Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

PIT 2015: tylko kilka dni zostało na rozliczenie z fiskusem

0
Podziel się:

Już w przyszłym tygodniu - 2 maja - minie termin składania zeznań podatkowych. Ministerstwo Finansów przygotowało rozwiązania, które ułatwią podatnikom rozliczenie na czas. Dziś do północy można zadawać pytania przez specjalną aplikację internetową.

PIT 2015: tylko kilka dni zostało na rozliczenie z fiskusem
(Wojciech Stróżyk / Reporter)

W tym roku termin składania zeznań podatkowych mija 2 maja, czyli już w przyszłym tygodniu. Wydłużone godziny pracy urzędów skarbowych i dyżur telefoniczny to propozycje Ministerstwa Finansów, które mają ułatwić podatnikom rozliczenie na czas. Do wtorku do północy można także zadawać pytania poprzez aplikację internetową.

Deklarację podatkową można złożyć w łatwy i szybki sposób choćby za pośrednictwem internetu. Nie warto czekać do ostatniej chwili. Urzędnicy podatkowi służą pomocą w razie wątpliwości przy samodzielnym uzupełnianiu PIT.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe

Dzięki elektronicznej usłudze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR), PIT rozliczany drogą internetową nie powinien sprawić żadnego problemu. Urząd skarbowy wprowadza wszystkie niezbędne informacje od pracodawcy czy organów rentowych, m.in. dochody, pobrane zaliczki i opłacone składki.

Podatnik może dodatkowo uzupełnić dane, jeśli chce skorzystać z ulg podatkowych lub wybrać organizację pożytku publicznego do przekazania 1 proc. podatku. PRF ułatwia zarówno rozliczenie indywidualne, jak i wspólne z małżonkiem. Automatycznie sumuje wymagane kwoty.

Po wypełnieniu deklaracji, elektroniczny PIT trafia do konkretnego urzędu skarbowego, a podatnik może uzyskać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), czyli potwierdzenie poprawnego złożenia zeznania.

Urzędy skarbowe wydłużą godziny pracy

Dla osób, które preferują tradycyjne metody składania zeznań podatkowych, w czwartek i piątek 28-29 kwietnia urzędy skarbowe popracują dłużej. Będą przyjmować podatników do godziny 18. Na miejscu zostaną również przygotowane stanowiska komputerowe, co umożliwi wypełnienie deklaracji drogą internetową pod okiem urzędników.

Dyżur telefoniczny i zapytania online

Rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej ma także ułatwić aplikacja internetowa SzybkiPIT, za pośrednictwem której można zadawać pytania. W 2015 roku eksperci Krajowej Informacji Podatkowej udzielili ponad cztery tysiące porad. Aby uzyskać odpowiedź odnośnie tegorocznych zeznań, zapytanie trzeba wysłać najpóźniej do wtorku do północy.

W najbliższy czwartek Ministerstwo Finansów uruchomi dodatkowo specjalną infolinię. Podczas dyżuru telefonicznego w godzinach 10 - 13 eksperci odpowiedzą na pytania o rozliczenie PIT i udzielą informacji o:

- ulgach, rozliczeniach małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci (tel. 22 694 34 34);

- działalności gospodarczej, najmie, sprzedaży nieruchomości (22 694 33 33);

- opodatkowaniu dochodów z kapitałów pieniężnych (22 694 55 88);

- opodatkowaniu dochodów uzyskanych za granicą (22 694 37 37);

pit
porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)