Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje
22.01.2019 15:39

Jak inwestować? Inwestycje dla początkujących

Żeby inwestować wcale nie trzeba mieć sporej ilości pieniędzy. Najważniejsze to zastosować się do kilku reguł. Dowiedz się, jak zacząć inwestować i w jaki sposób zrobić to skutecznie?

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com / CC0)
Żeby rozpocząć aktywność inwestycyjna, należy najpierw zabezpieczyć odpowiedniej wysokości budżet

Warto wiedzieć, że inwestowaniem nie jest odkładanie niewielkich kwot na konto oszczędnościowe. Może to jednak być pierwszy krok do tego, by nauczyć się pomnażania kapitału. Oczywiście trudno będzie zbudować kapitał z niewielkich oszczędności. Chodzi jednak bardziej o nawyk systematycznego i regularnego odkładania nadwyżek, które można inwestować.

Inwestycje dla początkujących

Spora grupa ekspertów radzi brać się za inwestowanie w momencie, gdy jesteśmy w stanie przez pół roku żyć bez żadnych dochodów. Jeśli mamy taką poduszkę finansową, to inne nadwyżki spokojnie można inwestować.

Każdy początkujący inwestor powinien pamiętać, że każda inwestycja związana jest z ryzykiem straty kapitału. Mamy więc do zapamiętania pierwszą podstawową regułę: inwestuj tylko te pieniądze, które możesz stracić. Jeśli do tego dojdzie, to twój budżet się nie zawali. Druga zasada to kategoryczny zakaz inwestowania pożyczonych pieniędzy. Nie chodzi np. o firmowy kredyt inwestycyjny, ale o pożyczanie na inwestycje w przypadku gdy nadwyżka powinna być przeznaczona na spłatę karty kredytowej albo innych pożyczek gotówkowych. Wszystko dlatego, że jedną z najlepszych form inwestowania może być uregulowanie rat zadłużenia, które jest wysoko oprocentowane.

Aktywa, w które możemy inwestować, są różne. Wyróżniamy tu:

  • gotówkę (czyli ta zebrana jako poduszka finansowa i depozyty bankowe),
  • instrumenty dłużne,
  • akcje,
  • nieruchomości,
  • surowce,
  • inwestycje alternatywne.

Inwestor stawiający pierwsze kroki musi ustalić poziom ryzyka, które akceptuje. W sytuacji, gdy kupi obligacje skarbowe, ryzyko będzie znikome. W sytuacji wpłaty pieniędzy np. na rachunek funduszy inwestycyjnych albo bezpośrednio na giełdzie trzeba liczyć się ze sporym prawdopodobieństwem straty. Jeśli już o funduszach mowa. W takiej sytuacji zaleca się podział pieniędzy na kilka funduszy o zróżnicowanym stopniu ryzyka. Warto wiedzieć, że na rynku są fundusze, lokujące środki przede wszystkim w bezpieczne instrumenty finansowe. Są też wystawiające się na większe ryzyko, które inwestują spore środki na giełdzie.

Czas inwestycji

Stawiając pierwsze kroki w inwestycjach, trzeba zdawać sobie sprawę, że początkowo nie będzie można zajmować się tym cały czas. Warto wybrać produkty, o które dba ktoś inny. Będą to np. fundusze inwestycyjne. Z czasem, po zdobyciu doświadczenia, można wybrać produkty, którymi da się zarządzać samodzielnie.

Inwestowanie w produkty o dużej płynności

Na początku swojej inwestycyjnej drogi dobrze jest wybierać produkty o dużej płynności. Innymi słowy, chodzi o produkty dające możliwość szybkiego wyjścia z inwestycji. Dobrze jest też, gdy od razu założymy horyzont czasowy, kiedy możemy odzyskać wpłacone pieniądze. Sporym wyzwaniem może być inwestowanie w dzieła sztuki, czy wino lub przedmioty kolekcjonerskie. Handel nimi nie jest zbyt płynny. Poza tym warto wiedzieć, że* inwestycje w przedmioty materialne* wymagają zwykle o wiele wyższych kwot wejścia. O ile inwestycja w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych wymaga około 100 zł, tak zakup kolekcjonerskiego obrazu lub np. butelki wina to często minimum 10 tys. złotych. Sporych pieniędzy wymaga też inwestowanie w nieruchomości.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2019

petosoJest system XTB, a w nim możecie podzielić portfel pomiędzy różne tematy inwestycyjne. W systemie tym macie konto demo, no i wypasioną aplikację do … Czytaj całość

14-02-2019

magnusNajpierw wiedza, szkolenia, webinary, a dopiero później budowanie wiedzy i doświadczenia. W inny sposób nie zrealizujecie celów, ani tym bardziej nie … Czytaj całość

25-10-2019

samskiJak dla mnie plusem XTB jest to, że mają u siebie wszystkie istotne rozwiązania. Pracujemy na tym systemie od dosyć dawna i efekty są OK. Ważne, żeby … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)