Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Faktury RR. Transakcje z rolnikami ryczałtowymi

1
Podziel się:

Faktury RR to dokumenty, które wystawia przedsiębiorca kupujący płody rolne. Potwierdzają one przeprowadzenie transakcji z rolnikiem ryczałtowym

Oryginał faktury RR przedsiębiorca przekazuje dostawcy
Oryginał faktury RR przedsiębiorca przekazuje dostawcy (PublicDomainImages / Pixabay (CC0 Public Domain))
bESUgMQB

Faktury RR to dokumenty, które potwierdzają przeprowadzenie transakcji z rolnikiem ryczałtowym. W przypadku takiej faktury to przedsiębiorca, a nie rolnik, samodzielnie wystawia taki dokument. Dowiedz się, jak poprawnie udokumentować taką transakcję.

Rolnik ryczałtowy – kto to jest?

Jeśli rolnik prowadzi tylko gospodarstwo rolne i nie zarabia, prowadząc inną działalność gospodarczą, to nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT. Dodatkowo, jeśli rozlicza podatek ryczałtowo, to w ogóle nie musi prowadzić żadnej ewidencji, rozliczać deklaracji ani tym bardziej wystawiać faktur. Może jednak odliczyć podatek VAT, który pojawi się na fakturze VAT RR.

Faktury RR są bardzo dobrym sposobem dokumentowania transakcji, jeśli rolnik osiąga nieduże obroty. Ale taka rezygnacja z możliwości rozliczania się jako vatowiec może mieć swoje negatywne konsekwencje. M.in. dlatego, że sprzedaż płodów rolnych jest opodatkowana według obniżonych stawek podatku VAT. Maszyny i urządzenia rolnicze, jak i inne materiały, które wykorzystuje się w produkcji rolniczej, zwykle są opodatkowane według stawki 23 proc. W takiej sytuacji mamy do czynienia z nadwyżką podatku. Rolnik ma więc prawo do zawnioskowania o zwrot różnicy w podatku VAT. W takim wypadku będzie musiał jednak wystawiać faktury sprzedażowe, prowadzić ewidencję, składać deklarację i rozliczać podatek VAT.

bESUgMQD

Jeśli jednak rolnik rezygnuje z VAT i rozlicza się ryczałtem, to nabywca będzie musiał wystawić potwierdzenie danej transakcji. Służą do tego faktury RR.

Czym wyróżniają się faktury RR?

Faktury RR to dokumenty, które wystawia ten, kto kupuje płody rolne. Mało tego, samodzielnie musi też naliczyć podatek VAT, a potem go odprowadzić do urzędu skarbowego. Po prostu do ceny, którą uzgodnił z rolnikiem, musi doliczyć VAT w stawce 7 proc. i wystawić fakturę. Nie będzie mógł odliczyć tego podatku, jeśli transakcja zostanie rozliczona gotówką. Gdy zdecyduje się na przelew w ciągu 14 dni, będzie mógł odliczyć cały VAT.

Faktura RR – nabycie płodów rolnych

Faktura taka musi mieć oznaczenie RR. Oryginał takiej faktury przedsiębiorca przekazuje dostawcy.

bESUgMQJ

Faktury VAT RR muszą mieć co najmniej:

  • dokładne dane obu stron (imiona i nazwiska, a także adresy);
  • numery identyfikacji podatkowej lub PESEL;
  • numery dowodów osobistych (głównie dotyczy to rolnika ryczałtowego);
  • daty transakcji;
  • nazwy produktów;
  • liczbę produktów;
  • cenę jednostkową każdego produktu rolnego;
  • informację o tym, że nabywca jest czynnym podatnikiem VAT, a towar sprzedaje rolnik ryczałtowy.

Rolnik musi dodatkowo na fakturze wpisać oświadczenie, o tym, że jest rolnikiem ryczałtowym. W sytuacji stałej współpracy między stronami można podpisać umowę. Wtedy w umowie rolnik składa takie oświadczenie i dzięki temu nie ma konieczności wpisywania go na wszystkich fakturach.

bESUgMQK

Jak skorygować faktury RR?

Jeśli produkty kupione i udokumentowane fakturami RR będą nie takie jak trzeba, i pojawi się konieczność obniżenia ceny, faktury RR muszą zostać skorygowane. Każda korekta faktury RR musi zostać potwierdzona przez rolnika ryczałtowego. Jeśli kwota zwrotu podatkowego jest wyższa – dzieje się tak np. w sytuacji zwiększenia ceny trzeba to uwzględnić w rozliczeniu VAT.

bESUgMRe
KOMENTARZE
(1)
ewfvr
2 lata temu
Nie jest na VAT. Jak mam rolnikowi wystawić fakture VAT-RR?