Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dofinansowanie do okularów

Pracodawca musi dofinansować pracownikowi zakup okularów korekcyjnych, gdy ten musi podczas pracy wykorzystywać monitor. Wynika to z regulacji zawartych w Kodeksie pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com / CC0)
Dofinansowanie zakupu okularów korekcyjnych to w pewnych okolicznościach obowiązek pracodawcy

Dofinansowanie do okularów – zasady

Na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków związanych z ochroną pracowników. Jednym z nich jest konieczność refundacji okularów korekcyjnych, jeśli pracownik pracuje przy komputerze, a badanie okulistyczne potwierdzi, że trzeba takich okularów używać.

Jeśli pracownik chciałby, żeby pracodawca zapewnił my dofinansowanie do okularów, najpierw okulista musi potwierdzić, że są one niezbędne. Lekarz nie może jednak takiego orzeczenia wydać podczas dowolnej wizyty. Może to uczynić wyłącznie w czasie badań, które są organizowane w ramach profilaktycznych badań pracowniczych. Mogą to być badania wstępne, okresowe lub kontrolne.

Ale i to nie jest jeszcze wystarczającym powodem do refundacji. Żeby dostać zwrot pieniędzy na zakup okularów, muszą one być używane w sytuacjach związanych z obowiązkami służbowymi przed monitorem komputera. W takiej sytuacji nie jest ważne, czy komputer jest stacjonarny, czy przenośny. Nie ma znaczenie również to, czy okulary noszone są na co dzień, czy tylko do pracy przy komputerze.

Gdy pracownik odczuwa potrzebę badania, bo jego wzrok się pogarsza, może poprosić o dodatkowe badania. Jeśli wykaże ono, że trzeba wymienić okulary, bo wzrok faktycznie się pogorszył, pracownik będzie miał prawo do dofinansowania do zakupu okularów.

Dofinansowanie nie zależy od stażu pracy u konkretnego pracodawcy.

Kwota dofinansowania do okularów

Ile pracodawca "dorzuci" do okularów? Prawo nie określa, w jakiej wysokości dofinansowanie należy się pracownikowi. Zwykle kwota ta określona jest w regulaminie pracy. Przyjmuje się, że pracodawca zapewnia finansowanie szkieł i opraw w podstawowym standardzie. Jeśli pracownik zdecyduje się kupić okulary droższe od ustalonego limitu, to samodzielnie musi sfinansować nadwyżkę. Tylko dobra wola pracodawcy określa, czy zdecyduje się sfinansować zakup okularów dla pracownika w pełnej wysokości.

Jak często należy się dofinansowanie do okularów?

Prawo nie wskazuje też, jak często pracownik może starać się o dofinansowanie do okularów. Praktyka pokazuje, że firmy reguluję to najczęściej w regulaminie pracy. Najczęściej o dofinansowanie może starać się raz na trzy lub pięć lat.

Jeśli w jakimkolwiek momencie pracownik, który ma ważne badania lekarskie, stwierdzi, że nadal wzrok mu się psuje i potrzebuje nowych okularów, to pracodawca musi wysłać go na dodatkowe badania. Pracownik musi podczas badania otrzymać zaświadczenie potwierdzające potrzebę otrzymania nowych okularów. W takiej sytuacji pracodawca nie ma prawa odmówić refundacji, tłumacząc, że zgodnie z regulaminem należą mu się one np. co trzy lata.

Warunki dofinansowania okularów

Pracownik musi pamiętać, że zgodnie z przepisami konieczność używania okularów pojawia się, gdy pracownik korzysta z monitora przez przynajmniej połowę czasu pracy. Ważne jest to by zakup okularów udokumentować w odpowiedni sposób. Zakład optyczny powinien wydać rachunek lub fakturę.

Podatki – zwolnienie do wysokości limitu

A jak jest z podatkiem w razie dofinansowania zakupu okularów? Przepisy przewidują, że kwota, którą pracodawca przekazuje pracownikowi jako refundacja zakupu okularów, nie musi być rozliczana w zakresie podatku dochodowego. Nie trzeba też od refundacji odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne. Ze zwolnienia podatkowego nie można skorzystać, gdy cena okularów przekracza limit, który został ustalony przez pracodawcę.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2018

IgorDofinansowanie do okularów byłoby super, ale ciekawe kiedy to nastąpi. Dobrze, że mam chociaż zaufanego lekarza Pana Marka z OkoAkcent, tam też mam … Czytaj całość

15-05-2019

KasiaA jeśli na badaniu profilaktycznym w medycynie pracy wypisano, że muszę pracować w okularach korekcyjnych i nie otrzymuję recepty na te okulary, … Czytaj całość

06-10-2018

BartekFajnie jakby finansowali okulary, bo jak chcemy zainwestować w jakieś porządniejsze to na prawdę trzeba zapłacić sporo. W sumie ja kupuję oprawy i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)