Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS po obronie pracy magisterskiej

0
Podziel się:

Od kiedy należy płacić ZUS, jeśli w trakcie trwania zlecenia student obronił pracę magisterską?

ZUS po obronie pracy magisterskiej
(PAP/Paweł Kula)

_ Pytanie: _

_ Zatrudniamy od roku zleceniobiorcę. Jest to student, dlatego nie płaciliśmy za niego składek na ZUS. Pod koniec czerwca br. obronił jednak pracę magisterską. Od kiedy będziemy musieli zgłosić go do ubezpieczeń i jak rozliczyć za niego składki za czerwiec br.? _

Odpowiedź:

Zleceniobiorcę należy zgłosić do ubezpieczeń od następnego dnia po dniu, w którym zdobędzie tytuł magistra. Dzień obrony pracy magisterskiej jest bowiem ostatnim dniem, gdy zleceniobiorca zachowuje status studenta.

Studenci, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia, nie podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu do dnia ukończenia 26 lat lub studiów. Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego.

Jedynie w przypadku kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, weterynarii datą ukończenia studiów jest data złożenia ostatniego egzaminu wymaganego planem studiów, a w przypadku kierunku farmacji - data zaliczenia ostatniej praktyki przewidzianej programem studiów.

Jaka podstawa wymiaru składek?

Jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy będzie stanowić osiągnięty przez niego przychód, składki za czerwiec br. musicie opłacić od przychodu należnego zleceniobiorcy za okres pracy w czerwcu, w którym będzie podlegał ubezpieczeniom. Oznacza to, że jeżeli zleceniobiorca uzyska tytuł magistra np. 25 czerwca br., podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za czerwiec br. będzie przychód za okres pracy od 26 do 30 czerwca 2008 r. (tj. 5/30 przychodu należnego za pracę w czerwcu).

Jeśli zleceniobiorca osiąga wynagrodzenie akordowe, podstawą wymiaru składek na jego ubezpieczenia za czerwiec będzie kwota wynagrodzenia za pracę w okresie podlegania ubezpieczeniom.

Podstawa prawna

  • Art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 18 ust. 3, 7 i 9 ustawy systemowej.
    • Art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych

porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)