Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ministerstwo Finansów udostępniło program do faktur. Na razie nie pozwala na obsługę JPK

Ministerstwo Finansów udostępniło program do faktur. Na razie nie pozwala na obsługę JPK

Przykładowy panel programu e-mikrofirma
Przykładowy panel programu e-mikrofirma

Bezpłatny program e-mikrofirma, umożliwiający wystawianie faktur, zapisywanie faktur zakupowych oraz automatyczne utworzenie ewidencji VAT, udostępniło Ministerstwo Finansów. Choć obowiązek raportowania JPK obejmie wszystkie firmy już 1 stycznia, e-mikrofirma umożliwi to dopiero w kolejnej wersji, planowanej na koniec stycznia.

Aplikacja przeznaczona jest dla osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Umożliwia wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu i tworzenie ewidencji VAT.

Dopiero w przyszłej wersji, której udostępnienie jest planowane "na koniec stycznia", program pozwoli na "generowanie, walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych do systemu Ministerstwa Finansów".

Z aplikacji skorzystają przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy dotychczas wystawiali faktury ręcznie. Program pozwala na zautomatyzowane wystawianie faktur, a następnie generowanie plików PDF i wydruk gotowych dokumentów.

Przedsiębiorca ma także możliwość wystawiania faktur korygujących, a program umożliwia podgląd istniejących powiązań pomiędzy dokumentami. Każda faktura, do której wystawiona była przynajmniej jedna korekta oraz każda korekta, ma możliwość rozwinięcia powiązanych z nią dokumentów.

Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

 

 

Program posiada zabezpieczenie polegające na tym, że jeśli użytkownik wystawił korektę faktury sprzedaży na kwotę ujemną, której odbioru nie potwierdził jeszcze u kontrahenta i nie wpisał jej do aplikacji, taki dokument nie może być jeszcze zaksięgowany.

Ułatwieniem dla przedsiębiorców rozliczających koszty osobowego samochodu w firmie jest funkcja, po której zaznaczeniu program automatycznie nalicza połowę wartości VAT na fakturach kosztowych.

Po wystawieniu wszystkich faktur w danym miesiącu oraz po dodaniu wszystkich otrzymanych faktur VAT użytkownik może zamknąć okres i przejść do przygotowania deklaracji podatkowych. Aplikacja umożliwia też automatyczne przygotowanie rejestru sprzedaży i zakupu VAT.

Jak zaznacza resort, e-mikrofirma nie jest programem finansowo-księgowym, co oznacza, że użytkownik "powinien samodzielnie weryfikować poprawność wprowadzonych i wygenerowanych danych zgodnie z obwiązującymi przepisami".

Program jest dostosowany do komputerów z systemem operacyjnym Windows 7 lub nowszymi. Można go ściągnąć ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
jacek
2018-01-02 22:04
I znowu nie było wiadomo, że mikrofirmy składają deklaracje do 25 02 2018. Nie zdążyć do końca 2017 świadczy o profesjonalizmie MF. Strach pomyśleć jakie kwiatki będą w tym programie robionym jak widać na kolanie.
tomasz
2017-12-28 16:01
Program "zabrania" kupowania i sprzedawania do krajów EU. Ktoś próbował wpisać w niego NIP z przedrostkiem PL lub jak kupiłeś z EU to ktoś wpisywał np: GB przed NIPem kontrahenta?
Nie da rady :P Widać, że ten kto go tworzył nie ma pojęcia o prowadzeniu firmy :P
Alex
2017-12-22 16:21
To jest granda aby program napisany w JAVA był udostępniony tylko dla wersji Windows. Gdzie OSX, Linux? Bramka do wysyłania JPK również nie wspiera OSX. Czyżby jedyna słuszna firma była sponsorem tego pomysłu?
Pokaż wszystkie komentarze (10)