Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Firma windykacyjna. Co warto o niej wiedzieć?

38
Podziel się

Jak działa firma windykacyjna? Komu pomaga? Jakie są uprawnienia windykatora? Tego dowiesz się z naszego materiału.

Firmy windykacyjne nie zajmują majątku dłużnika - jest to zadanie komornika
Firmy windykacyjne nie zajmują majątku dłużnika - jest to zadanie komornika (ARKADIUSZ ZIOLEK)
bEhWurit

Przedstawiciel firmy windykacyjnej, czyli windykator, działa w celu uświadomienia dłużnikowi, że powinien spłacić swój dług. Windykator więc nakłania do spłaty, a także proponuje rozłożenie należności na raty. Głównym zadaniem firmy windykacyjnej jest odzyskanie należności. Firma windykacyjna nie jest komornikiem, nie może więc zająć majątku dłużnika. Od komornika różni się przede wszystkim tym, w którym momencie kontaktuje się z dłużnikiem.

Działania firmy windykacyjnej

Firma windykacyjna jest pierwszym z etapów procedury odzyskiwania długów. Dopiero, jeśli efekt pracy firmy windykacyjnej się nie powiedzie, to sprawa trafi do sądu. Ostatecznie odzyskaniem długu zajmuje się komornik.

Część firm windykacyjnych ma w swojej ofercie również możliwość reprezentowania w sądzie. Trzeba jednak wiedzieć, że tylko komornik ma prawo zajęcia rachunku bankowego, sprzętów, samochodu albo mieszkania. Komornik może też "wejść" na pensję. W takiej sytuacji pracodawca dowie się o problemach finansowych pracownika. Komornik to funkcjonariusz publiczny, firma windykacyjna jako podmiot prywatny działa na zlecenie wierzyciela.

bEhWuriv

Firma windykacyjna po sprawdzeniu, czy wierzytelność faktycznie się należy, kontaktuj się z dłużnikiem. Wysyła wtedy listy, e-maile, a także SMS-y. Ma prawo też dopisać dłużnika do różnych rejestrów dłużników. To z tych rejestrów dane pobierają banki, sprawdzając wiarygodność kredytową.

Niedawne zmiany w prawie pozwalają obciążyć kosztami windykacji dłużnika. To jednak może spowodować, że zobowiązanie dłużnika będzie jeszcze wyższe. Oprócz podstawowego długu będzie musiał też opłacić wynagrodzenia firmy windykacyjnej.

W sytuacji, gdy sprawa przekazywana jest do sądu, wierzyciel ponosi jej koszty. W sytuacji wygranej, koszty te dolicza się do zadłużenia. Ten argument jest głównym, który podnoszą firmy windykacyjne, negocjując spłatę długu.

Dla kogo jest firma windykacyjna?

Z firmy windykacyjnej może skorzystać każdy, komu ktoś jest coś winien. Wierzycielem może być więc osoba fizyczna lub prawna. Wystarczy, że może żądać od kogoś pieniędzy. Sporo firm windykacyjnych nie przyjmuje jednak wierzytelności osób prywatnych. Skupiają się na tzw. portfelach wierzytelności masowych. Kupują je od banków, pożyczkodawców, albo firm telekomunikacyjnych.

bEhWuriB

Jakie branże trafiają do windykacji?

Praktycznie każda branża jest klientem firmy windykacyjnej. Często jednak zdarzają się firmy budowlane albo transportowe. Zobowiązania odzyskiwane są najczęściej wobec banków, czy ubezpieczycieli.

Najczęściej zdarza się, że firmy windykacyjne najczęściej odkupują duże pakiety długów od wierzycieli. Wtedy płacą za nie część kwoty. Zarabiają na tym, że odzyskują należności. Firmy windykacyjne przede wszystkim kontaktują się z firmami, które są w problemach finansowych. Sporo jest też takich, które celowo unikają spłacania zobowiązań. Firmy windykacyjne korzystają często z usług detektywów. Działają oni, analizując dokumentację spółek w KRS albo prasie lub Internecie.

bEhWuriW
KOMENTARZE
(38)
Adam
miesiąc temu
Wspomina sporo osób o Deputo i tutaj się zgodzę. Bardzo dobra firma do współpracy, zero problemów jeśli chodzi o kontakt.
BSC
2 miesiące temu
co w sytuacji, kiedy wierzyciel żąda nienależnej zapłaty, wystawia fakturę i kieruje do windykatora?
Maciek
2 miesiące temu
Ja podbiłem do Deputo jak już prawnicy mówili że nie ma szans. Okazało że się udało odzyskać większość kasy. No i nie trzeba dobijać się 1000 razy telefonem bo sami na bieżąco informują co i jak.
bEhWuriX
Adam
3 miesiące temu
Ja znalazłem pewniaka - Deputo. Zleciłem ściągnięcie długów od 15 firm i udało się odzyskać prawie 80% pieniędzy. Zlecam dalej bo widać że znają się na swoim fachu i potrafią odzyskać pieniądze.
Blacky
4 miesiące temu
W tym przypadku trzeba wybrać pewną i sprawdzoną firmę. W moim przypadku sprawdza się firma Deputo. Firma działa bardzo dobrze i sprawnie. Szybko odzyskują długi. Mi bardzo pomogli. Polecam
...
Następna strona