Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ile dni na dostarczenie L4? Terminy i zwolnienia elektroniczne

0
Podziel się:

Zwolnienia lekarskie tradycyjnie dostarczało się w formie pisemnej. Obecnie funkcjonuje również L4 w formie elektronicznej, czyli e-ZLA.

Dostarczenie L4 pozwala na wypłacenie zasiłku chorobowego
Dostarczenie L4 pozwala na wypłacenie zasiłku chorobowego

Jeśli pracownik jest chory, czyli jest niezdolny do pracy, musi dostarczyć zwolnienie lekarskiego za czas choroby. W czasie tym zwalnia się pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Dowodem, który potwierdza niezdolność do pracy, jest zwolnienie lekarskie.

Czas na dostarczenie L4

Zwolnienie lekarskie jest podstawą do wypłacenia świadczeń chorobowych. Żeby jednak je otrzymać, trzeba dostarczyć takie zwolnienie w terminie. Ten termin to 7 dni od momentu jego otrzymania. 7 dni liczy się od dnia następnego od momentu otrzymania takiego zwolnienia. Jeśli ostatni dzień, w którym takie zwolnienie powinno być dostarczone, jest dniem wolnym od pracy, to ten termin upływa następnego dnia.

Płatnik, który nie ma prawa do wypłaty zasiłku, musi bezzwłocznie dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS-u. Przy okazji musi podać datę, kiedy takie zaświadczenie zostało dostarczone. Nie istnieje jeden sposób na to, by takie zwolnienie dostarczyć. W związku z tym przyjmuje się, że każdy ze sposobów jest dobry. Warto pamiętać, że ubezpieczony nie musi osobiście dostarczyć zwolnienia lekarskiego do ZUS-u albo do płatnika.

Pracownik może jednak to zrobić. W jego imieniu możne też dokonać tej czynności ktoś, komu powierzamy wykonanie takiego zadania. Zwolnienie lekarskie może być też dostarczone przez inną osobę, której ubezpieczony powierzył wykonanie takiego zadania. Zwolnienie lekarskie można też dostarczyć poprzez wysłanie go pocztą.

Co grozi za niedostarczenie zwolnienia w terminie?

Jeśli zwolnienie lekarskie zostanie dostarczone później niż 7 dni, to od 8. dnia zasiłek chorobowy będzie obniżony o 25 proc.

E-zwolnienie

Trzeba pamiętać, że od początku 2016 nie trzeba dostarczać zwolnienia lekarskiego. Wszystko dlatego, że lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie (L4). Zwolnienia on-line są sporym ułatwieniem dla osób, które były zobowiązane do przekazania go pracodawcy w ciągu 7 dni od wystawienia, ale nie były w stanie tego zrobić ze względu na stan zdrowia.

E-zwolnienie to forma zaświadczenia lekarskiego, które jest wystawiane jako elektroniczny dokument, który uwierzytelniony jest przez wykorzystanie kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego. Nie trzeba przekazywać zaświadczenia papierowego, bo ZUS i pracodawca otrzymują je w formie elektronicznej. Lekarz przesyła je po prostu na skrzynkę podawczą ZUS. Elektroniczne zwolnienie lekarskie ma taki sam status jak papierowa wersja takiego zwolnienia.

Trzeba jednak wiedzieć, że lekarz mógł wystawiać zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA to końca czerwca 2018 roku. Może się bowiem okazać, że płatnik, który był obowiązany do odbierania e-zwolnień, może otrzymywać przez jakiś czas zwolnienia na dwa sposoby – elektronicznie i w postaci druków, które są wypisywane ręcznie. Od lipca 2018 będą funkcjonowały wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Będzie to znaczne usprawnienie Wszystko dlatego, że wcześniej trzeba było wiedzieć bardzo dokładnie ile mamy dni na dostarczenie zwolnienia do pracodawcy. I problem pojawiał się w momencie, gdy dostarczenie takiego zwolnienia okazywało się niemożliwe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)