Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jak otworzyć firmę? Podstawowe informacje

Najpierw pojawia się pomysł na biznes. Jest biznesplan, aż wreszcie przychodzi chwila, gdy otwieramy swoją działalność. Dowiedz się, jak otworzyć własną firmę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com / CC0)
Od wybranego przez przedsiębiorcę profilu firmy zależy sposób jej rejestrowania

Na początku zwykle jest pomysł. Ustalamy jakie produkty będziemy sprzedawać albo jakie usługi świadczyć. Obliczamy, ile pieniędzy będzie potrzebne na działalność. Potem sprawdzamy jaka forma prawna będzie najlepiej odpowiadać profilowi naszej firmy. Bo to wszystko wpływa na to, w jaki sposób firma będzie zarejestrowana.

Zdecydowanie najprostszym sposobem prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

##Jak otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Żeby otworzyć firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wystarczy złożyć wniosek na druku CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Rejestr prowadzi Ministerstwo Gospodarki. Wpisu do rejestru dokonujemy w urzędzie miasta lub gminy. Rejestracja jest darmowa. Rejestracji można dokonać również przez internet za pośrednictwem serwisu www.firma.gov.pl. W takim wypadku konieczne będzie jednak potwierdzenie tego faktu poprzez podpisanie wniosku w urzędzie. Jeśli masz bezpieczny podpis elektroniczny, to możesz to zrobić online. Kilka banków oferuje też możliwość zarejestrowania firmy, czego dokonamy, korzystając z platformy ePUAP.

##Działalność niezarejestrowana

W określonych przypadkach nie trzeba rejestrować działalności, by legalnie działać. Dotyczy to agroturystyki, produkcji wina przez rolników i handlu detalicznego rolników. W takim przypadku przedsiębiorca nie musi tej działalności zgłaszać, nie musi rejestrować się w ZUS, ani rozliczać zaliczek na podatek dochodowy. W sytuacji, gdy twój biznes nie mieści się w tych wymienionych wcześniej, będzie wymagana rejestracja.

##Jak nazwać firmę?

Podczas otwierania firmy trzeba będzie też wybrać nazwę. Może być dowolna, ale nie może wprowadzać w błąd co do rodzaju działalności. Z marketingowego punktu widzenia dobrze by była krótka i łatwa do zapamiętania. Jeszcze przed założeniem firmy warto wymyślić odpowiednią dla niej nazwę. We wniosku o otwarcie firmy trzeba bowiem podać nazwę firmy. Trzeba pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, nazwa zawsze musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy. Nawet jeśli w formie skróconej nie jest tak oznaczana, to wszelkie dokumenty księgowe powinny mieć wpisaną pełną nazwę firmy, na którą składa się też imię i nazwisko.

##Kody PKD działalności

W formularzu CEIDG-1 trzeba też wpisać odpowiednie kody PKD. PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacja Działalności. Określają one rodzaj działalności firmy. Innymi słowy, mówią, czym zajmuje się firma. Przedsiębiorca może wpisać dowolną liczbę kodów PKD. Jeden z nich musi być przeważający.

##Jak założyć spółkę?

Jeśli zakładasz, że twoja firma będzie duża lub gdy przedsięwzięcie, które planujesz, wiąże się z dużym ryzykiem gospodarczym, można otworzyć firmę w formie spółki. Najpopularniejszą będzie w takiej sytuacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z o.o. jest, najprościej mówiąc, osobnym podmiotem, którego ty będziesz reprezentantem. Spółka powstaje w momencie podpisania umowy spółki (w formie aktu notarialnego) i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka z o.o. jest osobnym bytem, zupełnie niezależnym od swoich wspólników. Bo trzeba pamiętać, że istotą spółki jest to, że działa ona jako porozumienie kilku wspólników. Jeśli więc masz obok siebie kompetentne osoby, do których masz zaufanie, załóżcie razem spółkę.

Tagi: zakładanie firmy, jak założyć firmę, jak założyć działalność, msp, poradnik seo, poradnik dla firm
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2019

Matylda_studentkaUEDziekuje za ten artykul! A co do startowania z biznesem od siebie dodam, ze jest taka b.wartosciowa ksiazka Sekrety12 sposobow jak zdobyc pienaidze na … Czytaj całość

10-11-2018

EwelinaNie jest to wbrew pozorom aż tak trudne, ale na pewno nalezy liczyć się z występowaniem wielu kruczków prawnych - chyba to jest najgorsze. Gdyby nie … Czytaj całość

29-03-2019

GirlandaPrzed przesadnym zaangażowaniem się w biznes polecam w ogóle sprawdzić czy to jest dla nas, mówiac kolokwialnie. Dobrze sprawdza się analiza z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)