Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polskie firmy tracą znaki towarowe w Chinach. Długa droga do ich odzyskania

103
Podziel się:

Rejestracja znaku towarowego w Chinach działa na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy". Dlatego też wielu polskich przedsiębiorców chcących podbić rynek Państwa Środka spotyka się ze ścianą - ich znak towarowy jest już zarejestrowany w tym kraju.

Polskie firmy mają problemy z rejestracją znaków towarowych w Chinach (zdj. ilustracyjne).
Polskie firmy mają problemy z rejestracją znaków towarowych w Chinach (zdj. ilustracyjne). (pixabay.com)

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która podaje, że na stronie chińskiego urzędu patentowego chinatrademarkoffice.com (CTMO) łatwo można znaleźć polskie marki, które zarejestrowały podmioty z Chin.

Jak to możliwe? Jak tłumaczy w rozmowie z "Rz" Jacek Strzelecki, ekspert ds. chińskiego rynku, dla eksportera problememy mogą się pojawić np. po wizycie na targach w Chinach. Część odwiedzających bowiem przychodzi na nie wyłącznie po to, by sprawdzić, czy wystawiające się tam firmy zarejestrowały swój znak towarowy w CTMO.

A to może się okazać kosztownym dla eksporterów, bowiem utrata praw do marki może się wiązać z zablokowaniem ekspansji na rynku Państwa Środka, zakazem handlu w Chinach oraz utratą towarów.

Zobacz także: Zobacz też: Sfinks ma trzy kategorie restauracji. Niektóre z liderów stały się outsiderami

Co w przypadku, gdy jednak już dojdzie do przejęcia znaku towarowego? Dziennik wskazuje na trzy rozwiązania. Po pierwsze można wnieść sprzeciw do rejestracji. Na to jednak eksporter ma trzy miesiące. Musi też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ procedura może potrwać nawet pięć lat.

Inną możliwością jest próba unieważnienia rejestracji na drodze administracyjnego. Trzecim wyjściem są negocjacje z posiadaczem praw do znaku w Chinach. Dr Marta Szmidt z kancelarii Szmidt & Partners wytłumaczyła "Rz", że "okup" może wynieść od 50 tys. do 200 tys. juanów (ok. 25-100 tys. złotych).

Natomiast rejestracja własnego znaku towarowego w Chinach kosztuje 499 dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(103)
stiepa
2 lata temu
bojkotujmy CCP. Komuna powinna jak najszybciej upasc
Obywatel
2 lata temu
Pandemia spowoduje utratę miejsc pracy w Europie i USA , wzrost niezadowolenia wśród bezrobotnych ewentualne rozruch lub długotrwałe częściowe załamanie gospodarek lub całych gałęzi . Jedyne co to przenieść produkcję z chin do europy i ameryki . Czekamy na decyzje polityczne .
Polak
2 lata temu
Polacy sami sobie winni za pazerność i zdradę . Polacy zniszczyli sami swój dorobek i przemysł przez kupowanie taniego bubla Chińskiego jak artykuły włókiennicze , tekstylne , elektronikę , zabawki czy AGD i spożywcze. Przestańcie więc szczekać jak wściekle psy i pluć jadem . Polacy się zeszmacili i zgnoili na korzyść Chińczyków .
forumowicz
2 lata temu
Podobnie robią z patentami. Już nie raz zgłosili prawa do patentu na lewych papierach. Niestety nasi biegli sądowi, oceniający takie dokumenty, są tylko biegłymi z nazwy.
lepu
2 lata temu
Nie kupuje szmelcu z chin
...
Następna strona