Notowania

Przejdź na

Działalność gospodarcza. ZUS obowiązkowy dla przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej jest związana z koniecznością płacenia składek ZUS. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność samodzielnie, płaci składki ZUS za siebie. W przypadku zatrudniania pracowników musi też odprowadzić za nich składki. Zobacz, jak obliczyć takie składki i co się stanie, gdy nie będą opłacone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay (CC0))
Opłacanie składek ZUS jest obowiązkiem przedsiębiorcy, chyba że mamy do czynienia z działalnością nierejestrowaną

Wielu mikroprzedsiębiorców i tych, którzy prowadzą małe biznesy, narzeka na to, że składki ZUS są dla nich sporym obciążeniem. Są one bowiem obowiązkowe w każdym momencie. Nie ma znaczenia czy przedsiębiorca generuje dochody, czy nie. I tak musi co miesiąc odprowadzić składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Początki działalności

Na początku 2018 roku rząd wprowadził możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Dotyczy ona osób, które osiągają przychody mniejsze, niż wynosi połowa płacy minimalnej. Nie muszą rejestrować swojej działalności. Nie będą musiały opłacać żadnych składek ZUS. W momencie przekroczenia kwoty 1050 złotych przychodu w skali miesiąca należy założyć firmę w przeciągu 7 dni.

Przedsiębiorca, który startuje z biznesem, może też przez dwa lata płacić niższe składki.

Składka zdrowotna nie jest objęta zniżkami. Płatna jest zawsze w tej samej wysokości.

Jak płacić składki ZUS?

Od 2018 każdy przedsiębiorca płaci składki ZUS na indywidualny rachunek ZUS, który został przypisany do jego składek. Musi je opłacić do 10. dnia miesiąca, gdy nie zatrudnia pracowników, a do 15., gdy jest pracodawcą.

Po co płacić ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją odpowiedzialną za administrowanie systemem emerytalno-rentowym. Obsługuje tzw. ubezpieczenia społeczne. Składki takiego ubezpieczenia muszą być odprowadzane przez przedsiębiorców. Są też płacone za osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W przypadku przedsiębiorców obowiązek przynależności do ubezpieczenia społecznego rozpoczyna się od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.

Wysokość składki ZUS przedsiębiorcy zależna jest od tego przeciętnego i minimalnego wynagrodzenie za pracę. Ten wskaźnik podawany jest przez Główny Urząd Statystyczny.

W chwili rozpoczęcia działalności przedsiębiorca wpisywany jest do ubezpieczeń społecznych:

  • emerytalnego,
  • rentowego,
  • wypadkowego,
  • zdrowotnego.

Przedsiębiorca ma też prawo do wybrania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W przypadku choroby zapewnia sobie świadczenie na czas niezdolności do pracy. Wybrani przedsiębiorcy muszą też opłacać składki na Fundusz Pracy.

Gdy w prowadzeniu firmy przedsiębiorcy pomaga np. małżonek albo inna blisko spokrewniona osoba, która jest z nim w tym samym gospodarstwie domowym, to nawet w sytuacji, gdy pracuje za darmo, trzeba za nią odprowadzać składki.

Jak zarejestrować się w ZUS?

Rejestracji do ZUS-u dokonuje się poprzez wypełnienie druku CEIDG-1. Tego, na którym rejestrujemy działalność gospodarczą. Druk CEIDG-1 można zarejestrować osobiście w urzędzie gminy, można również wypełnić druk CEIDG-1 elektronicznie, jeżeli posiada się bezpieczny podpis elektroniczny lub profil zaufany. Dane trafiają do Urzędu Skarbowego i ZUS.

W przypadku ZUS przedsiębiorca rejestrowany jest automatycznie jako płatnik składek. Dodatkowo musi jednak złożyć w ZUS formularze ZUS-ZUA i ZUS-ZZA, dzięki czemu zgłasza się do ubezpieczenia jako ubezpieczony. Na dokonanie takiego zgłoszenia przedsiębiorca ma maksymalnie tydzień od dnia rozpoczęcia działalności.

Firma i etat

W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi firmę, a jednocześnie pracuje na umowie o pracę, zarabiając więcej, niż wynosi minimalna pensja, mamy do czynienia ze zbiegiem ubezpieczeń. Wtedy składki ubezpieczeniowe opłaca się z umowy o pracę. Składki z działalności gospodarczej nie muszą, ale mogą być opłacane. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego ile mamy źródeł dochodu, to jeśli są one objęte ubezpieczeniem społecznym, od każdego trzeba będzie zapłacić pełną składkę zdrowotną. W przypadku etatu i działalności gospodarczej również tak będzie.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz