Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mały ZUS w 2018 roku - będzie 500 plus

Mały ZUS w 2018 roku - będzie 500 plus

Fot. Jacek Dominski/REPORTER

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia odczują młodzi stażem przedsiębiorcy, którzy od 2018 r. będą płacić wyższe składki do ZUS. O ile wyższe? To będzie wiadomo na początku roku, gdy poznamy wysokość składki zdrowotnej.

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej przez dwa lata opłacają składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w preferencyjnej wysokości. Jest ona uzależniona od poziomu płacy minimalnej ustalanej co roku przez Radę Ministrów. Kwotę składek wylicza się od podstawy, którą jest 30 proc. wartości minimalnej płacy.

W 2018 r. wynagrodzenie minimalne wzrośnie z obecnych 2 000 zł do 2 100 zł, wobec czego podstawa dla obliczania składek wyniesie 630 zł. Dla młodych stażem przedsiębiorców będzie to oznaczało wyższe składki.

Składki na ubezpieczenie społeczne wyniosą 200,16 zł. Składają się na nie:

– 122,98 zł składki emerytalnej
– 50,4 składki rentowej
– 15,44 zł składki chorobowej
– 11,34 zł. składka wypadkowej

Nie wiadomo, ile dokładnie od początku roku wyniesie tzw. mały ZUS, gdyż wysokość składki zdrowotnej zostanie ogłoszona w styczniu. W tym roku wynosiła 297,28 zł i należy się spodziewać jej podwyższenia. Wobec tego w przyszłym roku preferencyjne stawki przekroczą 500 zł.

Wojna Morawieckiego z Rafalską. Poszło o ZUS

 

 

Trzeba jednak pamiętać, że to stan na dziś. Jak informowaliśmy rząd bije się o serca albo raczej głosy mikroprzedsiębiorców. Projekt zakładający likwidację ryczałtowego ZUS dla przedsiębiorców o przychodach do 5 tys. zł przygotowało ministerstwo rozwoju. Wiceminister Jadwiga Emilewicz przyznała kilka dni temu, że przepisy mają wejść w życie już od 1 stycznia 2018 roku.

Poza tym jest też projekt resortu pracy. Minister Elżbieta Rafalska chce wydłużyć o rok możliwość korzystania z preferencyjnych stawek dla osób startujących ze swoją firmą. Zamiast dwóch lat mogliby skorzystać z ulgi także w trzecim roku działalności, choć już w nieco mniejszym stopniu.

Czytaj także
Polecane galerie
bobik
2017-09-18 09:28
MAM pytanie do ZUS--- Dlaczego bedac na emeryturze- pracujac na umowe o prace place sladki rentowe----NIE zgadzam sie z ty Cale zycie placilam rentowe WYstarczy do cholery Ile lat mam placic na renty- nie ludzi naprawde chorych tylko pijakow TAK renty z MOPS po 400-500 zlotych dostaja pijacy ktorzy nie maja stazy zadnego-normalnie pracujacy czlek dostaje rente z ZUS Kazdy emeryt nie powninie placic skladki rentowej- nawt pracownicy zus tak mysla TO okradanie dochodu biednego emeryta i musi dorabiac i jak uczciwie na umowe o prace to go dalej system doi ZLOdziejstwo
podstawy ekonomii
2017-09-18 07:23
Przedsiębiorcy których nie stać opłacać swojego ubezpieczenia powinni być usuwani z rynku jako nie spełniający MINIMALNYCH KRYTERIÓW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - generowanie przychodu pozwalającego na pokrycie kosztów.
ja
2017-09-17 19:09
U nas nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Słyszeliście o książc e ,,Emery tura nie jest Ci potrze bna"? Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Pokaż wszystkie komentarze (19)