Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komu przysługuje dodatek stażowy?

Dodatek stażowy, potocznie określony dodatkiem za wysługę lat, wypłacany jest pracownikom "budżetówki" po przepracowaniu określonego czasu. Pozostali pracodawcy mogą z własnej woli wypłacać takie świadczenie. Komu ono przysługuje?

Podziel się
Dodaj komentarz
Dodatek stażowy popularnie nazywany jest dodatkiem za wysługę lat

Zasady przyznawania dodatku stażowego

Pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek stażowy po skończeniu 5 lat pracy. Jego wysokość to 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 proc. za każdy kolejny rok pracy, aż do momentu, gdy osiągnie 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek stażowy przysługuje też m.in. nauczycielom i urzędnikom, a także policjantom, żołnierzom zawodowym, pielęgniarkom i kolejarzom.

Jeżeli chodzi o nauczycieli, to zasady przyznawania dodatku stażowego są inne. Ta grupa pracowników podlega zapisom Karty Nauczyciela. Zgodnie z nimi otrzymują dodatek za wysługę lat od razu po czwartym roku pracy. Jego wysokość to 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Podobnie jak jest to w przypadku urzędników państwowych, wysługa lat nie może przekroczyć wysokości 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Kiedy nauczyciel jest zatrudniony w więcej niż jednej szkole, okresy stażu pracy ustala się oddzielnie dla każdego z nich.

Dodatek stażowy wypłacany się zwykle jednocześnie z wynagrodzeniem zasadniczym. Jeżeli moment nabycie prawa do dodatku za wysługę lat następuje w trakcie miesiąca, to wypłata dodatku może być zrealizowana od następnego miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do tego dodatku. Podobnie sytuacja ma się z wypłatą* wyższego dodatk*u, do którego pracownik nabywa prawo. Jeśli zdarzy się, że uprawnienia do dodatku należą się pracownikowi od początku miesiąca, to wypłacony on będzie za ten konkretny miesiąc.

Dodatek stażowy w prywatnej firmie

A jak to jest z pracownikami prywatnych firm? W tym przypadku możliwość wypłacenia dodatku stażowego jest wyłącznie dobrowolną decyzją pracodawcy. Jeśli firma prywatna zdecyduje się wypłacać dodatek stażowy, to taką informację trzeba zawrzeć w wewnętrznym regulaminie albo po prostu w umowie o pracę z pracownikiem.

Dodatek stażowy w tym wypadku też jest wypłacany najczęściej z wynagrodzeniem zasadniczym. Świadczenie takie może przysługiwać także za czas, kiedy pracownik jest niezdolny do pracy w wyniku choroby lub w czasie gdy opiekuje się chorym członkiem rodziny i pobiera zasiłek chorobowy. Osoby, które pobierają zasiłek macierzyński, nie mogą otrzymywać jednocześnie dodatku za wysługę lat.

Żeby obliczyć okresy pracy uprawniające do dodatku za wieloletnią pracę, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia, od których zależą uprawnienia pracownicze. Okres urlopu macierzyńskiego w ogóle nie przerywa istniejącego stosunku pracy ani nie powoduje jego zawieszenia, jak to ma miejsce w przypadku urlopu wychowawczego. W związku z tym jego okres wlicza się do stażu pracy i do okresów uprawniających do dodatku stażowego i do innych okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych.

Urlop wychowawczy powoduje zawieszenie stosunku pracy na czas jego trwania. Jednak w dniu zakończenia tego urlopu jego okres wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze Oznacza to, że w tym dniu pracodawca ma obowiązek zaliczyć go do okresów uprawniających do dodatku stażowego.

Podatek od dodatku stażowego

Zaliczka na podatek dochodowy musi być odprowadzona od wynagrodzenia składającego się z płacy zasadniczej oraz dodatków – obowiązkowych oraz tych, które są wypłacane dodatkowo.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-10-2018

SfrustrowanyNormalnemu pracownikowi nie przysługuje bo nie pracuje w budżetowce.Świąteczne też mu nie przysługują tylko budzetówce . Mamy super zmianę która … Czytaj całość

28-12-2019

JolaA dlaczego rząd nie stworzy takich przepisów pracy,które będą zobowiązywac każdego pracodawcę do wypłacania dodatku stażowego. Ja pracuję w zakładzie … Czytaj całość

28-12-2019

kapitanSluze prawie 25 lat w wojsku, i podwyzki sa za male,niedlugo ide na emeryture i jak mam przezyc za 4100 netto ? to jakies jaja...

Rozwiń komentarze (14)