Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nadal będzie można wystawiać faktury VAT na paragony bez numerów NIP

Pod wpływem uwag organizacji przedsiębiorców Ministerstwo Finansów zrezygnowało z pomysłu wprowadzenia zakazu wystawiania faktur VAT na paragony bez numerów NIP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Małecki/Agencja Gazeta)
Ministerstwo wykreśliło z i wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zapis, że faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z NIP kupującego

Ministerstwo podnosiło, że docierają do niego informacje o procederze polegającym na wystawianiu tzw. pustych faktur do paragonów nieodebranych przez klientów (przede wszystkim na stacjach paliw). Aby temu zapobiec, powstał pomysł, by faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z numerami identyfikacji podatkowej kupującego (jego nr NIP). Skuteczność tego zakazu miał zapewnić zapis, że faktury można uzyskiwać tylko na te paragony, na których jest NIP kupującego. Uszczelniająca regulacja miała dotyczyć wszystkich branż i sektorów. O sprawie pisze Puls Biznesu.

To, wydawałoby się, niewielka zmiana, ale w praktyce mogła poważnie skomplikować obrót gospodarczy.

W rezultacie krytyki ze strony organizacji przedsiębiorców, resort finansów wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług ten kontrowersyjny zapis.

Konfederacja Lewiatan podkreśliła w swej opinii, że rozumie cel wprowadzenia zmiany, lecz objęcie nią wszystkich branż jest zbędne i nieproporcjonalnie kosztowne dla przedsiębiorców w stosunku do ewentualnych korzyści budżetu państwa.

Zobacz też:

Jak długo firmy czekają na pieniądze za fakturę? Wyniki badania

- Dla firm prowadzących sprzedaż objętą obowiązkiem fiskalizacji nowy obowiązek będzie oznaczał konieczność dostosowania systemów oraz prowadzenie weryfikacji przesłanek uprawniających do wystawienia faktury – czytamy w przytoczonym przez „PB” oświadczeniu.

Zdaniem ekspertów, wdrożenie pomysłu spowodowałoby poważne komplikacje w wystawianiu faktur oraz wydłużenie procesu obsługi, co odczują także klienci.

Tagi: ministerstwo finansów, porady, podatki, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-01-2018

Mistrz PolikarpA po co komu VAT? W USA tego główna nie mają i dzięki temu są potęgą

08-01-2018

franekMozę jeszcze by się wycofało z JPK dla babci klozetowej fryzjera szewca sprzedawcy jarzyn itp drobnych przedsiebiorców ktorzy do wypełnienia JPK … Czytaj całość

08-01-2018

Cichy Imigrant...Nie chodzi o to, że klient 1 kg. proszku miał być na celu a handlarze kupujący towar i nie wykazuący przychodów vide WÓLKA KOSOWSKA. = Miliardy idą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)