Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Akt notarialny. Co musi zawierać?

1
Podziel się:

Akt notarialny to czynność, która może być sporządzony wyłącznie przez notariusza. Czasem jednak zdarzają się wyjątki od tej zasady. Oryginalne akty notarialne zawsze pozostają w kancelarii notarialnej.

Oryginał aktu notarialnego pozostaje u notariusza przez 5 lat
Oryginał aktu notarialnego pozostaje u notariusza przez 5 lat (Daniel Jedzura, Shutterstock)

Akt notarialny to szczególny dokument, który sporządzany jest przez notariusza. Notariusz jest współuczestnikiem czynności, w której czasie dochodzi do oświadczenia woli i spisuje treść takich oświadczeń, a także odczytuje stronom. Ostatecznie na końcu podpisuje ten dokument.

Trzeba wiedzieć, że oryginał aktu notarialnego zawsze znajduje się w kancelarii notarialnej. Strony, które wyrażają oświadczenia woli, otrzymują jedynie odpisy. Są one jednak powtórzeniem oryginałów i mają wartość dokumentów oryginalnych.

Znaczenie aktu notarialnego

Akt notarialny musi zawierać oświadczenie woli złożone ustnie przez stronę. Notariusz lub inna osoba, jednak zawsze w obecności notariusza, musi odczytać ten akt. Gdy strony aktu potwierdzą, że zgadzają się z treścią aktu, jest on podpisywany przez notariusza i obie strony.

Sporządzenie aktu notarialnego musi być przygotowany zgodnie z zasadą jedności osób, miejsca i akcji.

  • Choć akt notarialny powinien być sporządzony przez notariusza, to od tej zasady są pewne wyjątki:
  • Akt notarialny może być sporządzony przez polskiego konsula, jeśli ma pisemne upoważnienie Ministra Sprawiedliwości po otrzymaniu wniosku Ministra Spraw Zagranicznych. Trzeba jednak pamiętać, że to jest sytuacja szczególna.

Jeśli w danej miejscowości nie ma kancelarii notarialnej, to podpisy mogą poświadczać banki lub przewodniczący zarządu gminy w miejscowości.

Trzeba wiedzieć, że jeśli przepisy mówią o tym, że czynność prawna musi mieć formę aktu notarialnego, to trzeba ten wymóg wypełnić. Inaczej cała czynność jest nieważna.

Jak wygląda akt notarialny?

Każdy akt notarialny składa się z pięciu głównych części. W pierwszej mamy datę, miejscowość, w której zawarty był akt, dane stron, a także określenie sposobu, w jaki stwierdzono tożsamość. Potem wpisujemy informacje dotyczące podatków, opłaty skarbowej, a także taksy notarialnej. Na końcu zawsze występuje stwierdzenie o odczytaniu, przyjęciu i podpisaniu aktu, oraz podpisy osób stawiających i notariusza.

Co zwykle zawiera akt notarialny?

Zgodnie z prawem akt notarialny musi być przygotowany po polsku. Wśród niezbędnych elementów aktu są:

  • dokładny dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu;
  • miejsce sporządzenia aktu;
  • dane notariusza;
  • dokładne dane stron;
  • stwierdzenie, że akt odczytano, przyjęto i podpisano;
  • podpisy stron i podpis notariusza.

Trzeba pamiętać, że każdy oryginał aktu notarialnego jest przechowywany u notariusza przez 5 lat. W tym czasie nie może on wyjść poza kancelarię. Gdy termin dla takiego aktu się skończy, oryginał przekazywany jest to archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
tuna
3 lata temu
Mój akt notarialny sporządziła dla mnie notariusz Cejrowska. Doświadczona, rzetelna. Sprawna obsługa.