Notowania

porady
20-12-2017 (11:48)

Ministerstwo Finansów udostępniło program do faktur. Na razie nie pozwala na obsługę JPK

Z aplikacji skorzystają przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy dotychczas wystawiali faktury ręcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Przykładowy panel programu e-mikrofirma

Bezpłatny program e-mikrofirma, umożliwiający wystawianie faktur, zapisywanie faktur zakupowych oraz automatyczne utworzenie ewidencji VAT, udostępniło Ministerstwo Finansów. Choć obowiązek raportowania JPK obejmie wszystkie firmy już 1 stycznia, e-mikrofirma umożliwi to dopiero w kolejnej wersji, planowanej na koniec stycznia.

Aplikacja przeznaczona jest dla osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Umożliwia wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu i tworzenie ewidencji VAT.

Dopiero w przyszłej wersji, której udostępnienie jest planowane "na koniec stycznia", program pozwoli na "generowanie, walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych do systemu Ministerstwa Finansów".

Z aplikacji skorzystają przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy dotychczas wystawiali faktury ręcznie. Program pozwala na zautomatyzowane wystawianie faktur, a następnie generowanie plików PDF i wydruk gotowych dokumentów.

Przedsiębiorca ma także możliwość wystawiania faktur korygujących, a program umożliwia podgląd istniejących powiązań pomiędzy dokumentami. Każda faktura, do której wystawiona była przynajmniej jedna korekta oraz każda korekta, ma możliwość rozwinięcia powiązanych z nią dokumentów.

Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

Program posiada zabezpieczenie polegające na tym, że jeśli użytkownik wystawił korektę faktury sprzedaży na kwotę ujemną, której odbioru nie potwierdził jeszcze u kontrahenta i nie wpisał jej do aplikacji, taki dokument nie może być jeszcze zaksięgowany.

Ułatwieniem dla przedsiębiorców rozliczających koszty osobowego samochodu w firmie jest funkcja, po której zaznaczeniu program automatycznie nalicza połowę wartości VAT na fakturach kosztowych.

Po wystawieniu wszystkich faktur w danym miesiącu oraz po dodaniu wszystkich otrzymanych faktur VAT użytkownik może zamknąć okres i przejść do przygotowania deklaracji podatkowych. Aplikacja umożliwia też automatyczne przygotowanie rejestru sprzedaży i zakupu VAT.

Jak zaznacza resort, e-mikrofirma nie jest programem finansowo-księgowym, co oznacza, że użytkownik "powinien samodzielnie weryfikować poprawność wprowadzonych i wygenerowanych danych zgodnie z obwiązującymi przepisami".

Program jest dostosowany do komputerów z systemem operacyjnym Windows 7 lub nowszymi. Można go ściągnąć ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.

Tagi: porady, podatki, najważniejsze, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-12-2017

Bystry11Zawsze ceniłem sobie Ministerstwo Finansów, ale każdy powinien mieć czas na zapoznanie się z tym programem i czas na jego przetestowanie. Taki program … Czytaj całość

21-12-2017

Leon ZJakie to polskie... zrobić coś, co nie działa tak, jak powinno, ale za to wydać na to kupę państwowej kasy....

21-12-2017

szpakPrzecież JPK za styczeń 2018 należy wysłać do 25 lutego 2018, więc w czym problem skoro z końcem stycznia program będzie miał już taką funkcjonalność? … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)

Wybrane dla Ciebie