Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podanie o pracę. Kiedy warto je napisać?

0
Podziel się:

Podanie o pracę przygotowujemy przede wszystkim w sytuacji, gdy firma, w której chcemy pracować, nie prowadzi rekrutacji. My przekazujemy informację o tym, że jesteśmy zainteresowani pracą.

Podanie o pracę to oficjalne pismo, które jenak różni się od listu motywacyjnego
Podanie o pracę to oficjalne pismo, które jenak różni się od listu motywacyjnego

Podanie o pracę jest dokumentem składanym przez wszystkich, którzy szukają nowego zajęcia zawodowego. Podanie o pracę przygotowujemy przede wszystkim w sytuacji, gdy firma, w której chcemy pracować, nie prowadzi rekrutacji. My przekazujemy informację o tym, że jesteśmy zainteresowani pracą.

Podanie o pracę

Wielu pracodawców prosi o przesłanie listu motywacyjnego. Większość osób uznaje go jednak za nieco przestarzałą formę, która jednak nie przekazuje dokładnych informacji o kandydacie. List motywacyjny przekazuje się do działu kadr dopiero na prośbę osoby prowadzącej rekrutację. Właśnie tym różni się od podania o pracę. Ono bowiem może być własną inicjatywą osoby poszukującej posady dla siebie. Dlatego warto go napisać na potrzeby konkretnego stanowiska i wysłać do pracodawcy określając swoją wolę podjęcia się pracy w danym miejscu.

Taka inicjatywa to przejaw dużej motywacji i chęci. Pokazuje, że dobrze to wróży na późniejszą współpracę. Podanie o pracę pokazuje, że autor podania o pracę nie szuka jakiejkolwiek pracy, ale zależy mu na zatrudnieniu w konkretnej firmie. Wszystko to efekt dopasowania firmy do wykształcenia, umiejętności i zdolności kandydata.

Podanie o pracę pomaga też temu, by kandydat został zapamiętany. Warto mieć podanie o pracę przygotowane w zanadrzu, bo jeśli w danym momencie firma nie planuje zatrudniać konkretnego pracownika, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że taka prośba zostanie zapamiętana, a gdy ruszy rekrutacja, to właśnie do takiego kandydata odezwie się pracownik, który jest za to odpowiedzialny.

Kiedy napisać podanie o pracę?

Przygotowanie podania o pracę może być okazją do podjęcia pracy przez osobę bez dużego doświadczenia zawodowego, która jednak jest pełna zapału i kreatywności. Podanie o pracę zamiast tradycyjnego CV jest dobrym rozwiązaniem również dla tych, którzy starają się o pracę na wyjątkowo obleganych stanowiskach. Tam wyróżnienie się w pozytywny sposób przynieść może naprawdę realny profit.

Podanie o pracę – jak napisać?

Podanie o pracę jest jednak oficjalnym pismem. Chociaż w jego przypadku ważna jest kreatywność i umiejętność zareklamowania siebie, nie wolno zapominać także o kilku ważnych elementach, których to nie może w nim zabraknąć.

Na górze strony przede wszystkim znaleźć się musi miejscowość i data. Nie wolno zapomnieć o podaniu swoich podstawowych danych teleadresowych (także numeru telefonu i adresu e-mail). Na etapie podania o pracę konieczne jest stosowanie zwrotów grzecznościowych. Trzeba klarownie opisać stanowisko, na które się kandyduje, a także zawrzeć stojące za tym wyborem motywacje. Dokument wieńczyć powinien podpis oraz ewentualne załączniki.

Istnieją branże, w których sprawdzają się słowa-wytrychy. Nie wolno jednak ich nadużywać. Przez to podanie o pracę – wzór może być bardziej uniwersalne. Lepiej unikać oklepanych formułek, które charakteryzować mogą większość kandydatów na dane stanowisko. Mądrzej jest wskazać na swoje wyróżniające cechy.

Podanie o pracę to nie CV i nie ma potrzeby przedstawiania w nim wszystkich swoich miejsc pracy. Wskazanie kierunkowego wykształcenia może być plusem. Jednak podanie o pracę to przede wszystkim możliwość zaprezentowania swoich kompetencji miękkich, takich jak umiejętność współpracy w grupie, kreatywność. Dzięki niemu można przedstawić się jako osobę komunikatywną i pogodną, która radzi sobie z wieloma wyzwaniami. To cechy, które pozwolą na odróżnienie od osób mających zbliżone wykształcenie i doświadczenie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)