Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak założyć sklep internetowy?

1
Podziel się:

Nowoczesne technologie powodują, że moda na sklepy internetowe nie przemija. Wciąż jest to bardzo dobry biznes. Klienci lubią, żeby towar, który wybrali sobie przez internet, był im dostarczony do domu. W związku z tym cały czas warto zainteresować sklepem internetowym jako biznesem.

Sklep internetowy ma pewne ograniczenia związane z asortymentem
Sklep internetowy ma pewne ograniczenia związane z asortymentem (ESB Professional, Shutterstock)

Najważniejszym elementem sklepu internetowego jest strona ofertowa, czyli podstrona, która, która ma oferty produktów. Pod tym względem sklep internetowy jest dużo lepszy pod tym względem niż sklep tradycyjny. Przy okazji taki sklep jest wygodniejszy, a koszty sprzedaży są niskie

Jak otworzyć sklep internetowy?

Biznes internetowy nie wymaga spełniania żadnych dodatkowych warunkowych. Najważniejsze będzie wykupienie domeny, a także serwera. Dobrze też rozpocząć współpracę z dobrym informatykiem, który stworzy stronę sklepu, a także z grafikiem, odpowiedzialnym za część wizualną. Warto wiedzieć, że* sprzedaż niektórych produktów w internecie* wiąże się z określonymi ograniczeniami. Chodzi tu przede wszystkim o sprzedaż leków, alkoholi, broni, czy materiałów wybuchowych.

Sklep internetowy – forma prowadzenia

Sklep internetowy można prowadzić w każdej formie oprócz spółki partnerskiej. Może to być więc jednoosobowa działalność gospodarcza, a także firma prowadzona w firmie spółki: cywilnej, jawnej, komandytowej, czy np. sp. z o.o.

Żeby założyć sklep internetowy jako jednoosobowa działalność gospodarcza, wystarczy wpis do CEiDG. W przypadku innych form trzeba będzie ją zarejestrować w KRS.

Od 30 kwietnia możliwa jest tzw. działalność nierejestrowana. Z tego faktu można skorzystać, jeśli przedsiębiorca nie przekroczy 1050 zł dochodu, a w ciągu 60 miesięcy nie prowadził działalności gospodarczej. Osoba, która chce sprzedawać towary lub usługi, które są objęte podatkiem VAT, to musi złożyć formularz VAT-R. Dzięki temu przedsiębiorca będzie zarejestrowany jako czynny podatnik od towarów i usług.

PKD dla sklepu internetowego

PKD dla sklepu internetowego to 47.91.Z, czyli sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet. A jaka jest* najlepsza forma opodatkowania sklepu internetowego*?

Przedsiębiorca może prowadzić sklep internetowy, rozliczając się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, ryczałt, a także podatek liniowy. Rozliczenie ryczałtem dokonywane jest przy stawce 3 proc. Korzystając z ryczałtu, nie można jednak rozliczać kosztów. Jeśli przedsiębiorca uzyska przychód, który wyklucza ryczałt, to musi od razu przejść na zasady ogólne. Jeśli sklep internetowy będzie prowadzony jako spółka, to będzie ona musiała rozliczać podatek CIT.

Sklep internetowy z VAT czy bez VAT

Jeśli przedsiębiorca będzie sprzedawał produkty zwolnione z VAT, nie musi rejestrować się jako VAT-owiec. Takie rozwiązanie będzie dobre w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma niskie koszty działalność lub gdy handluje produktami własnej produkcji. Chodzi tu np. o rękodzieło. Nie trzeba też być VAT-owcem, gdy oferta kierowana jest do osób prywatnych. Tacy klienci nie mogą bowiem odliczać VAT-u.

ZUS a sklep internetowy

Jeśli sklep internetowy prowadzić będziemy jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna albo jednoosobowa sp. z o.o., to trzeba będzie zgłosić siebie do ubezpieczenia w ZUS. Jeśli zaczynamy dopiero prowadzenie biznesu, to można skorzystać z preferencyjnych składek ZUS przez 24 miesiące.

Bardzo istotną cechą sklepu internetowego jest konieczność szybkiej dostawy. Warto więc posiadać system do zarządzania magazynem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
lorek
5 lata temu
Warto też postarać się o certyfikat np. Rzetelna Firma - to ładnie na początek zachęci klientów, zwłaszcza, że jeszcze nie będzie o sklepie opinii w sieci, a ludzie na to mega patrzą jednak.