Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ministerstwo Finansów udostępniło program do faktur. Na razie nie pozwala na obsługę JPK

Ministerstwo Finansów udostępniło program do faktur. Na razie nie pozwala na obsługę JPK

Przykładowy panel programu e-mikrofirma
Przykładowy panel programu e-mikrofirma

Bezpłatny program e-mikrofirma, umożliwiający wystawianie faktur, zapisywanie faktur zakupowych oraz automatyczne utworzenie ewidencji VAT, udostępniło Ministerstwo Finansów. Choć obowiązek raportowania JPK obejmie wszystkie firmy już 1 stycznia, e-mikrofirma umożliwi to dopiero w kolejnej wersji, planowanej na koniec stycznia.

Aplikacja przeznaczona jest dla osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Umożliwia wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu i tworzenie ewidencji VAT.

Dopiero w przyszłej wersji, której udostępnienie jest planowane "na koniec stycznia", program pozwoli na "generowanie, walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych do systemu Ministerstwa Finansów".

Z aplikacji skorzystają przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy dotychczas wystawiali faktury ręcznie. Program pozwala na zautomatyzowane wystawianie faktur, a następnie generowanie plików PDF i wydruk gotowych dokumentów.

Przedsiębiorca ma także możliwość wystawiania faktur korygujących, a program umożliwia podgląd istniejących powiązań pomiędzy dokumentami. Każda faktura, do której wystawiona była przynajmniej jedna korekta oraz każda korekta, ma możliwość rozwinięcia powiązanych z nią dokumentów.

Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

 

 

Program posiada zabezpieczenie polegające na tym, że jeśli użytkownik wystawił korektę faktury sprzedaży na kwotę ujemną, której odbioru nie potwierdził jeszcze u kontrahenta i nie wpisał jej do aplikacji, taki dokument nie może być jeszcze zaksięgowany.

Ułatwieniem dla przedsiębiorców rozliczających koszty osobowego samochodu w firmie jest funkcja, po której zaznaczeniu program automatycznie nalicza połowę wartości VAT na fakturach kosztowych.

Po wystawieniu wszystkich faktur w danym miesiącu oraz po dodaniu wszystkich otrzymanych faktur VAT użytkownik może zamknąć okres i przejść do przygotowania deklaracji podatkowych. Aplikacja umożliwia też automatyczne przygotowanie rejestru sprzedaży i zakupu VAT.

Jak zaznacza resort, e-mikrofirma nie jest programem finansowo-księgowym, co oznacza, że użytkownik "powinien samodzielnie weryfikować poprawność wprowadzonych i wygenerowanych danych zgodnie z obwiązującymi przepisami".

Program jest dostosowany do komputerów z systemem operacyjnym Windows 7 lub nowszymi. Można go ściągnąć ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Adela
2018-02-25 13:28
shit a nie program, faktury mogę wprowadzać, ale ich nie widać ani na przeglądzie, ani w jpk, faktur sprzedaży nie mogę wpisać (narzuca numer) etc. czy pisal to jakiś student znowu? I to taki z piewszych lat?
Adela
2018-02-25 13:28
shit a nie program, faktury mogę wprowadzać, ale ich nie widać ani na przeglądzie, ani w jpk, faktur sprzedaży nie mogę wpisać (narzuca numer) etc. czy pisal to jakiś student znowu? I to taki z piewszych lat?
Stefan
2018-02-21 09:26
Beznadzieja, program e-mikrofirma nie nadaje się kompletnie do działania na terenie UE, gdyż nie akceptuje ani faktur sprzedaży ani faktur zakupu jako wewnątrzwspólnotowych transakcji, a nawet najmniejsza firma kupuje i sprzedaje na terenie UE, gdyż na tym polega przynależność do UE.
Ponadto w VAT-7, VAT-UE i JPK wymaga się wypełnienia pól dotyczących takich transakcji.
Mam poniżej 10. faktur miesięcznie, ale w tym są faktury z kontrahentami z UE.

Podsumowując beznadzieja!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (18)