Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nadal będzie można wystawiać faktury VAT na paragony bez numerów NIP

16
Podziel się

Pod wpływem uwag organizacji przedsiębiorców Ministerstwo Finansów zrezygnowało z pomysłu wprowadzenia zakazu wystawiania faktur VAT na paragony bez numerów NIP.

Ministerstwo wykreśliło z i wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zapis, że faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z NIP kupującego
Ministerstwo wykreśliło z i wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zapis, że faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z NIP kupującego (Paweł Małecki/Agencja Gazeta)
bDBeRnAR

Ministerstwo podnosiło, że docierają do niego informacje o procederze polegającym na wystawianiu tzw. pustych faktur do paragonów nieodebranych przez klientów (przede wszystkim na stacjach paliw). Aby temu zapobiec, powstał pomysł, by faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z numerami identyfikacji podatkowej kupującego (jego nr NIP). Skuteczność tego zakazu miał zapewnić zapis, że faktury można uzyskiwać tylko na te paragony, na których jest NIP kupującego. Uszczelniająca regulacja miała dotyczyć wszystkich branż i sektorów. O sprawie pisze Puls Biznesu.

To, wydawałoby się, niewielka zmiana, ale w praktyce mogła poważnie skomplikować obrót gospodarczy.

W rezultacie krytyki ze strony organizacji przedsiębiorców, resort finansów wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług ten kontrowersyjny zapis.

bDBeRnAT

Konfederacja Lewiatan podkreśliła w swej opinii, że rozumie cel wprowadzenia zmiany, lecz objęcie nią wszystkich branż jest zbędne i nieproporcjonalnie kosztowne dla przedsiębiorców w stosunku do ewentualnych korzyści budżetu państwa.

Zobacz też:
Zobacz także: Jak długo firmy czekają na pieniądze za fakturę? Wyniki badania

- Dla firm prowadzących sprzedaż objętą obowiązkiem fiskalizacji nowy obowiązek będzie oznaczał konieczność dostosowania systemów oraz prowadzenie weryfikacji przesłanek uprawniających do wystawienia faktury – czytamy w przytoczonym przez „PB” oświadczeniu.

bDBeRnAZ

Zdaniem ekspertów, wdrożenie pomysłu spowodowałoby poważne komplikacje w wystawianiu faktur oraz wydłużenie procesu obsługi, co odczują także klienci.

bDBeRnBu
KOMENTARZE
(16)
M
3 lata temu
Paranoja. To choroba zakazna. Kazdy sztuczny zakaz to utrudnienie dla przedsiebiorcy. Proszę sobie wyobrazić że przyjeżdża ukrainiec z gotówką i nie ma nr. Nip. Co mam zrobić jak miałbym mu sprzedać jakis towar o duzej wartości ? Sterowane chore gospodarki są niekonkurencyjne i upadają.
Sławek
3 lata temu
Nie kumam jak można coś zyskać na wystawieniu faktury na nieodebrany paragon. Przecież paragon i tak się rozlicza, czy jest na niego faktura, czy nie ma. Gdzie tu ma być ta pusta faktura? Pusta to byłaby bez paragonu! Chyba MF samo nie zna obowiązujących przepisów, albo rżną głupa.
Cichy Imigran...
3 lata temu
Nie chodzi o to, że klient 1 kg. proszku miał być na celu a handlarze kupujący towar i nie wykazuący przychodów vide WÓLKA KOSOWSKA. = Miliardy idą bokiem.
bDBeRnBv
kurdupel
3 lata temu
Paragonów w zasadzie nigdy nie biorę chyba że kupuję coś cennego
Mistrz Polika...
3 lata temu
A po co komu VAT? W USA tego główna nie mają i dzięki temu są potęgą
...
Następna strona