Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Dofinansowanie do okularów

6
Podziel się:

Pracodawca musi dofinansować pracownikowi zakup okularów korekcyjnych, gdy ten musi podczas pracy wykorzystywać monitor. Wynika to z regulacji zawartych w Kodeksie pracy.

Dofinansowanie zakupu okularów korekcyjnych to w pewnych okolicznościach obowiązek pracodawcy
Dofinansowanie zakupu okularów korekcyjnych to w pewnych okolicznościach obowiązek pracodawcy (pixabay.com / CC0)
bESkxrNh

Dofinansowanie do okularów – zasady

Na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków związanych z ochroną pracowników. Jednym z nich jest konieczność refundacji okularów korekcyjnych, jeśli pracownik pracuje przy komputerze, a badanie okulistyczne potwierdzi, że trzeba takich okularów używać.

Jeśli pracownik chciałby, żeby pracodawca zapewnił my dofinansowanie do okularów, najpierw okulista musi potwierdzić, że są one niezbędne. Lekarz nie może jednak takiego orzeczenia wydać podczas dowolnej wizyty. Może to uczynić wyłącznie w czasie badań, które są organizowane w ramach profilaktycznych badań pracowniczych. Mogą to być badania wstępne, okresowe lub kontrolne.

bESkxrNj

Ale i to nie jest jeszcze wystarczającym powodem do refundacji. Żeby dostać zwrot pieniędzy na zakup okularów, muszą one być używane w sytuacjach związanych z obowiązkami służbowymi przed monitorem komputera. W takiej sytuacji nie jest ważne, czy komputer jest stacjonarny, czy przenośny. Nie ma znaczenie również to, czy okulary noszone są na co dzień, czy tylko do pracy przy komputerze.

Gdy pracownik odczuwa potrzebę badania, bo jego wzrok się pogarsza, może poprosić o dodatkowe badania. Jeśli wykaże ono, że trzeba wymienić okulary, bo wzrok faktycznie się pogorszył, pracownik będzie miał prawo do dofinansowania do zakupu okularów.

Dofinansowanie nie zależy od stażu pracy u konkretnego pracodawcy.

Kwota dofinansowania do okularów

Ile pracodawca "dorzuci" do okularów? Prawo nie określa, w jakiej wysokości dofinansowanie należy się pracownikowi. Zwykle kwota ta określona jest w regulaminie pracy. Przyjmuje się, że pracodawca zapewnia finansowanie szkieł i opraw w podstawowym standardzie. Jeśli pracownik zdecyduje się kupić okulary droższe od ustalonego limitu, to samodzielnie musi sfinansować nadwyżkę. Tylko dobra wola pracodawcy określa, czy zdecyduje się sfinansować zakup okularów dla pracownika w pełnej wysokości.

bESkxrNp

Jak często należy się dofinansowanie do okularów?

Prawo nie wskazuje też, jak często pracownik może starać się o dofinansowanie do okularów. Praktyka pokazuje, że firmy reguluję to najczęściej w regulaminie pracy. Najczęściej o dofinansowanie może starać się raz na trzy lub pięć lat.

Jeśli w jakimkolwiek momencie pracownik, który ma ważne badania lekarskie, stwierdzi, że nadal wzrok mu się psuje i potrzebuje nowych okularów, to pracodawca musi wysłać go na dodatkowe badania. Pracownik musi podczas badania otrzymać zaświadczenie potwierdzające potrzebę otrzymania nowych okularów. W takiej sytuacji pracodawca nie ma prawa odmówić refundacji, tłumacząc, że zgodnie z regulaminem należą mu się one np. co trzy lata.

bESkxrNq

Warunki dofinansowania okularów

Pracownik musi pamiętać, że zgodnie z przepisami konieczność używania okularów pojawia się, gdy pracownik korzysta z monitora przez przynajmniej połowę czasu pracy. Ważne jest to by zakup okularów udokumentować w odpowiedni sposób. Zakład optyczny powinien wydać rachunek lub fakturę.

Podatki – zwolnienie do wysokości limitu

A jak jest z podatkiem w razie dofinansowania zakupu okularów? Przepisy przewidują, że kwota, którą pracodawca przekazuje pracownikowi jako refundacja zakupu okularów, nie musi być rozliczana w zakresie podatku dochodowego. Nie trzeba też od refundacji odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne. Ze zwolnienia podatkowego nie można skorzystać, gdy cena okularów przekracza limit, który został ustalony przez pracodawcę.

bESkxrNK
KOMENTARZE
(6)
Tomili666
6 miesięcy temu
Ale czy tylko osoby pracujace przy monitorach są objęte takim dofinansowaniem?
Maripossa
2 lata temu
Pracodawca męża odmawia dofinansowania do okularów tłumacząc się, że wada nie powstała podczas pracy w tym zakładzie, więc on nie poczuwa się do dofinansowania. Uważam, że to jest już przegięcie, a co najgorsze kadrowa na to pozwala choć zna prawo.
Mikołaj
2 lata temu
Mi o tym pierwszy raz powiedział pan dr Hanarz (Kraków, super okulista!!!) i w sumie jestem mu wdzięczny, bo tak to bym w ogóle nie wiedział, ze są takie możliwości.
bESkxrNL
Kasia
3 lata temu
A jeśli na badaniu profilaktycznym w medycynie pracy wypisano, że muszę pracować w okularach korekcyjnych i nie otrzymuję recepty na te okulary, ponieważ takich teraz nie wydają (w ramach badań MP), następnie idę do innego okulisty, który wypisuje zaświadczenie na okulary korekcyjne, które realizuję i dostarczam fakturę pracodawcy to podlega to pit i oskładkowaniu czy korzysta ze zwolnienia
Igor
3 lata temu
Dofinansowanie do okularów byłoby super, ale ciekawe kiedy to nastąpi. Dobrze, że mam chociaż zaufanego lekarza Pana Marka z OkoAkcent, tam też mam dobrze dobrane szkła. Cieszę się, że akurat trafiłem na takiego lekarza. ;)