Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kalkulator amortyzacji

0
Podziel się

Kalkulator amortyzacji pozwala obliczyć kwotę odpisu amortyzacyjnego zależnie od metody liczenia takiego odpisu. Skorzystaj z naszego kalkulatora amortyzacji.

Jak działa kalkulator amortyzacji?
Jak działa kalkulator amortyzacji? (Fotolia)
bErkROzV

Kalkulator amortyzacji pozwoli naliczyć odpisy amortyzacyjne przy zastosowaniu:

  • metody liniowej (dla środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych);
  • metod degresywnej (dla środków trwałych).

Chcesz skorzystać z kalkulatora amortyzacji? Musisz najpierw podać wartość początkową środka trwałego albo wartości niematerialnej.

bErkROzX

Dodatkowo wpisujemy też miesiąc rozpoczęcia amortyzacji. Będzie to miesiąc, który następuje po miesiącu, w którym przyjmuje się środek trwały do użytkowania.

Kolejnym elementem jest stawka amortyzacyjna, która zależy od tego, jaki jest rodzaj środka trwałego.

Kalkulator pozwala wybrać metodę amortyzacji. Jeśli mamy amortyzację liniową, to zakłada się, że odpisy są rozłożone równo w czasie użytkowania. Jeśli natomiast wybieramy amortyzację degresywną, to musimy wiedzieć, że zakłada ona to, że wraz z tym, jak starzeje się środek trwały, to jego wydajność spada. Stąd odpisy amortyzacyjne są na początku spore, a potem z miesiąca na miesiąc maleją. Warto pamiętać, że wartości niematerialne i prawne mogą być amortyzowane wyłącznie w sposób liniowy.

Po tym jak wybierzemy rodzaj amortyzacji, kalkulator umożliwia pobranie planu amortyzacji.

bErkROAd

Co to jest amortyzacja?

Amortyzacją środków trwałych, a także wartości niematerialnych, jest odzwierciedleniem kosztu, który jest związany z tym, że takie składniki majątku się zużywają, bo są na bieżąco eksploatowane. Koszt amortyzacji jest wliczany do kosztów uzyskania przychodu.

Odpis amortyzacyjny w księgach rachunkowych lub KPiR pojawia się od miesiąca następnego po miesiącu, w którym składnik majątku został przyjęty do użytkowania. Jeśli zastosujemy amortyzację jednorazową, to odpis amortyzacyjny można zaksięgować odrazu w miesiącu, w którym dany majątek został przekazany do użytkowania.

Odpisy amortyzacyjne mogą być księgowane przez podatnika:

bErkROAe
  • co miesiąc jako równe raty;
  • co kwartał jako równe raty;
  • jednorazowo na koniec roku.

Jak obliczyć amortyzację?

Sposób liczenia amortyzacji zależy przede wszystkim od tego, jaką metodę wybraliśmy. Przedsiębiorca może skorzystać z:

  • amortyzacji liniowej;
  • amortyzacji liniowej indywidualnej;
  • amortyzacji liniowej przyspieszonej;
  • amortyzacji degresywnej.
bErkROAf

Kalkulator amortyzacji metodą liniową - przykład

Podstawową metodą amortyzacji stosowaną przez podatników jest amortyzacja liniowa, Stawki amortyzacji określone są w wykazie stawek, który jest załącznikiem ustawy o podatku dochodowym. Weźmy przykład przedsiębiorcy, który nabywa środek trwały – samochód osobowy. Wystawiana jest faktura, a samochód wart jest 20 000 zł netto.

wartość netto: 40 000 zł

VAT 23%: 9200 zł

bErkROAg

wartość brutto 49 200 zł

Podatnik ma prawo odliczenia całego VAT-u. Jeśli podatnik zdecyduje się zastosować podstawową amortyzację, czyli liniową, to wartość początkowa wyniesie 40 000 zł, a stawka amortyzacyjna dla samochodów to 20 proc. W związku z tym odpis amortyzacyjny to 8000 zł. Co miesiąc będziemy więc odpisywać 666,66 zł. Okres amortyzacji w tym przypadku to 60 miesięcy.

bErkROAy
KOMENTARZE
(0)