Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
11.12.2018 06:04

Straszak dla małych przedsiębiorców. Znika 100-tysięczny limit

Od 2019 r. klauzula przeciw unikaniu opodatkowania będzie mogła być stosowana w każdej sprawie - nawet, gdy chodzi o złotówkę. Ministerstwo uspokaja, że przedsiębiorcy nie mają się czego obawiać. Eksperci tacy pewni nie są.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN KUCHARZYK/EAST NEWS)
Eksperci obawiają się, że nowe przepisy uderzą w mniejszych przedsiębiorców

Już pierwszego stycznia 2019 r. zniknie limit w wysokości 100 tys. zł przy stosowaniu klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Fiskus będzie mógł ją więc stosować nawet przy najdrobniejszych sprawach, dotyczących nawet 1 zł, czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Resort zapewnia, że uczciwi przedsiębiorcy mogą spać spokojne.

- Klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania nie powinni się obawiać podatnicy dokonujący czynności rzeczywistych i uzasadnionych ekonomicznie - informuje resort "DGP".

Ekspertów to jednak nie do końca uspokaja. - Powstanie niebezpieczeństwo, że będzie ona mogła dotyczyć nawet drobnych korzyści, które fiskus uzna za sztuczne i sprzeczne z przepisami – uważa Jan Tokarski z PwC.

Podatek od zysków kapitałowych do poprawy - wskazuje Zbigniew Jagiełło. Zobacz wideo:

- Często wspólnicy spółek kapitałowych decydują się na ich przekształcenie w spółkę osobową (np. komandytową), aby uniknąć podwójnego opodatkowania (na poziomie spółki i wspólników). W takich sprawach fiskus już dziś podejrzewa sztuczność działania, a w 2019 r. nie będzie musiał brać pod uwagę limitu korzyści podatkowej- dodaje z kolei Łukasz Warmiński z WTA Warmiński Tax Attorneys.

Resort finansów tłumaczy zaostrzenie przepisów wdrażaniem unijnej dyrektywy antyoptymalizacyjnej ATAD.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Tagi: podatki, ministerstwo finansów, porady, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2018

SzyderDlatego zamknąłem firmę na początku roku i nie mam zamiaru już jej otwierać chyba że zmieni się rząd na jakiś inteligentnych i myślących ludzi. A na … Czytaj całość

11-12-2018

emerytProwadziłem działalność za czasów komuny i nikt nas wtedy nie gnębił tak jak obecnie.

11-12-2018

ccsdc55678xcvAby uczciwi podatnicy nie musieli się bać to musieli byśmy mieć uczciwe państwo z uczciwymi urzędnikami. Do tego jest niestety droga daleka, więc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (133)