Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Co to jest product placement?

Product placement oznacza plasowanie lub inaczej mówiąc lokowanie określonego produktu, które ma na celu zwiększyć jego rozpoznawalność. Lokowanie produktu stosuje się w najczęściej w przypadku audycji telewizyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(shutterstock)
Produkt placement oznacza lokowanie produktu w określonych materiałach

Na czym polega product placement, dowiesz się z naszego materiału.

##Product placement, czyli lokowanie produktu

Lokowanie produktu (z ang. product placement) w największym skrócie polega na tym, że podczas audycji w radiu lub telewizji umieszczany informacje o konkretnym produkcie w sposób, który ma zachęcić do jego używania.

Specyfiką produkt placement jest to, że nie jest on typową reklamą. Do promowania produktu poprzez product placement może dojść:

  • poprzez pokazanie konkretnego produktu lub nazwy firmy w określonych scenach filmu lub serialu;
  • gdy bohaterowie określonej produkcji używają danego produktu. Chodzi o to, by całość była wpleciona sprytnie w fabułę materiału;
  • w czasie zwykłej rozmowy o produkcie;
  • poprzez pokazanie znaku towarowego w taki sposób, by stanowił tło konkretnych wydarzeń;
  • można też namówić aktorów, by nie tylko w serialu, ale i poza planem filmowym używali produktów określonych firm.

Historia product placement sięga początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych i szybkiego rozwoju stacji radiowych. Postanowili z tego skorzystać producenci różnych wyrobów, płacąc nadawcom za pomoc przy reklamowaniu swoich produktów lub usług.

W Europie lokowanie produktu określone jest przez unijną dyrektywę 2007/65/WE Parlamentu Europejskiego. Według jej zapisów widz musi mieć świadomość, że w audycji, którą ogląda, jest zastosowane lokowanie konkretnego produktu. Zgodnie z art. 17a ust. 2 ustawy każda audycja, w której mamy do czynienia z lokowaniem produktu, musi być oznaczona poprzez umieszczenie odpowiedniego znaku graficznego, który będzie informował o fakcie lokowania produktu. Taka informacja musi pojawić się w trzech momentach audycji: na początku, na końcu, a także, gdy program lub film jest wznawiany po przerwie reklamowej.

Dodatkowo prawo nakazuje by w czasie audycji, w której mamy do czynienia z product placement, gdy firma reklamująca w ten sposób swoje usługi lub produkty wzięła udział w produkcji danej audycji, trzeba umieścić informację o tym, kto jest producentem albo sprzedawcą produktu, który jest lokowany. Taki komunikat powinno się umieścić na końcu programu. Jeśli z takim przypadkiem mamy do czynienia w radiu, konieczne będzie specjalne oznaczenie dźwiękowe.

##Oznaczenie lokowania produktu

Nadawca programu telewizyjnego musi zastosować znak graficzny, który ma postać ramki koloru pomarańczowego z białym napisem "audycja zawiera lokowanie produktu". Komunikat taki powinien pojawić się na końcu programu, a także w czasie gdy wyświetlane są napisy końcowe.

Ustawa o lokowaniu produktu:

  • zakazuje stosowania product placement w programach, które są adresowane dla dzieci;
  • pozwala na to, by lokowanie występowało w filmach lub serialach, programach sportowych albo rozrywkowych;
  • jeśli audycja jest związana z lokowaniem produktu, koniecznie trzeba dać informację graficzną o tym, w sposób, który wyraźnie zaznaczy odbiorcy fakt lokowania produktu. Informacja musi się znaleźć na początku i na końcu programu, jak i po przerwie reklamowej;
  • lokowanie nie może otwarcie namawiać do nabycia produktu i przesadnie go uwypuklać w audycji;
  • zakazuje lokowanie określonych produktów, takich jak papierosy, alkohol, leki czy gry hazardowe.
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz