Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kwestionariusz osobowy dla pracownika. Jakie dane?

2
Podziel się:

Gdy chcemy ubiegać się o zatrudnienie w danej firmie, pracodawca ma prawo wymagać od nas wypełnienia kwestionariusza osobowego. Zebrane dane są pomocne pracodawcy w kompletowaniu dokumentacji kadrowej.

Kwestionariusz osobowy może stanowić część dokumentacji kadrowej pracodawcy
Kwestionariusz osobowy może stanowić część dokumentacji kadrowej pracodawcy (Jacek Bereźnicki)

Gdy chcemy ubiegać się o zatrudnienie w danej firmie, pracodawca ma prawo wymagać od nas wypełnienia kwestionariusza osobowego. Ten dokument zawiera podstawowe dane osobowe jak dane kontaktowe, wszelkie informacje na temat wykształcenia oraz nasze doświadczenie zawodowe. Wszystkie te dane są pomocne pracodawcy w kompletowaniu dokumentacji kadrowej.

Kwestionariusz osobowy dla pracownika – co to jest?

Każdy pracodawca, który chce zatrudnić pracownika, ma prawo wymagać od tej osoby wszelkich danych osobowych, które są niezbędne do nawiązania stosunku pracy. Kwestionariusz osobowy występuje w formie druku, który pracownik zobowiązany jest wypełnić. Jest to dokument bezpośrednio powiązany z umową o pracę, widnieją na nim wszelkie informacje, dane o pracowniku. Dokument ten jest przechowywany w części B wszystkich akt osobowych.

Kwestionariusz osobowy – charakterystyka, jakie dane zawiera?

Osoba, która składa umowę o pracę, jednocześnie jest zobowiązana do wypełnienia kwestionariusza osobowego dla pracownika, a więc musi podać dane takie jak:

  • datę urodzenia,
  • imiona rodziców,
  • własne imię i nazwisko,
  • miejsce zamieszkania,
  • wykształcenie jak wykształcenie uzupełniające,
  • historia pracy, dotychczasowe zatrudnienie, jak i jego przebieg,
  • dodatkowe uprawnienia czy umiejętności, zainteresowania np. stopień znajomości języków obcych, prawo jazdy, obsługa komputera itp.

Jakie informacje oprócz podstawowych powinien zawierać kwestionariusz osobowy pracownika?

Każda osoba ubiegająca się o zatrudnienie, zobowiązana jest podać następujące dane w kwestionariuszu osobowym, które potrzebne są do weryfikacji pracodawcy:

  • imiona i nazwiska członków rodziny (dzieci, małżonka) wraz z datami urodzenia, te dane mogą być przydatne ze względu na korzystanie przez pracownika z praw, które przewidziane są w prawie pracy,
  • PESEL pracownika, który jest nadany bezpośrednio przez Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, czyli w skrócie (RCI PESEL).

Pracodawca ma obowiązek ubiegać się o te dane od pracownika, w przypadku, gdy obowiązek ich podania jest wyrażony odpowiednimi przepisami. Pracodawca musi jednak pamiętać, że istnieje ochrona danych osobowych i nie może lekceważyć tek kwestii, zachowując te informacje tylko dla względów firmowych i dobra dla osoby zatrudnionej. Pracownik podpisuje oświadczenie i w ten sposób udostępnia swoje dane personalne pracodawcy.

Kwestionariusz osobowy dla pracownika a Urząd Pracy

Gdy osoba ubiegająca się o pracę zostanie zatrudniona w danej firmie, a jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy, to ma obowiązek powiadomić Urząd Pracy o zaistniałym fakcie jak najszybciej w terminie 7 dni roboczych. Osoba ma obowiązek podać wszelkie dane osobowe, do których zmuszają je przepisy prawa, a kwestionariusz powinien zostać wypełniony czytelnie i przejrzyście.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
majster
4 lata temu
[QUOTE]serek jak dobrze, że mam chronpesel wykupione i nie muszę się martwić tym kto i po co ma moje dane... [/QUOTE] Ja też mam wykupiony chronpesel ale i tak dbam o nie podawanie danych byle gdzie.
serek
4 lata temu
jak dobrze, że mam chronpesel wykupione i nie muszę się martwić tym kto i po co ma moje dane...