Notowania

Drugi próg podatkowy. Jak się rozliczyć?

Drugi próg podatkowy jest związany z podatnikami, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Warto wiedzieć, jaka wysokość dochodu sprawia, że trzeba zapłacić podatek według drugiej stawki podatkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Jedzura/REPORTER)
Drugi próg podatkowy dotyczy podatników, którzy przekroczyli określony dochód

Podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej mogą rozliczać się według skali podatkowej lub w formie ryczałtu. Ten drugi wariant dotyczy np. uzyskiwania przychodów pochodzących z najmu. W sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą oprócz ryczałtu i rozliczania według stawki podatkowej (na zasadach ogólnych), do wyboru jest jeszcze karta podatkowa i podatek liniowy. Tym razem jednak zajmiemy się drugim progiem podatkowym. Dotyczy on przede wszystkim osób zarabiających na podstawie umowy o pracę, a także prowadzących działalność gospodarczą, którzy wybrali rozliczenie na zasadach ogólnych.

Wysokość progów podatkowych

W 2018 roku obowiązują dwa podstawowe progi podatkowe:

  • 18 proc. – pierwszy próg podatkowy,
  • 32 proc. – drugi próg podatkowy.

Pierwszy z nich dotyczy znacznej większości podatników. Obejmuje tych, którzy osiągnęli dochód nie wyższy niż 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty płacimy już podatek według drugiego progu podatkowego.

Wpadłem w drugi próg podatkowy. Jak rozliczyć?

Jeśli dochód przekracza wartość ponad 85 528 zł, trzeba koniecznie rozliczyć się według drugiego progu podatkowego. Nie znaczy to jednak, że trzeba będzie zapłacić podatek w wysokości 32 procent od całości dochodu. 32 proc. odnosi się wyłącznie do wartości ponad 85 528 zł.

Podstawowa zasada mówi, że dopóki dochód nie jest wyższy niż 85 528 zł, to zawsze rozlicza się go według stawki 18 proc. Jeśli jednak podatnik przekroczy tę wartość, może pozostać przy rozliczeniu podatku 18 proc. Musi jednak rozliczyć się wtedy z małżonkiem, którego dochody będą mniejsze niż 85 528 zł. W przypadku wspólnego rozliczania małżonków ich dochody są sumowane. Następnie dzieli się je przez dwa i dopasowuje do skali podatkowej. Cały wynik może być jeszcze obniżony poprzez zastosowanie ulg podatkowych.

Warto wiedzieć, że jeśli podatnik przestanie rozliczać się wspólnie z małżonkiem, to nie będzie możliwe zastosowanie niższej stawki podatkowej.

W takiej sytuacji od następnego miesiąca, w którym zdecydował się rozliczać samodzielnie, zaliczki podatkowe odprowadzane będą według zasad ogólnych.

Jak rozliczać zaliczki na podatek przy drugim progu?

W przypadku osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, to najczęściej pracodawca odprowadza z jego pensji zaliczki na podatek dochodowy w wysokości. Jeśli dochód w konkretnym miesiącu przekroczy próg 85 528 zł dochodu, to od następnego miesiąca zaliczka z wynagrodzenia będzie potrącona w wysokości 32 proc. Może wtedy się zdarzyć, że będziemy mieli sporą różnicę między podatkiem, który faktycznie został odprowadzony, a tym, który powinien być ostatecznie rozliczony.

Drugi próg podatkowy a podatek liniowy

W sytuacji, gdy pracownik zobowiązany jest do odprowadzania 32 proc. podatku, ponieważ uzyskuje wysokie dochody, warto rozważyć przejście na działalność gospodarczą i wybór stawki liniowej. W takim wypadku trzeba jednak pamiętać o kilku ograniczeniach. Nie będzie to możliwe, jeśli usługi będą świadczone wyłącznie dla podmiotu, z którym taki pracownik podpisał wcześniej umowę o pracę. Wtedy będzie musiał dodatkowo wykonać jeszcze jakieś zlecenia dla odrębnych podmiotów.

Warto wiedzieć, że podatek liniowy jest stały i wynosi 19 proc.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz