Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wzrost dzięki zamówieniom kolejowym. Polskie średnie firmy chcą dołączyć do grona największych spółek

Wzrost dzięki zamówieniom kolejowym. Polskie średnie firmy chcą dołączyć do grona największych spółek

Zamówienie PKP PLK na budowę sieci GSM-R ma wartość  2,27 mld zł. Fot. PKP PLK
Zamówienie PKP PLK na budowę sieci GSM-R ma wartość 2,27 mld zł.

Zamówienia kolejowe są szansą dla kilku średniej wielkości polskich spółek na skokowy i trwały wzrost skali działalności w branży budowlanej - pisze "Rzeczpospolita". W ten sposób mogą dołączyć do grona największych spółek budowlanych, stając się konkurencją dla zagranicznych koncernów.

Jedną z takich firm jest Pozbud, który wraz ze spółkami Herkules i Wasko w październiku wygrał przetarg na budowę infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP PLK.

Choć konsorcjum zostało stworzone przez Nokia Solutions and Networks, przedstawiciele Pozbudu podkreślają, że każda z trzech polskich spółek ma w nim status "równoprawnych partnerów, a nie jako podwykonawców, tak jak to zazwyczaj jest na naszym rynku".

Wideo: Polacy pokochali kolej. Takich reakcji pasażerów się nie spodziewaliśmy

Kontrakt pn. "Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP PLK ma wartość ok. 2,27 mld zł i obejmuje 13,6 tys. km linii kolejowych. Na SPC-2 - spółkę zależną Pozbudu - przypada ok. 31,77 proc. kwoty netto zamówienia.

GSM-R to przeznaczony dla kolei system bezprzewodowej łączności cyfrowej, jest jednym z dwóch kluczowych elementów Europejskiego Systemu Sterowania Ruchem Kolejowym ERTMS. Bazuje na standardzie telefonii komórkowej GSM i zapewnia m.in. łączność głosową między pracownikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu kolejowego.

Choć notowany na rynku głównym GPW od 2008 r. Pozbud to przede wszystkim producent okien i drzwi, spółka świadczy także kompleksowe usługi budowlanych. W 2013 r. grupa poszerzyła działalność o produkcję litych podłóg drewnianych.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
olinka
2017-11-22 07:53
po takich oświadczeniach ,przedsiębiorcy powinni wzmóc czujność i ostrożnie podejmować decyzje bo wszystkie dzialania rządu pisowskiego zmierzają do maksymalnego wydojenia z nich kapitału.