Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak założyć firmę?

1
Podziel się:

Własna firma może dać sporo satysfakcji. Daje też szansę rozwoju i możliwość zarobienia większych pieniędzy niż praca na etacie. Jak założyć firmę? Oto kilka wskazówek.

Jednym z pierwszych kroków na drodze do założenia firmy jest przygotowanie biznesplanu
Jednym z pierwszych kroków na drodze do założenia firmy jest przygotowanie biznesplanu (Pixabay/Domena publiczna)

Zakładanie firmy – pierwsze kroki

Na początku pojawia się pomysł, by oszczędności zainwestować we własną firmę. Potem jest wizja sporego sukcesu związanego z wprowadzeniem swojego produktu lub zaoferowania niezwykłej usługi. Gdy już pomysł się wyklarował, stworzony jest prosty biznesplan, który pokazuje, że przedsięwzięcie ma szansę powodzenia, pora założyć firmę.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest najprostszym sposobem prowadzenia firmy, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie miasta lub gminy. Ci, którzy posiadają bezpieczny podpis elektroniczny, mogą wypełnić i wysłać taki wniosek przez internet. Można też pobrać go ze strony www.firma.gov.pl, wydrukować, wypełnić i dopiero wtedy zanieść do urzędu.

Co to jest działalność gospodarcza?

Prawo określa, że działalnością gospodarczą jest wszystko, co jest oparte na wytwarzaniu, budowaniu, czy handlu i jest to działanie zorganizowane i regularne. Co istotne, taka aktywność musi mieć związek z tym, że osiągamy dochody.

Prawo zezwala w kilku przypadkach na działanie bez rejestrowania działalności gospodarczej. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba płacić składek ZUS, ani zaliczek na podatek dochodowy. Nie ma też konieczności prowadzenia rozbudowanej księgowości. Wystarczy prosta ewidencja. Jednak taki wariant dotyczy tylko kilku biznesów. Chodzi tu o:

  • agroturystykę;
  • produkcję wina, która jest organizowana przez rolników;
  • handel detaliczny prowadzony przez rolników.

Jeśli pomysł biznesowy nie mieści się w ramach trzech powyższych, zawsze trzeba będzie zgłosić fakt prowadzenia firmy. Jeśli przedsiębiorca działa, nie rejestrując działalności, grozi mu w najlepszym razie kara grzywny.

Gdzie zarejestrować firmę?

Do zarejestrowania jednoosobowej działalności wystarczy wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Cały proces jest darmowy. Można jej dokonać przez internet lub bezpośrednio w urządzenie gminy lub miasta. Jeśli dokonujemy rejestracji w formie elektronicznej, do jej potwierdzenia potrzebne będzie konto ePUAP.

Nazwa firmy

W momencie zakładania firmy będziesz musiał podać jej nazwę. Jednoosobowa działalność gospodarcza musi w nazwie zawierać twoje imię i nazwisko.

Kody PKD działalności

W formularzu CEIDG będziesz musiał też wpisać odpowiednie kody PKD. PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacja Działalności. Kody PKD są przydatne przede wszystkim dla potrzeb systemu REGON. Każdy przedsiębiorca musi wybrać kody PKD, które jak najdokładniej określają, czym będzie zajmowała się firma.

Jak założyć spółkę?

Jeśli zakładasz, że twoja firma będzie duża lub gdy przedsięwzięcie, które planujesz, wiąże się z dużym ryzykiem gospodarczym, można otworzyć firmę w formie spółki. Najpopularniejszą będzie w takiej sytuacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z o.o. jest, najprościej mówiąc, osobnym podmiotem, którego ty będziesz reprezentantem. Możliwe jest uruchomienie jednoosobowej spółki, ale nie zawsze jest to korzystne. Przede wszystkim ze względu na fakt podwójnego opodatkowania (najpierw płaci się podatek dochodowy od zysku spółki, a potem raz jeszcze, gdy jako właściciel spółki wypłacasz sobie pieniądze). Należy też w takiej sytuacji zapłacić składki ZUS, bo jednoosobowa spółka z o.o. jest traktowana jak jednoosobowa działalność gospodarcza. Żeby uniknąć przynajmniej części takich niedogodności, można poszukać wspólnika, bo właśnie działanie w kilka osób (podmiotów) jest wyróżnikiem spółki. Wspólnik może dać do spółki wiedzę i kapitał. W przypadku spółki z o.o można też ograniczyć swoją odpowiedzialność. W przypadku
problemów finansowych spółki, wierzyciele nie będą mogli dochodzić swoich roszczeń z majątku prywatnego wspólników.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Tumajewicz Bo...
5 lata temu
Warto zacząć od takich naprawdę ważnych spraw jak wybór odpowiedniej ksiegowości - ja postawiłem na Gamę z Myśliborskiej i bardzo się cieszę, warto miec od początku porządek w papierach.