Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Działalność gospodarcza i praca na umowę zlecenie

1
Podziel się:

Prowadzenie działalności gospodarczej i praca na umowie zlecenie jest możliwa. ZUS może jednak potraktować to jako dodatkowy tytuł do ubezpieczenia i nakaże opłacać podwójne składki. Dowiedz się, jak skutecznie podpisać umowę zlecenie, gdy prowadzisz działalność gospodarczą.

Prowadzenie działalności można pogodzić z równoczesną pracą na umowę zlecenie
Prowadzenie działalności można pogodzić z równoczesną pracą na umowę zlecenie (picjumbo, Pixabay)
bEJLXwsB

Podczas prowadzenia działalności gospodarczą może się zdarzyć, że kontrahent zaproponuje współpracę na zasadzie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Omówimy tutaj drugi przypadek. Czy prowadząc firmę, można jednocześnie podpisać umowę zlecenie?

Przedmiot prowadzonej działalności

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, może podpisać umowę zlecenie. Ważne jest to jak rozliczyć taką transakcję. Jeśli czynności, które wykonujemy w ramach umowy zlecenia, dotyczą tego samego, co zwykle przedsiębiorca wykonuje w ramach działalności gospodarczej (decyduje o tym kod PKD)
, to przychód z w takiej sytuacji trzeba zaliczyć do przychodu z działalności gospodarczej i wystawić fakturę.

Jeśli jednak działania, które wykonujemy w ramach umowy zlecenie, są niezwiązane z tymi wykonywanymi jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba to rozliczyć jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, czyli poza działalnością gospodarczą.

bEJLXwsD

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie a ZUS

Jeśli umowę zlecenie wykonujemy w ramach prowadzonej działalności i wystawiamy po zleceniu fakturę, to składki ZUS opłacamy wtedy wyłącznie z tytułu prowadzonej działalności. Nie płacimy dodatkowo składki zdrowotnej z umowy zlecenie. Jednak w przypadku, gdy działalność gospodarczą i zlecenie wykonujemy niezależnie, ZUS może stwierdzić, że mamy zapłacić składki zarówno z działalności, jak i ze zlecenia. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli łączny przychód z obu tytułów nie jest wyższy niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. To ono jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia.

Trzeba będzie wtedy obowiązkowo zapłacić ubezpieczenie zdrowotne z obydwu tytułów.

Oddzielna umowa zlecenie i nowa działalność

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dotyczy wszystkich umów i tytułów ubezpieczeń aż do chwili, gdy łączny przychód przekroczy 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

bEJLXwsJ

W sytuacji gdy przedsiębiorca płaci preferencyjne składki ZUS, to jak wiadomo minimalna podstawa wymiaru składek to 30 proc. najniższego wynagrodzenia. Wtedy zarówno działalność gospodarcza jak i każda dodatkowa umowy zlecenie muszą być objęte obowiązkiem dodatkowego opłacenia składek. I tak jak to było w poprzednim przykładzie. Jest tak do momentu, aż osiągnięty przychód przekroczy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Gdy przychód będzie wyższy, kolejne umowy nie będą musiały być w pełni ozusowane.

Duży ZUS i oddzielna umowa zlecenie

Jeżeli wynagrodzenie ze zlecenia nie przekracza minimalnej podstawy wymiaru składek z działalności, która obowiązujące przedsiębiorcę rozliczające duży ZUS, to przedsiębiorca taki jest zobowiązany zapłacić składki z przynależne działalności gospodarcze. Dodatkowo musi też zapłacić składkę zdrowotną dla zlecenia. Ta składka jest obowiązkowa. Przedsiębiorca może, ale nie musi, zgłosić się dodatkowo do zleceniodawcy by ten ubezpieczył go dobrowolnie w ramach ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

Jeżeli natomiast wysokość przychodu uzyskiwanego z tytułu wykonywanej umowy zlecenie jest znacznie wyższa, od decyzji przedsiębiorca zależy wybór podstawę do składek. Wtedy może je opłacać albo z umowy zlecenia, albo z działalności gospodarczej. Niezależnie od wyboru zawsze będzie musiał zapłacić ubezpieczenie zdrowotnego z działalności.

bEJLXwte
działalność gospodarcza
KOMENTARZE
(1)
Walker
2 lata temu
Zobacz sobie na biuro Grabowskich - gama. Jest godne polecenia, sam korzystam już lata.