfikacji podatkowej kupującego (jego nr NIP). Skuteczność tego zakazu miał zapewnić zapis, że faktury można uzyskiwać tylko na te paragony, na których jest NIP kupującego. Uszczelniająca regulacja miała dotyczyć wszystkich branż i sektorów. O sprawie pisze Puls Biznesu.

To, wydawałoby się, niewielka zmiana, ale w praktyce mogła poważnie skomplikować obrót gospodarczy.

W rezultacie krytyki ze strony organizacji przedsiębiorców, resort finansów wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług ten kontrowersyjny zapis.

bEhLSRrH

Konfederacja Lewiatan podkreśliła w swej opinii, że rozumie cel wprowadzenia zmiany, lecz objęcie nią wszystkich branż jest zbędne i nieproporcjonalnie kosztowne dla przedsiębiorców w stosunku do ewentualnych korzyści budżetu państwa.

Zobacz też:
Zobacz także: Jak długo firmy czekają na pieniądze za fakturę? Wyniki badania

- Dla firm prowadzących sprzedaż objętą obowiązkiem fiskalizacji nowy obowiązek będzie oznaczał konieczność dostosowania systemów oraz prowadzenie weryfikacji przesłanek uprawniających do wystawienia faktury – czytamy w przytoczonym przez „PB” oświadczeniu.

bEhLSRrN

Zdaniem ekspertów, wdrożenie pomysłu spowodowałoby poważne komplikacje w wystawianiu faktur oraz wydłużenie procesu obsługi, co odczują także klienci.

bEhLSRsi
KOMENTARZE
(16)
iks de
3 lata temu
Kolejny Projekt nowelizacji ustawy VAT ! Co ciekawe Ministerstwo Finansów proponuje podobne rozwiązanie jak ostatnio - odnośnie możliwości wystawienia faktury VAT tylko co do paragonów na których będzie NIP nabywcy - Projekt z dnia 13 lutego 2018 r.
OczywistaOczy...
3 lata temu
Ciągłe ZMIANY powodują ciągłe DODATKOWE KOSZTY - oczywiście nie dla "Dobrej Zmiany" tylko dla całej reszty społeczeństwa !
Aleksandra
3 lata temu
A gdzie zgłosić firmę, która nie chce mi wystawić faktury bo powołuje się na ten nieistniejący przepis, że musi być NIP na paragonie?
bEhLSRsj
ja
3 lata temu
U nas nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Słyszeliście o ksi ążce „Emeryt ura nie jest Ci potrezbna”? Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
M
3 lata temu
Paranoja. To choroba zakazna. Kazdy sztuczny zakaz to utrudnienie dla przedsiebiorcy. Proszę sobie wyobrazić że przyjeżdża ukrainiec z gotówką i nie ma nr. Nip. Co mam zrobić jak miałbym mu sprzedać jakis towar o duzej wartości ? Sterowane chore gospodarki są niekonkurencyjne i upadają.