Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jak założyć firmę?

Obecnie przepisy uprościły się na tyle, że formalności z tym związane nie nastręczają już problemów. Jak założyć firmę krok po kroku?

Podziel się
Dodaj komentarz
(istockphoto)
Założenie firmy wymaga dopełnienia szeregu formalności

Obecnie to właśnie w prywatnej przedsiębiorczości wiele osób upatruje swojej szansy na karierę. Dlatego dużą popularnością cieszy się zakładanie własnych firm. Obecnie przepisy uprościły się na tyle, że formalności z tym związane nie nastręczają już problemów. Jak założyć firmę krok po kroku?

##Forma działalności

Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć formę prowadzenia działalności. Możliwości jest wiele. Bardzo popularna to* jednoosobowa działalność gospodarcza*. Często spotykana jest także spółka cywilna. Możliwe są także spółki osobowe, a także spółki kapitałowe. To właśnie dwie pierwsze propozycje posiadają najłatwiejsze do załatwienia formalności. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel jest jeden, w przypadku spółki cywilnej – co najmniej dwóch.

##Jak założyć firmę – jednoosobowa działalność gospodarcza

Osoby, które sprawdzają jak założyć firmę, najczęściej chcą zacząć prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Aby ją założyć, należy być pełnoletnim.

Taka forma działalności jest prosta, ale z drugiej strony to jej właściciel za nią odpowiada, również majątkiem. Formy opodatkowania, jakie można wybrać to podatkowa księga przychodów i rozchodów lub ewidencja przychodów. Przy takiej formie działalności dostępne jest obniżenie wysokości ZUS przez pierwsze 24 miesiące.

Jak * założyć firmę* * jednoosobową?* Najpierw wypełnij druk CEIDG-1. Można to zrobić osobiście w urzędzie gminy, można również wypełnić* druk CEIDG-1* elektronicznie, jeżeli posiada się bezpieczny podpis elektroniczny lub profil zaufany. Ten dokument stanowi jednocześnie zgłoszenie przedsiębiorczości do ZUS-u lub KRUS-u, GUS-u i naczelnika urzędu skarbowego.

##Jak wypełnić wniosek CEIDG-1

Sam wniosek jest łatwy do wypełnienia. Warto pamiętać, że nazwa firmy zawierać musi imię i nazwisko jej właściciela. Do celów marketingowych można się posługiwać jakąś inną nazwą. Kody PKD są tak naprawdę dowolne – najważniejszy jest ten opisany jako przeważająca działalność. Jako pozostałe można wpisać nawet wszystkie, o ile nie wymagają one dodatkowych pozwoleń. Na wniosku podaje się również wybraną formę opodatkowania (nie wszystkie rodzaje działalności mogą wykorzystywać wszystkie formy).

Wypełniony wniosek CEIDG to nie wszystko. Jeżeli chce się być płatnikiem VAT albo działalność wymaga posiadania kasy fiskalnej, konieczna jest wizyta w urzędzie skarbowym, aby wypełnić formularz VAT-R.

Od maja 2017 roku wraz z formularzem CEIDG wypełnia się także ZUS ZUA, dlatego nie ma już obowiązku wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Odpowiedź na pytanie, jak założyć firmę, nie byłaby pełna, jeżeli pod uwagę nie wzięłoby się jeszcze kilku informacji. Podstawowa dotyczy założenia firmowego konta w banku. Nie ma takiego obowiązku i właściwie można posługiwać się swoim osobistym kontem. Inna kwestia to* zakup i zgłoszenie kasy fiskalnej* w przypadku prowadzenia sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Roczny limit, po którego przekroczeniu koniecznie należy zakupić kasę, wynosi 20 000 złotych. Pamiętać trzeba o konieczności zgłoszenia jej do naczelnika US.

Od marca 2018 roku pojawiła się nowa możliwość – prowadzenie działalności nierejestrowanej. Dotyczy ona osób, które osiągają przychody mniejsze, niż wynosi połowa płacy minimalnej. Nie muszą rejestrować swojej działalności. Nie będą musiały opłacać żadnych składek ZUS. W momencie przekroczenia kwoty 1050 złotych przychodu w skali miesiąca należy założyć firmę w przeciągu 7 dni.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-11-2018

Danutawpierw bym zaczęła od szukania rzetelnego biura rachunkowego.. Sama np. nie podejmuje się prowadzenia takich ksiąg, bo najnormalniej w świecie nie … Czytaj całość

30-11-2018

KamilCałe szczęście, że się upraszczają, nie zmienia to jednak faktu, że bez jakiejś rozsądnej księgowości i tak daleko się nie zajedzie ;) Wiem co mówię, … Czytaj całość

23-11-2018

WiesiekZakładanie firmy to pestka jeśli tylko dysponuje się spoko ludźmi od księgowości. W moim przypadku było nieco szukania, ale sytuacja się wyklarowała i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)