Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
07.07.2020 10:22

Polskie firmy tracą znaki towarowe w Chinach. Długa droga do ich odzyskania

Rejestracja znaku towarowego w Chinach działa na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy". Dlatego też wielu polskich przedsiębiorców chcących podbić rynek Państwa Środka spotyka się ze ścianą - ich znak towarowy jest już zarejestrowany w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
Polskie firmy mają problemy z rejestracją znaków towarowych w Chinach (zdj. ilustracyjne).

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która podaje, że na stronie chińskiego urzędu patentowego chinatrademarkoffice.com (CTMO) łatwo można znaleźć polskie marki, które zarejestrowały podmioty z Chin.

Jak to możliwe? Jak tłumaczy w rozmowie z "Rz" Jacek Strzelecki, ekspert ds. chińskiego rynku, dla eksportera problememy mogą się pojawić np. po wizycie na targach w Chinach. Część odwiedzających bowiem przychodzi na nie wyłącznie po to, by sprawdzić, czy wystawiające się tam firmy zarejestrowały swój znak towarowy w CTMO.

A to może się okazać kosztownym dla eksporterów, bowiem utrata praw do marki może się wiązać z zablokowaniem ekspansji na rynku Państwa Środka, zakazem handlu w Chinach oraz utratą towarów.

Zobacz też: Sfinks ma trzy kategorie restauracji. Niektóre z liderów stały się outsiderami

Co w przypadku, gdy jednak już dojdzie do przejęcia znaku towarowego? Dziennik wskazuje na trzy rozwiązania. Po pierwsze można wnieść sprzeciw do rejestracji. Na to jednak eksporter ma trzy miesiące. Musi też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ procedura może potrwać nawet pięć lat.

Inną możliwością jest próba unieważnienia rejestracji na drodze administracyjnego. Trzecim wyjściem są negocjacje z posiadaczem praw do znaku w Chinach. Dr Marta Szmidt z kancelarii Szmidt & Partners wytłumaczyła "Rz", że "okup" może wynieść od 50 tys. do 200 tys. juanów (ok. 25-100 tys. złotych).

Natomiast rejestracja własnego znaku towarowego w Chinach kosztuje 499 dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-07-2020

wwi to jest kapitalizm po chińsku a dalej importujcie te ich towary, trampek ma racje że toczy z nimi wojnę handlową

07-07-2020

AgaZamknąć import z chin na całym świecie , jak można importować taki syf większość rzeczy z importu nie nadaje się nawet do użytku

07-07-2020

dr feelgoodChyba już czas utemperować Chiny zanim zaczną zagrażać egzystencji całego świata. Donaldzie rozgrzewaj rakiety, mam dowody że ten wirus to celowe … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (103)