Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Firma windykacyjna. Co warto o niej wiedzieć?

34
Podziel się

Jak działa firma windykacyjna? Komu pomaga? Jakie są uprawnienia windykatora? Tego dowiesz się z naszego materiału.

Firmy windykacyjne nie zajmują majątku dłużnika - jest to zadanie komornika
Firmy windykacyjne nie zajmują majątku dłużnika - jest to zadanie komornika (ARKADIUSZ ZIOLEK)
bDIyRJkR

Przedstawiciel firmy windykacyjnej, czyli windykator, działa w celu uświadomienia dłużnikowi, że powinien spłacić swój dług. Windykator więc nakłania do spłaty, a także proponuje rozłożenie należności na raty. Głównym zadaniem firmy windykacyjnej jest odzyskanie należności. Firma windykacyjna nie jest komornikiem, nie może więc zająć majątku dłużnika. Od komornika różni się przede wszystkim tym, w którym momencie kontaktuje się z dłużnikiem.

Działania firmy windykacyjnej

Firma windykacyjna jest pierwszym z etapów procedury odzyskiwania długów. Dopiero, jeśli efekt pracy firmy windykacyjnej się nie powiedzie, to sprawa trafi do sądu. Ostatecznie odzyskaniem długu zajmuje się komornik.

Część firm windykacyjnych ma w swojej ofercie również możliwość reprezentowania w sądzie. Trzeba jednak wiedzieć, że tylko komornik ma prawo zajęcia rachunku bankowego, sprzętów, samochodu albo mieszkania. Komornik może też "wejść" na pensję. W takiej sytuacji pracodawca dowie się o problemach finansowych pracownika. Komornik to funkcjonariusz publiczny, firma windykacyjna jako podmiot prywatny działa na zlecenie wierzyciela.

bDIyRJkT

Firma windykacyjna po sprawdzeniu, czy wierzytelność faktycznie się należy, kontaktuj się z dłużnikiem. Wysyła wtedy listy, e-maile, a także SMS-y. Ma prawo też dopisać dłużnika do różnych rejestrów dłużników. To z tych rejestrów dane pobierają banki, sprawdzając wiarygodność kredytową.

Niedawne zmiany w prawie pozwalają obciążyć kosztami windykacji dłużnika. To jednak może spowodować, że zobowiązanie dłużnika będzie jeszcze wyższe. Oprócz podstawowego długu będzie musiał też opłacić wynagrodzenia firmy windykacyjnej.

W sytuacji, gdy sprawa przekazywana jest do sądu, wierzyciel ponosi jej koszty. W sytuacji wygranej, koszty te dolicza się do zadłużenia. Ten argument jest głównym, który podnoszą firmy windykacyjne, negocjując spłatę długu.

Dla kogo jest firma windykacyjna?

Z firmy windykacyjnej może skorzystać każdy, komu ktoś jest coś winien. Wierzycielem może być więc osoba fizyczna lub prawna. Wystarczy, że może żądać od kogoś pieniędzy. Sporo firm windykacyjnych nie przyjmuje jednak wierzytelności osób prywatnych. Skupiają się na tzw. portfelach wierzytelności masowych. Kupują je od banków, pożyczkodawców, albo firm telekomunikacyjnych.

bDIyRJkZ

Jakie branże trafiają do windykacji?

Praktycznie każda branża jest klientem firmy windykacyjnej. Często jednak zdarzają się firmy budowlane albo transportowe. Zobowiązania odzyskiwane są najczęściej wobec banków, czy ubezpieczycieli.

Najczęściej zdarza się, że firmy windykacyjne najczęściej odkupują duże pakiety długów od wierzycieli. Wtedy płacą za nie część kwoty. Zarabiają na tym, że odzyskują należności. Firmy windykacyjne przede wszystkim kontaktują się z firmami, które są w problemach finansowych. Sporo jest też takich, które celowo unikają spłacania zobowiązań. Firmy windykacyjne korzystają często z usług detektywów. Działają oni, analizując dokumentację spółek w KRS albo prasie lub Internecie.

bDIyRJlu
KOMENTARZE
(34)
Hooligans
2 lata temu
Artykuł sposorowany. Windykacja może skoczyć.
Tomasz
2 lata temu
Można w prosty sposób ogłosić upadłość na terenie UK. Trwa to bardzo krótki okres skuteczność bardzo wysoka. W Polsce jest to praktycznie nie realne. Warto poszukać firmy która się w tym specjalizuje. Trzeba poszukać takiej firmy która ma siedzibę w firmy w Anglii ale też oddział w Polsce.
Henrico
2 lata temu
Napisała windykacja ten artykuł
bDIyRJlv
Mikołaj Zagór...
2 lata temu
Na pewno warto sprawdzić jak sobie z różnymi sprawami radzą. Ja akurat trafiłem na bardzo dobrą firmę MK-Finanse i jestem zadowolony, bo dzięki nim wszystko szybko i sprawnie poszło.
sadinternetow...
9 miesięcy temu
Tymi kosztami windykacji z kapelusza dla firmy, sądy już się rozprawiły. Płacisz grubą prowizję i tyle. Lepiej wysłać normalne wezwanie do zapłaty i złożyć pozew o zapłatę.
...
Następna strona