Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Mieszkanie na wakacje – umowa najmu mieszkania

0
Podziel się:

Osoby mieszkające w atrakcyjnych rejonach Polski nierzadko decydują się na sezonowe lub całoroczne wynajmowanie swojego mieszkania turystom. Umowa najmu mieszkania obejmować musi kilka istotnych kwestii.

Wynajem mieszkania na wakacje wymaga podpisania umowy najmu krótkoterminowego
Wynajem mieszkania na wakacje wymaga podpisania umowy najmu krótkoterminowego

Osoby mieszkające w atrakcyjnych rejonach Polski nierzadko decydują się na sezonowe lub całoroczne wynajmowanie swojego mieszkania turystom. Taki najem krótkoterminowy może być szansą na spory dochód, chociaż oczywiście wymaga także nakładów pracy. Właściciel mieszkania, który chce się odpowiednio zabezpieczyć, musi z tymczasowym lokatorem podpisać odpowiednią umowę. Umowa najmu mieszkania obejmować musi kilka istotnych kwestii.

Krótkoterminowy wynajem mieszkania

Umowa najmu mieszkania w takiej sytuacji powinna zostać zawarta na czas oznaczony. Oznacza to wyraźne wskazanie terminu, po jakim traci ona ważność. Zazwyczaj jest to kilka dni lub tygodni.

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać?

W przypadku krótkotrwałego wynajmu mieszkania warto mieć gotowy wzór umowy, podpisywanej z każdym zmieniającym się turystą. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim, co jest przedmiotem najmu, czyli adres.

  • Koszt najmu – określa, ile wynosi opłata za dobę lub za cały pobyt i czy osoba wynajmująca ponosi jakieś dodatkowe opłaty (na przykład za prąd). Opłaty za media należą jednak do rzadkości. Najczęściej to wyższa* opłata dla najmującego* zawiera już w sobie wszelkie koszty. W tym miejscu warto zapisać także datę wpłaty całości kwoty albo zaliczki, jeżeli jest pobierana.
  • Kaucja – wiele osób, które odstępują swoje mieszkania na wynajem, pobiera kaucję na rzecz ewentualnych przyszłych uszkodzeń mieszkania. Umowa najmu mieszkania powinna zawierać jej wysokość i ewentualny czas zwrotu pieniędzy, a także co wchodzi w jej skład.

Dobrze jest także spisać obowiązki wynajmującego i najemcy, takie jak konieczność zachowania czystości mieszkania, zakaz palenia, czy prawidłowego wykorzystania znajdujących się w nim sprzętów.

Zakończenie umowy to zapis o przetwarzaniu danych oraz sposób komunikacji z wynajmującym w przypadku nagłego wypadku.

Lepiej jest zawsze dmuchać na zimne i spisywać umowę najmu mieszkania. Dzięki temu ukróci się pole do nadużyć na przykład, kiedy tymczasowy, wakacyjny lokator odmówi opuszczenia mieszkania w terminie. Lepsza jest szczegółowa umowa, która dokładnie wszystko opisze. Powinna być ona każdorazowo zawierana w formie pisemnej.

Wynajem mieszkania – lokalizacja

Inwestować w wynajem krótkoterminowy można we wszystkich miastach w Polsce, które tylko są atrakcyjne dla osoby wynajmującej. Są to przede wszystkim największe miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, okolice górskie, nadmorskie, Mazury. Tak naprawdę w każdym miejscu znaleźć można chętnych na przyjazd. Wynajmuje się mieszkania o różnym standardzie. Dużą popularnością cieszą się tańsze kwatery wynajmowane z myślą o maksymalnie czterech osobach.

Umowa najmu mieszkania czasami jest zawierana także dla pracowników firmy. Na przykład osób z zagranicy, które mają do realizacji na miejscu jakiś krótki projekt.

Przy wynajmie mieszkania istotne znaczenie ma lokalizacja mieszkania. Co oczywiste, większą popularnością cieszą się lokale położone blisko centrum i atrakcji albo w pobliżu komunikacji (na przykład przy metrze). Warto także zadbać o jego wyposażenie i nieco je doposażyć. Wiele osób wybiera wakacyjne mieszkanie zamiast hotelu lub pensjonatu właśnie ze względu na wyposażenie i swobodę, która pozwala w pełni nacieszyć się urokami danej lokalizacji.

Wynajmowanie mieszkania nie zawsze odbywa się bezpośrednio. Na rynku sporo jest pośredników, którzy pomagają w zawarciu umowy najmu mieszkania. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami koniecznymi do opłacenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)